Autentické príbehy, nadčasové témy

Bill Gates je znova najbohatší

0

Najbohatším človekom na Zemi je opäť Američan Bill Gates. Potvrdil to rebríček prestížneho amerického magazínu Forbes. Podľa neho má Gates majetok vo výške 40 miliárd amerických dolárov.

Gates sa na „výslnie“ vrátil po tom, čo ho vlani predstihol investičný mág Warren Buffett. Ten je podľa Forbesu v súčasnosti na druhej pozícii; jeho majetok má hodnotu 37 miliárd USD. Tretiu priečku obsadil Carlos Slim Helú z Mexika s 35 miliardami USD na účtoch.

Finančná a hospodárska kríza sa výrazne dotkla aj najbohatších ľudí planéty. Dôvodom je najmä fakt, že veľká časť z nich pochádza zo Spojených štátov, ktorých sa recesia dotkla najskôr a najvýraznejšie. Gates sa síce vrátil na prvú pozíciu, avšak v porovnaní s vlaňajškom jeho majetok poklesol o neuveriteľných 18 miliárd USD. Buffetov majetok medziročne poklesol dokonca až o 25 miliard.

Kríza nepostihla len zakladateľa Microsoftu. Zatiaľ čo v roku 2008 bolo na svete 1125 osôb, ktorých majetok presiahol hodnotu jednej miliardy dolárov, tento rok ich bolo len 793, teda o 30 percent menej; 355 zaznamenali pokles majetku a 18 zomreli. Forbes zároveň odhalil, že od roku 2003 ide o prvý pokles v počte najbohatších ľudí planéty. Pokles zaznamenala aj priemerná výška aktív každého z dolárových miliardárov, ktorá je za rok 2009 na úrovni 3 miliárd USD. To je v porovnaní s vlaňajškom menej o 23 percent.


Kto je kto

William Gates III.
Tento 53-ročný Američan, ktorý žije v Medine (štát Washington), je ženatý a má tri deti. Pred viac ako 20 rokmi sa podieľal na zakladaní spoločnosti Microsoft. Vďaka jej úspechom sa stal známym na celom svete. Študoval na Harvarde. V súčasnosti, napriek aktívnej činnosti v Microsofte, sa stále viac orientuje na charitatívne aktivity.

Warren Buffett
Má 78 rokov, žije v americkej Nebraske v meste Omaha. Študoval na Columbia University a University of Nebraska. Má tri deti, je vdovec, oženil sa však aj druhý raz. Celý jeho život sa točí okolo cenných papierov a investovania. Prvú investičnú firmu – Buffet Associates – založil už v roku 1956. O pár rokov neskôr kúpil spoločnosť Berkshire Hathaway a spravil s nej gigant, ktorý existuje dodnes.

Carlos Slim Helu
Je vdovec, má 6 detí a 69 rokov. Do jeho portfólia patria telekomunikačné spoločnosti Telefonos de Mexico (Telmex), Telcel a America Móvil. Žije v Mexico City. Jeho otec bol imigrantom z Libanonu. Študoval techniku na Universidad Nacional Autónoma de México.

František Kvarda           Photos: ISIFA

www.forbes.com