Hľadať

„Zmyselná jeseň s vínom“ v hoteli Therme Laa Superior

Babie leto v znamení wellnes relaxu a v kombinácii s ochutnávkou vín zo známej vinárskej oblasti Weinviertel

Leto sa blíži k svojmu koncu, dni sa pomaly krátia a jeseň sa čo nevidieť prihlási o slovo. Hotel a wellness zariadenie tradičnej vysokej rakúskej kvality Therme Laa – Hotel & Spa, ktoré sa nachádza v dolnorakúskom Weinvierteli, v kúpeľnom mestečku Laa an der Thaya (Laa nad Dyjou), prichádza v období od 1. septembra do 26. novembra s ponukou exkluzívneho jesenného balíčka.

Jesenná ponuka hostí neláka len rôznymi príjemnými aktivitami v oblasti wellness, ale naviac zahŕňa aj bezplatné ochutnávky vín a prehliadky troch typických viníc oblasti Weinviertel: Hauser, Stadler a Taubenschuss. V súlade s heslom – Prežite degustáciu typických vín z kraja Weinviertel v spojení so stretnutím s vinármi – je možné osobne spoznať zákulisie vinárstiev v tejto oblasti.

Práve na jeseň vyžaruje idylický Weinviertel mimoriadne kúzlo. Malebná, jemne zvlnená krajina, v ktorej je hotel Therme Laa Superior situovaný, doslova nabáda k pozastaveniu a snívaniu. Babie leto farbí kraj do rozličných tónov červenej, hnedej a okrovej a prepožičiava mu mimoriadnu atmosféru, vďaka ktorej je možné nazbierať sily pre blížiacu sa zimu. K tomu je potrebné ešte pripočítať romantické uličky lemované vínnymi pivnicami, v ktorých je možné dokonale vychutnávať víno s podmanivou vôňou ovocia – ako napríklad obľúbené Weinviertel DAC – a regionálne kulinárske lahôdky.


Wellness a pôžitok z vína pre hotelových hostí

V rámci balíčku – Zmyselná jeseň s vínom – môže každý milovník vína a pôžitkár od 1. septembra využiť spojenie rôzne ponuky exkluzívneho a blahodárneho wellness areálu v hoteli Therme Laa Superior s výletmi do špičkových viníc oblasti Weinviertel.

Len za 242 Euro na osobu – 3 dni a 2 noci – sa hosťom splní takmer každé želanie. Balíček, okrem toho, obsahuje bezplatné využívanie všetkých vodných a saunových svetov Hotel Spa a Therme Laa, rovnako ako poukaz v hodnote 10 Euro, ktorý môže návštevník uplatniť individuálne, na blahodárnu starostlivosť o pleť, či telo. Napríklad i na zábal z vylisovaného hrozna Chardonnay, ktoré prispieva k napnutiu a vyhladeniu pleti. Samozrejme, v prípade – Zmyselnej jesene s vínom – nesmie chýbať ani pohárik korenistého Weinviertel DAC v hotelovom Lounge bare.

K tomu ešte hotel Therme Laa Superior v spolupráci s tromi tradičnými vinicami – Hauser, Stadler a Taubenschuss – ponúka každý pondelok, utorok a štvrtok špeciálny bonus vo forme bezplatnej prehliadky viníc s mottom: “ Typické vína z kraja Weinviertel v spojení so stretnutím s vinármi“. Týchto akcií sa zúčastňujú osobne všetci vinári. V náväznosti na prehliadku nasleduje exkluzívna degustácia tých najlepších vín, pričom sa, samozrejme, počíta s bezplatným odvozom z hotela na vinice a späť, aby si hostia mohli celú ponuku dôkladne vychutnať. Prehliadky viníc začínajú vždy o 16:00 hod. a trvajú okolo 2 hodín. Tak je zaistené, že hostia môžu byť od cca 18:30 hod. znovu pohodlne v hoteli, čo majú zahrnuté v balíčku v rámci polpenzie.

Popredné regionálne vinice, ktoré v rámci programu – Zmyselná jeseň s vínom – otvárajú svoje brány, existujú mnoho storočí a boli už viackrát vyznamenané za svoje kvalitné vína, predovšetkým za skvelé veltlínske biele.


