Autentické príbehy, nadčasové témy

Ázijská reštaurácia s jemným dotykom Francúzska

0

V hongkongskej reštaurácii Amber ovenčenej dvoma michelinovými hviezdami je cítiť dokonalú harmóniu kultúr. Miestu s neobyčajne intímnou atmosférou vdýchol život „vizionár” Adam Tihany, ktorý vynikajúcim spôsobom skombinoval tradičné ázijské elementy s prvkami príznačnými pre ostatné kontinenty. Kultúrnu rôznorodosť reštaurácie mal však charakterizovať nielen jej nápaditý dizajn, ale aj dostatočne pestrý jedálniček. Plán sa podarilo bez vážnejších problémov naplniť. Okrem znamenitého menu robí v súčasnosti gurmánom radosť aj pestrý vínny list, ktorý obsahuje až tritisíc starostlivo vybraných položiek.  

Dominantou reštaurácie Amber situovanej na 7. poschodí hotela Landmark Mandarin Oriental, je obrovský luster z bronzu. Vyníma sa v miestnosti naplnenej jemným leskom dekoratívnych predmetov, so stolmi a stoličkami vyhotovenými z makasarského ebenu. Adam Tihany sa pri dizajnovaní reštaurácie snažil navodiť atmosféru jednoduchej, ale pritom klasickej elegancie, ktorú je nesmierne náročné ignorovať, či odmietnuť. Napriek atraktívnemu prostrediu mal však aj naďalej ostať prvoradým pokrm, servírovaný zákazníkovi s patričnou úctou. Interiér ázijskej reštaurácie dotvára špeciálna miestnosť, určená pre hostí túžiacich po súkromí. V týchto neobyčajne príjemných priestoroch s presklenými stenami môžu návštevníci nerušene konverzovať a zároveň si v pokoji vychutnávať predložené pokrmy. K dispozícii je im bohatá kolekcia luxusných vín pochádzajúcich z Ázie i Európy. Stačí si len vybrať a objednať si.  

Jedlo servírované v reštaurácii má veľmi blízko k dokonalosti. Lahodné zázraky na tanieri vychádzajú z tvorivej dielne Richarda Ekkebusa a jeho tímu zloženom z kulinárskych profesionálov. Hoci počas špeciálnych príležitostí už dostali možnosť blysnúť sa aj ďalší „umelci s vareškou”, pozícia Richarda Ekkebusa v reštaurácii Amber je neotrasiteľná. Zručný Holanďan vsádza pri príprave pokrmov na tradície a techniky využívané vo francúzskej kuchyni, samozrejme nezabúda ani na svoj osobný vklad, ktorý je svieži a zároveň inovatívny. Ekkebus získaval vedomosti z gastronómie v Paríži, kde sa zdokonaľoval pod vedením skutočných majstrov Passarda, Savoya a Gagnaira. Neskôr získal potešenie v ázijskej, predovšetkým však čínskej kuchyni, ktorá má množstvo vlastných „zákonov a špecifík.”

Po príchode z Európy som mal pocit, že v Hongkongu všetko plynie akosi rýchlejšie. Varenie pre tunajšiu klientelu pre mňa predstavovalo výzvu, nakoľko miestni obyvatelia sú v oblasti stravovania nároční a nadovšetko oceňujú delikátne chute,” prezradil Richard Ekkebus, ktorý obmieňa jedálny lístok v reštaurácii Amber každé tri mesiace.
Na zozname surovín nesmie chýbať ovocie z Európy a juhovýchodnej Ázie, či čerstvé dary mora dodávané z Japonska. „Každý deň dostávame náklad čerstvých rýb priamo z rybieho trhu v Tokiu. Pripravujeme ich v zmysle francúzskych tradícii, ale s použitím minimálneho množstva oleja, aby boli ľahko stráviteľné. Samozrejme pri prípravnom procese zapájame do hry aj vlastnú kreativitu a inovácie, pokračuje Ekkebus vo vysvetľovaní.

Reštaurácia Amber objednáva aj vzácne hľuzovky, v lete dodávané z Tasmánie, od decembra až marca z oblasti Francúzska zvanej Périgord. V septembri sa na jedálničku objavuje aj obľúbený modrý homár lovený v čase, keď je more pokojné.
Nakoľko v Hongkongu sa žije pomerne hekticky, reštaurácia pred istým časom predstavila špeciálne obedné menu. Jeho súčasť tvoria pokrmy, ktoré stravujúcemu dodajú množstvo energie. Okrem toho sa rozšírili aj viacchodové bankety a svoje miesto si našiel i mimoriadne sofistikovaný jedálniček s deviatimi chodmi. Porcie sú však primerané, preto žiadne prejedanie sa ochutnávajúcemu nehrozí.

Marcel Letko                                                         Photos: Landmark Mandarin oriental Press

www.amberhongkong.com