Hľadať

Úspech veličín v kráľovskom Ascote

K najslávnejším dostihom štvordňového mítingu v Royal Ascot patrí Gold Cup ( 4 023 m), ktorý prilákal do najmodernejšieho dostihového areálu vo Veľkej Británii kráľovskú rodinu, celebrity a kompletnú dostihovú elitu. Len pre vyvolených však nakoniec čakal Zlatý pohár.

Kráľovský míting vyniesol do výšin osemročného Yeatsa, džokeja Johnnyho Murtagha a trénera zo slávnej stajne Ballydole, ktorá je súčasťou žrebčína Coolmore (zázemie v Írsku, USA a Austrálii). Hlavným hrdinom dostihu o Zlatý pohár sa stal jeho absolútny víťaz Yeats, pretože zmenil všetky historické tabuľky dostihového mítingu v Royal Ascot. Zvíťazil tu totiž už po štvrtýkrát a to sa doposiaľ žiadnemu koňovi nepodarilo. Bez problémov porazil konkurenciu a pred druhým Patkaiom mal v cieli náskok bezpečných troch dĺžok. Yeatsove výkony môžu vyznieť neuveriteľne, ale poukazujú na jeho mimoriadnu kondíciu. Z 24 štartov zaznamenal tento osemročný kôň 15 víťazstiev, ktoré mu navždy vyniesli slávu a obdiv fanúšikov dostihov. (Jedinými nespokojencami v Royal Ascot boli bookmakeri, pretože väčšinu stávok uzavreli milovníci dostihov práve na Yeatsa. Spoločnosť Paddy Power tak okamžite po dostihu zaznamenala stratu jedného a pol milióna libier.)

Druhým hrdinom sa stal Yeatsov džokej Johnny Murtagh. Ten dokázal zvládnuť obrovský tlak, pretože Yeats patril k jasným favoritom. Murtagh ho však s prehľadom doviedol k historickému výsledku.
Aidan O‘Brien na margo Murtaghovho výkonu povedal: „Myslím, že dnes mal Johnny vo svojich ramenách dostatok sily na to, aby dokázal čo najlepšie ovládať Yeatsa a bez chýb ho priviesť až do cieľa. Sledovať jeho jazdu bolo niečo neuveriteľné.“

Samotný Aidan O’Brien je známou osobnosťou vo svete dostihov. Začínal ako džokej, pričom sa v sezóne 1993/ 94 stal šampiónov medzi amatérskymi džokejmi, čiže v rovnakej sezóne, kedy zaznamenal prvé víťazstvo koňa, ktorého trénoval. V roku 1996 sa stal najmladším trénerom šampiónom v Írsku. O pár rokov neskôr (2001) dosiahol tento titul v rámci celej Veľkej Británie. Dosiahol tak úspech, ktorý sa podarilo získať jeho menovcovi Vincentovi O’Brienovi. (Zomrel len nedávno – 1. júna tohto roku.)

Dnes patrí Aidan O’Brien k úspešným, vyhľadávaným trénerom s takmer „nekonečným“ zoznamom víťazov. Spomeňme úspech s Dylanom Thomasom na Prix l‘Arc de Triomphe, Anglické Derby s Galileom či víťazstvo na Breeders Cup Turf s High Chaparral.


A ako si užíval víťazstvo samotný Aidan?

„Históriu je veľmi náročné meniť. Vedeli sme, že máme k dispozícii úžasného koňa, ale obyčajne rozprávky do skutočného sveta nepatria. Ráno som bol takmer chorý, pretože som sa nedokázal stotožniť s myšlienkou, že by sa nám mohlo podariť zvíťaziť. Snívali sme, snívali a snívali, nachádzali sme sa v takom rozpoložení, že sme si nedokázali predstaviť, že podobná situácia sa stane realitou.“

Nakoniec sa však sen stal skutočnosťou. Yeats prepísal históriu Gold Cupu a predstihol tak svojho súpera Sagara, ktorý kraľoval v tomto prestížnom dostihu v rokoch 1975 – 1977.

Peter Fritz                                  

Photos: ISIFA, Press Archive

www.coolmore.com
www.ascot.co.uk

Mohlo by sa Vám páčiť