Vinice Hauser: jedny z najstarších viníc vás pozývajú na degustáciu

Vinice Hauser v mestečku Poysdorf vás pozývajú na prehliadku a degustáciu vína. Vinice, o ktorých sa objavila prvá zmienka už v 15. storočí, patria k najstarším prevádzkovateľom v kraji Mistelbach. Waltraud a Werner Hauseroví pestujú v súlade s mottom – život nás baví – na 18 hektároch pôdy odrody bieleho a červeného vína (80 k 20 percentám). Jemné spracovanie hrozna sa odohráva v prastarej, dôstojnej pivnici, kde zostáva zachovaná prirodzenosť vína. V popredí stojí ovocie, ohnivosť a to, aby víno počas konzumácie prinieslo radosť a chuť na ďalšie. Rozmanitosť vín siaha od ľahkého Veltlínu až po vysoko karátový Veltlín Friends, ale tiež žltý a červený Muškát, Sauvignon Blanc, Rizling Vlašský a Rizling, rovnako aj Blauburger a Zweigelt.

Obzvlášť hrdá je rodina Hauserovcov na tzv. Poysecco, šumivé víno z Poysdorfu so základom zo žltého muškátu, ktorý je ľahký, svieži a s chuťou ovocia. Pohľad na všedný deň vo vinici je možno v rodine Hauserovcov prežiť vždy v pondelok a v utorok počas septembra a novembra.


Vinice Stadler: Výborná kombinácia ochutnávky, architektúry a bývania

V rámci balíčku – Zmyselná jeseň s vínom – je možné tiež navštíviť aj miestne vinice Marie a Johannesa Stadlerových vo Falkensteinu. Rodinný podnik založili jeho predchodcovia v roku 1726 a disponuje pôdou o rozlohe 19 hektárov, pričom celých 75 % vypestovaného hrozna sa používa na produkciu bielych vín. Ako vo vinohrade, tak aj v pivnici stojí v popredí kvalita bez akýchkoľvek kompromisov, o čom svedčia ocenenia, ako napríklad zlatá vyznamenanie awc-vienna z rokov 2006 a 2007. Cieľom vinice je nájsť vo vínach jednotlivých odrôd a druhov opäť ich charakteristiky a vôňu i chuť ovocia. Samozrejme, sa aj v rodine Stadlerovcov produkuje prívlastkové víno Weinviertel DAC. V júni v roku 2008 zahájila rodina Stadlerových projekt 13° – k ruinám hradu, čo je vlastne zaujímavá architektonická kombinácia ochutnávky vína, burčiaku a bývania v prostredí obklopenom vínnou révou. Vinice Stadler môžete navštíviť vždy v pondelok a v utorok počas novembra.


Vinice Taubenschuss: Kombinácia vína a umenia

Aj Maria a Helmut Taubenschussovci z Poysdorfu sú partnermi programu – Zmyselná jeseň s vínom. Vinice Taubenschuss vznikli v roku 1670 a svojich návštevníkov očarujú svojím, pre kraj Weinviertel typickým nádvorím, nazývaným tiež arkádový dvor. Vinice patria už roky k najodľúbenejším miestam stretnutí milovníkov vína i umenia, a tak bolo logo podniku – holubica – už 20-krát stvárnené najrôznejšími umelcami a rôznymi technikami. Tieto umelecké diela tu môžete obdivovať. Na 15 hektároch sa pestujú vybrané odrody hrozna, z ktorých sa vyrábajú len číre suché vína s nezameniteľnou charakteristikou. Vinice, ktoré patrí k – Premium viniciam oblasti Weinviertel – musíte navštíviť pre ich ľahký ovocný kabinet, prvotriednu kvalitu, alebo korenistý Weinviertel DAC. Vinice Taubenschuss otvárajú svoje brány každý štvrtok v septembri, októbri a novembri.

Viac informácií o rakúskom kúpeľnom komplexe Therme Laa Hotel & Spa nájdete na adrese:
www.therme-laa.at

Words & Photos: ACCEDO

Mohlo by sa Vám páčiť