Autentické príbehy, nadčasové témy

Zmysly sú mojou oporou / INTERVIEW

0

Holanďan Léon Van Rijswijk patrí k tej generácii architektov, ktorí pochopili, že ľudia  čoraz nástojčivejšie hľadajú únik v zeleni prírody. Preto sa ju rozhodol priniesť na doteraz opustené strechy domov. Jeho zaujímavé riešenia prinášajú do života nový prvok – pohľad na sýtu zeleň rastlín tam, kde by sme ju donedávna nečakali. Léon nadovšetko miluje príroda a súznenie jej krehkej podstaty s ľudskou dušou. O svojom poslaní i o novej vinárskej kultúre sa vyznal počas nášho rozhovoru.

Zmysly sú mojou oporou
Zatvor oči a nechaj sa opájať štebotom vtákov, alebo počúvaj ako príjemne znie chodník vysypaný mušľami. Ako šepkajú konáre bambusu, cez ktoré prefukuje vietor. Každý zvuk v nás vyvoláva sentiment.
Vône prebúdzajú naše emócie a prinášajú spomienky. Je to niečo čoho sa nevzdávame.
Oko nasýtené dojmami, dotyk bosých nôh na kamennej podlahe, či šteklenie trávy. Bez pocitu nie je pôžitku.
Tymián, majoránka, život bez chutí je ako jedlo bez soli.
Rastliny sú korením záhrady.
Je nádherné lahodne sa zasnívať a nechať sa unášať do sveta fantázie, povzbudený čarom svojej záhrady.
Zmysly sú mojou oporou, prameňom mojej inšpirácie.

                                                                        Léon van Rijswijk, záhradný architekt

Léonova spoločnosť „dutchadesign” získala za takmer trinásť rokov existencie množstvo skúseností v oblasti záhradného dizajnu, návrhov i realizácii vínnych pivníc či záhradných kín. Patrí k tým vizionárom, ktorí dokázali pochopiť potreby moderných ľudí, razantne zachytili aktuálne trendy a dokázali ich realizovať v praxi. Aj preto patrí k jedným z najvyhľadávanejších špecialistov na strešné záhrady, no takisto v oblasti kreovania veľkých „zelených projektov'”.

Léon, keď som si prehliadol vaše pracovné portfólio, bol som prekvapený jeho rozmanitosťou. Kedy ste sa vlastne dostali k rozhodnutiu, že sa začnete zaoberať záhradným dizajnom, vínnymi pivnicami a záhradami na strechách domov?
Môj záujem o záhrady a umeleckú tvorbu vznikol veľmi dávno. Ešte v detských rokoch som zistil, že milujem pobyt v prírode. Neskôr sa tento vzťah zmenil v niečo ušľachtilejšie – profesionálny záujem o exteriér, ktorý ma drží dodnes. Začal som navštevovať školu záhradného dizajnu, a pri všetkej skromnosti, patril som k dobrým študentom. Študoval som v Holandsku, Belgicku a nakoniec som skončil v Anglicku.

Firmu som si založil už počas štúdií, no výraznejšie som sa jej začal venovať od roku 2000, kedy som sa znova vrátil do Holandska. Svoju pozornosť som zameral na holandský dizajn. Dutch Design je pojem, ktorý vznikol pred pätnástimi rokmi. Samozrejme dizajn mal v Holandsku veľkú tradíciu, pretože naša krajina sa preslávila svojou architektúrou a grafickým dizajnom, ale počas deväťdesiatych rokov sa všetko zmenilo. Do popredia si razili cestu noví dizajnéri s novými prístupmi i riešeniami. Najpodstatnejšiu vlastnosť dizajnu už netvorila funkcionalita, ale pocity a emócie, ktoré vyvolajú v zákazníkovi.

