Autentické príbehy, nadčasové témy

Nový trend v gastronómii: Slow food

0

Dnešná doba prináša neustály zhon. Ponáhľame sa do práce, z práce, na stretnutia, dokonca i voľný čas trávime v akomsi vnútornom napätí a strese. To isté platí aj o jedle. Pre mnohých je jedlo iba nutnosťou a jedia „za pochodu“. Nie je nič nezvyčajné vidieť ľudí, ktorí v rýchlosti obedujú za volantom auta či ponáhľajúcich sa, ktorí konzumujú na ulici.

Trend jesť rýchlo začal byť pred mnohými rokmi podporovaný reštauráciami typu „fast food“, ktoré aj u nás začali rásť ako huby po daždi. Vo svete sa však začína rozmáhať skupina zástancov návratu ku kultúrnemu a pomalému jedeniu. Nazýva sa jednoducho a výstižne: Slow food.

Neblahé následky stravovania sa v zariadeniach typu fast food na naše zdravie sú jasne vedecké potvrdené. Po prvé: jedlo vo fast foodoch je nekvalitné, v angličtine označované aj ako „junk food“ – odpadové jedlo. Po druhé: rýchla konzumácia potravy spôsobuje, že mozog nestihne informáciu o sýtosti spracovať, človek zje viac a následne sa cíti nepríjemne prejedený. Dlhodobým následkom takéhoto stravovania je samozrejme nadváha či obezita.

Mnohé národy, ktoré sú historicky známe svojou typickou kuchyňou, začali postupne masovo akceptovať nezdravý, globálny trend „fast food“. A to vo všetkých jeho podobách. Známe siete žltočervených reštaurácií, západné polotovary, lacné ale chuťovo výrazné jedlá.

Na potrebu priniesť do sveta rýchleho a nezdravého stravovania zmenu zareagovalo hnutie Slow food. Vzniklo v Taliansku a jeho zakladateľom je Carlo Petrini. Cieľom tohto Taliana však nie je iba „pomalé“ konzumovanie jedla, ale aj návrat k tradičným, prirodzeným potravinám. Podporuje bio- a eko-poľnohospodárstvo. Slow food má ako oficiálne hnutie vo viac ako 130 krajinách vyše 100-tisíc členov.

Slow food však nie je len hnutím a hŕstkou nadšencov. Má potenciál zmeniť sa na nový globálny trend v stravovaní. Skvelý príkladom „slow-food národa“ sú Francúzi. Milujú dobré jedlo a dokážu si ho vychutnať pomaly. A zrejme to má efekt. Nájsť obézneho Francúza nie je také ľahké. Skúste sa teda pri zajtrajšom obede zastaviť, nájsť si na jedlo viac času, obísť reštauráciu s rýchlym občerstvením a jedlo si skutočne vychutnať.

NIPOS                          Photos: MC Archive

www.slowfood.com