Autentické príbehy, nadčasové témy

Najluxusnejší „staničný bufet“

0

Pôvodný staničný bufet, ktorý však svojou výzdobou prekonával mnohé paláce, si plynutím rokov získal veľké sympatie a dnes patrí k obľúbeným miestam v Paríži. Počas dňa sa tu vystrieda okolo 500 návštevníkov, ktorí hľadajú skvelé jedlo a netradičnú atmosféru.

Stanica Lyon v Paríži vznikla ako súčasť slávneho budovateľského programu, ktorý Francúzi predstavili pred, dnes už legendárnou, Svetovou výstavou v Paríži v roku 1900. V rámci tohto projektu vznikli aj ďalšie známe stavby – Grand Palais, Petit Palais a most Alexandra III. Stanica, ktorá v súčasnosti patrí k historickým skvostom, nesie v sebe znaky štýlu Belle Epoque. Najpozoruhodnejší prejav tej doby však objavíte priamo v budove, v priestoroch reštaurácie.
„Staničný bufet” s obrovskými vyzdobenými miestnosťami s množstvom sôch a veľkopriestorovými maľbami otvorili 7. apríla 1901 za účasti vtedajšieho francúzskeho prezidenta Emile Loubeta. Od tohto momentu lákala jeho honosná výzdoba stále nových a zaujímavých hostí.

Výzdoba miestností je ohromujúca, ale výsledný efekt predstavuje harmonickú oslavu štýlu Belle Epoque. Každý detail, vrátane každej stoličky, kresiel a dokonca aj vešiakov, poukazuje na toto obdobie.
Žiarivé, farebné maľby na stenách v rôznych miestnostiach sú charakteristickými znakmi súčasnej reštaurácie. Je zaujímavé, že vďaka opatrnému prístupu prežili aj dobu parných lokomotív, ktoré denne svojím dymom znečisťovali všetko naokolo, dokázali vzácne maľby na stenách prežiť. K ich sviežim farbám pomohla aj rekonštrukcia v roku 1992, takže aj dnes ich možno obdivovať v pôvodných žiarivých farbách. Nachádza sa tu celkovo 41 malieb s rôznymi motívmi, ktoré zaznamenávajú nádherné scenérie okolo železničných tratí, alebo slávne udalosti roku 1900. Na stenách tak nájdete umelecké „poklady” rôznych umelcov tej doby, napríklad Reného Billota, ktorý sa okrem prác na „bufete” podieľal aj na výzdobe mostu Alexandra III., či oboch palácov – Grand a Petit. K ďalším významným umelcom, ktorí zanechali svoju pečať na múroch staničného bufetu, patrili Francois Flameng (podieľal sa na výzdobe slávnej Sorbonny a Ópery Comique), Albert Maignan, Fréderic Montenard, Henri Gervex, korý bol priateľom Renoira, či Eugéne Burnard.

Ich úžasné výtvory dokážu stále zaujať mnohých návštevníkov, ktorí sa tak aspoň na chvíľu ocitnú v inom, starom svete. Po príchode z uponáhľaného vonkajšieho prostredia predstavuje návšteva Le Train Blue balzam pre oči a dušu.

Už počas začiatkov priťahovala táto reštaurácia do svojich útrob zaujímavých ľudí. Obľúbili si ju Coco Chanel, Brigitte Bardot, Jean Cocteau, Salvador Dali, herec Jean Gabin, spisovateľ Macel Pagnol a množstvo ďalších osobností zvučných mien. Le Train Bleu oslovila aj známeho režiséra Luca Bessona, ktorý tu nakrúcal scény do filmu Nikita.

Keďže sme v reštaurácii, nesmieme zabudnúť na jej podstatu, a to ponuku a služby. V Le Train Bleu návštevníkov čaká tradičná francúzska kuchyňa doplnená rôznymi špecialitami. Le Train Bleu predstavuje kompromis medzi typickou parížskou brasériou a gurmánskou reštauráciou, kde si môže návštevník pochutiť a relaxovať.

Reštaurácie je situovaná v srdci stanice Lyon na poschodí, ktoré poskytuje pohľad na železničnú trať. Denne priťahuje zahraničných turistov a cestujúcich, rovnako aj domácich, ktorí si obľúbili túto netradičnú, krásne vyzdobenú reštauráciu.

NIPOS       Photos: Le Train Bleu

GALLERY

www.le-train-bleu.com