Hľadať

Artistico je originálnym nápadom, ako si skrášliť domov umením

Originálny nápad, ako priblížiť bežným ľuďom umenie na princípe supermarketu a skrášliť si tak domov kvalitným umením bez nutnosti investície státisícov eur, prináša na Slovensko projekt Artistico.

Hlavná myšlienka projektu Artistico, ktorá je jedinečná svojho druhu vo svete, vznikla vďaka jej autorovi Michalovi Matejovi, ktorý sa dlhoročne zaoberá v oblasti obchodu s umením,  „Počas svojej kariéry som si všimol určitú bariéru, aká vzniká medzi potenciálnymi zákazníkmi a ich vzťahu ku galériám. Prišiel som s nápadom, že je nutné niečo zmeniť nie v samotnom priestore alebo umení, ale v spôsobe predaja. Takto vznikla idea, vytvoriť inovatívny projekt, ktorý by umenie priblížil bližšie k ľudom, širšej cieľovej skupine a obmedzil rešpekt z predajných výstavných priestorov,“ priblížil Matej.

Prvú predajňu projektu otvoril Matej v roku 2012 v obchodnom centre Palace Shopping center na Zlatých Pieskoch v Bratislave a krátko na to aj v Prahe v Galérii Harfa. Diela sú umiestnené v samostatných dizajnových stojanoch so stručnými informáciami o autoroch, ich národnosti, pôsobení a tvorbe. V porovnaní s klasickou galériou ani jediný obraz zámerne nevisí na stene, čím sa predajňa jednoznačne od nej líši. Zároveň projekt ponúka široké spektrum záberu, keďže sa v predajniach nachádza približne 2000 diel z celého sveta, rôzne rozmery a techniky maľby, od oleja cez akryl až po akvarel a sochárske diela z rôznych materiálov. Predajne tiež ponúkajú možnosť výmeny originálneho rámu za iný, podľa svojho výberu a taktiež ku každému zakúpenému exponátu dostane zákazník certifikát o originalite.

Keďže ide o prvý obdobný projekt vo svete, jeho autor ho prirodzene plánuje rozšíriť aj v ďalších krajinách. „Plánujeme otvárať ďalšie predajne po celej Európe a vo svete. V každom štáte, kde sa rozhodne rozšíriť tento projekt, bude však predajňa zatiaľ iba jedna a to v hlavnom meste,“ uviedol Matej. Konkrétne v budúcnosti by sa mali otvoriť podobné projekty v Berlíne, Moskve a v rakúskej metropole vo Viedni.

V súčasnosti slovenská predajňa ponúka približne 400 obrazov od 30-tych autorov z 20 krajín sveta. V pražskej predajni sa nachádza aj oddelený priestor kde sa vystavuje širšie spektrum diela jedného vybraného autora, po dobu jedného mesiaca. „Ide o súčasných žijúcich autorov, ktorí majú talent a je predpoklad, že budú veľmi úspešní. Mám nos na umelcov,“ prezradil Matej, ktorý osobne zbiera obrazy približne 30 rokov.

To, že nejde o klasickú predajňu dosvedčuje aj fakt, že popri tom sa snažia zákazníkom povedať aj niečo viac o umelcoch samotných, ukázať im autentické prostredie, kde tvoria. Na obrazovkách umiestnených v predajniach si budú môcť zanedlho zákazníci pozrieť krátke videá z ateliérov, s rozhovormi a zaujímavosťami o umelcoch. „Poskytneme tak zákazníkom možnosť vytvoriť si ucelenejšiu predstavu o diele,“ dodal Matej.

Words & Photos: DollPem Media/ Artistico

www.artisticostores.com

Mohlo by sa Vám páčiť