Autentické príbehy, nadčasové témy

Vianoce za milióny

0
Vianoce za milióny

Pozreli sme sa za vás na tie najdrahšie vianočné stromčeky sveta. Nech sa páči!

Vianočný stromček patrí k symbolom našej kultúry už stáročia a neustále sa mení. Dá sa povedať, že podlieha módnym trendom. Zlaté, strieborné, farebné, s reťazami, ručne vyrobenými ozdobami… za posledné roky tu bolo už takmer všetko. My sme sa zamerali na niečo iné ako trendy v dizajne. Na cenu. Vianočné stromčeky totiž dokážu poriadne šokovať tým, koľko sú za ne extrémne bohatí ľudia či firmy ochotní zaplatiť.

Paradoxom je, že „ultimátne“ jedličky či borovice sa často vyskytli v krajinách, kde vlastne Vianoce neoslavujú. Napríklad v Spojených arabských emirátoch, kde v roku 2010 v jednom z luxusných hotelov (Emirates Palace) postavili kúsok za 11 miliónov dolárov. Zdobilo ho vyše 130 ozdôb zo zlata a briliantov či zafírov.

small

Podobne šialene drahý stromček postavili ešte v roku 2002 v japonskom Tokiu. S 83 kusmi drahých ozdôb stál 10,8 milióna dolárov. V krajine vychádzajúceho slnka ešte ostaneme. Japonské klenotníctvo Tanaka Kikinzoku Jewelry v roku 2014 ukázalo vianočný stromček, ktorého cena je 3,2 milióna eur. Ale pozor, nešlo o okázalý gigant kdesi v strede nákupného centra. Vyrobili ho z platinových dosiek, na ktorých boli okrem ornamentov aj postavy z rozprávky Ľadové kráľovstvo. Stromček meria len čosi vyše metra.

Ak sa pozrieme na „bežné“ stromčeky, svetové rebríčky považujú za jeden z najdrahších takzvaný „Capitol Tree“ vo Washingtone. Jeho odrezanie, doprava, dekorácia a ostatné náklady dosahujú každý rok okolo milióna dolárov. Rovnakú sumu stál aj diamantovo-strieborný kúsok, ktorý vystavovali v singapurskom klenotníctve Soo Kee. Zdobilo ho 22 tisíc diamantov.  Váš vianočný stromček zrejme toľko nestál.

Dôležité však bolo, že ste si ho užili spoločne s tými, ktorí za to stoja.

Jakub Steiner
Photo: Press