A prečo ten zvláštny názov? Počas pobytu na Slovensku som vysvetľoval mojej slovenskej rodine, že by som chcel firmu nazvať Dutch and Design, a oni to vyslovili po svojom„dutchadesign”. Firma bola skutočnosťou a predo mnou nové výzvy. Pôsobil som v oblasti záhradného dizajnu, no mnohé veci bolo potrebné skorigovať a prispôsobiť súčasným podmienkam. Aj preto dnes „dutchadesing” ponúka moderné trendy, ktoré dnes ľudia radi vyhľadávajú – čím viac prvkov interiéru v exteriéri. Kladú naň čoraz väčší dôraz. Tak sa exteriér čoraz častejšie stáva súčasťou obývacieho priestoru. Takisto pociťujem návrat k prírode, keď si ľudia plánujú svoje záhrady vybaviť zariadením, ktoré im umožní čoraz viac času tráviť v prírode. Záhrady, ktoré navrhujem, sú ale vždy zelenými záhradami a v súlade s prírodou. Neponúkam ich len súkromným osobám, ale tiež firmám či zdravotníckym zariadeniam.

Viem, že ste začali podnikať aj na Slovensku. Čo očakávate od podnikania na našom trhu?
Prvý raz som na Slovensko prišiel v roku 1998. Som rád, že môžem zaznamenať celý rad zmien, ktorými krajina neustále prechádza. Slovensko sa mení k lepšiemu. Vybudoval som si tu mnoho priateľstiev, a to napriek jazykovej bariére. Často som sa musel dorozumievať po anglicky alebo po nemecky. Dnes komunikujem s mnohými slovenskými podnikateľmi, takže mám dostatočné informácie o trhu. Každopádne, najlepším zdrojom poznatkov o Slovensku predstavuje pre mňa moja slovenská rodina a manželka.

Mohli by ste vysvetliť, prečo je vôbec zaujímavé budovať záhrady na strechách?
Zelené plochy patria k realite v mnohých centrách svetových miest. Platí to na všetkých kontinentoch, či v Európe, Ázii, Severnej Amerike či Austrálii. Zeleň sa stala populárnym fenoménom dneška. Preto som sa rozhodol urobiť niečo pre rozšírenie zelených plôch v mestách.
Forma zelených striech sa mi zdala ideálnou, ktorá dokáže okrem krásy ponúknuť aj mnoho výhod, ako ekonomických, tak i sociálnych. Zeleň sa mestských strechách alebo priestranných terasách vytvára nový priestor pre život, oddych i zábavu, no tiež ochraňuje ich povrch, čistí ovzdušie, alebo vytvára mikroklímu pre faunu a flóru. Vymenujem aspoň niekoľko výhod zelených striech: tlmia efekt prehustenej urbanistickej zástavby, absorbujú dažďovú vodu, prospievajú vtáctvu a včelám, zlepšujú kvalitu vzduchu, izolujú od hluku ulice. Tieto, a mnohé iné výhody ponúka realizácia zelených striech i terás, ktoré ponúkam zákazníkom.

Zaujal ma aj váš projekt „WineCave”. V čom spočíva kúzlo vašich vínnych pivníc?
Európania pijú čoraz viac vína, v priemere až 35 litrov na osobu a rok. A zároveň radi objavujú problematiku jeho výroby či skladovania. Pivnica je najlepším miestom na jeho uchovanie. Veď víno si radi vychutnávame v spoločnosti priateľov i rodiny, počas večere, vo wellness či v záhrade. Ak milujete víno, určite by ste ocenili privilégium vo forme vlastnej vínnej pivničky. Nájsť niečo podobné v modernom dome je však mimoriadne náročné.  Alternatívou je vínna jaskyňa WineCave. Unikátny systém, ktorý ponúka skvelé podmienky pre uskladnenie vína. Vínna jaskyňa je modernou a plnohodnotnou alternatívou k tradičným vínnym pivniciam. Uchováva správnu vlhkosť, teplotu či tmu. Všetky vonkajšie vplyvy dokonale eliminuje. A takú „pivničku” môžete pokojne vlastniť aj vy. Jej nároky na priestor sú totiž minimálne. Môžete ju umiestniť kdekoľvek v dome. Je trvanlivá a má úžasnú kapacitu 650 až 3000 fliaš vína.

WineCave vyvinuli vo Francúzsku, v krajine, kde je víno naozaj doma. V súčasnosti sa môže potešiť z takejto pivničky viac ako 15-tisíc domácností. Jej cena sa pohybuje v cene 20 až 30-tisíc eur, čo je stále výrazne menej ako tradičná vínna pivnica. Okrem toho, vo WineCave môžete pokojne skladovať aj jedlo.

Jakub Steiner                                                              Photos: dutchadesign

www.dutchadesign.com