Autentické príbehy, nadčasové témy

Bentley teší nadšencov luxusu na kolesách už 90 rokov

0

Spoločnosť Bentley, známy výrobca luxusných automobilov, zažíva významné jubileum. Od jej vzniku uplynulo práve dnes, 8. júla, presne 90 rokov. V roku 1919 založil firmu Bentley Motors Walter Owen Bentley.

Prvé sériové auto však z výrobných liniek zišlo o pár rokov neskôr, konkrétne v roku 1921. Už jej prvé modely sa stali ikonami. Celé 20. roky minulého storočia znamenali pre automobilku výrazné a kontinuálne úspechy.

Spoločnosť sa rozhodla, že výročie oslávi spoločne so svojimi priaznivcami. Automobiloví nadšenci už dlho s napätím očakávajú oficiálny príchod nového „grand“ modelu. Oficiálne sa tak stane 16. augusta v Monterey v Kalifornii.

Nový model s pracovným označením Grand má byť viac ekologický a konštruovaný modernejšie. Prvé, aj keď neúplné fotografie však potvrdzujú, že typické dizajnérske črty Bentley zachované ostali. V porovnaní s modelom Arnage je Grand rozmernejší a má mierne agresívnejší, športový vzhľad. Zástupcovia značky sa nechali počuť, že pod kapotou nového modelu nebude tradičný 6,75-litrový osemvalec, ale iný motor.

Bentley Motors je jednou z vedúcich značiek v segmente superluxusných automobilov. Sídli v Crewe a zamestnáva okolo 3500 ľudí. Vozidlá tejto značky sú priamo a exkluzívne exportované do 50  krajín sveta. Predstavujú kombináciu moderných technológií a schopnosti vyrobiť kvalitné auto s dokonalým športovo-luxusným imidžom. Je symbolom britského automobilového priemyslu a jeho kvality.

Ukázať potenciálnym zákazníkom, že „Bentleyna to má“, pomohla hlavne účasť tejto značky na pretekoch Le Mans, kde dosiahli tieto autá úspechy v rokoch 1923 a 1924. Významným míľnikom v histórii firmy bola tiež konštrukcia 4,5 litrového motora; ten na Le Mans exceloval až do roku 1930.

Tridsiate roky znamenali pre Bentley snahu o porazenie silného konkurenta – automobilky Rolls Royce. Hospodárska kríza však tieto plány škrtla a práve Rolls Royce Bentley odkúpil. Od roku 1998 je Bentley „pod krídlami“ koncernu Volkswagen.

„Dôvod, prečo som si kúpil Bentley, bol jeho výnimočný výkon na cestách – v každom smere. Také vlastnosti…nič viac nemôžete chcieť.“
(Noel Van Raalte, prvý zákazník spoločnosti Bentley, október 1921)

NIPOS                                  Photos: Bentley Press

www.bentleymotors.com