Autentické príbehy, nadčasové témy

Biznis By Simona

0
Biznis By Simona

Známa česká modelka Simona Krainová sa rozhodla zmeniť svoj život a spoznať svet módy aj z druhej strany. Stala sa súčasťou kreatívneho procesu, na konci ktorého čaká na každého tvorcu odmena v podobe jeho diela. Sympatická Simona predstavila svoju značku, venuje sa biznisu a… Viac vám ponúkame v našom rozhovore.

 

Prednedávnom ste módny svet vnímali ako modelka, ktorá predvádzala modely na mólach; dnes ste sa presunuli na druhú stranu. Predstavili ste vlastnú módnu značku BySimona, vytvorili ste kolekciu pre Bepon a spolupodieľali ste sa na kreovaní kolekcie pre Pietro Filipi. Aké to je, aktívne pracovať v tomto biznise?

Podieľať sa na navrhovaní módnych kúskov bol vždy môj veľký sen. Dlho som koketovala s myšlienkou zapojiť sa do navrhovania, ale stále som si nebola istá. Chcelo to počkať na tú správnu chvíľu, ktorá prišla v minulom roku. Všetko odštartovala moja prvá kolekcia BySimona. V skutočnosti som nečakala, že bude mať taký úspech, vďaka čomu ma oslovili s ponukou spolupráce Pietro Filipi a následne aj pre slovenskú značku Bepon. Musím povedať, že ma to skutočne baví. Je dobré sledovať tento proces aj z druhej strany, pretože jeho náplňou je kreatívna práca plná inšpirujúcich ľudí a profesionálov.

 

Určite ste sa k tomuto kroku nerozhodli impulzívne, bez akéhokoľvek premýšľania. Čo vás k nemu motivovalo?

Bola to dlhá cesta. Do navrhovania ma tlačilo množstvo ľudí, ale nemala som jasno, akým smerom by som sa mala vydať. Takže moje nápady nejaký čas dozrievali v mojej mysli, až som si jedného dňa povedala, že teraz je ten správny čas vyjsť s kolekciou von. Teší ma, že som počkala a nič neuponáhľala. Verím, že vďaka tomu mala moja prvá kolekcia BySimona úspech nasledovaný spojením so zavedenými módnymi značkami.

 

Mohli by ste bližšie predstaviť vašu značku BySimona? Čo bolo hlavným zámerom jej vytvorenia (prezentovať vaše meno ako značku)?

Kolekcia BySimona bola vytvorená ako súčasť môjho „merchandisingu“. Prvotnú kolekciu som chcela spojiť som svojím menom a tvárou. Od fanúšikov som prijala množstvo ohlasov, dávali mi jasne najavo, že by o niečo také stáli. Tak som ich vypočula. Zvolila som také strihy a materiály, s ktorými sa stotožňujem aj ja, a ktoré rada nosím. Druhá kolekcia je tiež spojená s mojou tvárou, ale chceli sme ju obohatiť aj o niečo nové, vďaka čomu vznikli ikonické bombery, tričká a topy s rôznymi heslami. Novinkou je tiež spolupráca so spoločnosťou Tonak, ktorá sa venuje produkcii klobúkov. Klobúky som navrhla sama a je možné ich zohnať len na mojom e-shope bysimona.cz. V butiku také nekúpite.

 

V súčasnosti je zaujímavé budovať skvelé značky a úspešný biznis. Predpokladám, že brandingu, biznisu a kreatívnej činnosti venujete najviac času. Podľa akého kľúča postupujete – ktorej časti venujete zvýšenú pozornosť?

Myslím, že hlavné je všetko rovnakou mierou skombinovať. Všetko sa totiž  určitým spôsobom dopĺňa a prekrýva. Preto sa sústreďujem na všetky oblasti. Je pravda, že biznisu sa najviac venuje môj manžel a ja som jeho kreatívny článok. Považujem však za nutné udržiavať pozornosť vo všetkých oblastiach, pretože inak vám ujde vlak.

 

Mnohí ľudia, ktorí sa zaujímajú o obchod, podnikanie, založenie vlastnej firmy a značky sa vzdávajú ešte skôr ako začnú. Argumentujú tým, že nemajú dostatok peňazí na úvod, istotu, boja sa riskovať. Neodrádzali vás od biznisu podobné argumenty? Veď biznis v módnom odvetví je náročný a vysoko konkurenčný.

Strach v podnikaní je prirodzený a jednoducho k tomu patrí. Aj preto mi tak dlho trvalo, než som sa do tejto oblasti pustila. Najväčší strach som mala z toho, ako kolekciu prijmú fanúšikovia, ktorí na ňu dlho čakali. Mala som strach hlavne z toho, aby som ich nesklamala. Preto sme stáli nohami pevne na zemi a nechali ušiť iba pár kúskov. Oddýchla som si, keď sa všetko v priebehu prvých dvoch dní vypredalo a my sme museli doobjednať ďalšie a ďalšie kusy, aby sme dokázali všetok ten dopyt nasýtiť. Podnikanie je vždy risk a veľký adrenalín a aj preto som veľmi rada, že sa nám to podarilo.

Teraz mi preblesla mysľou jedna otázka. Keď sa dnes pozriete do minulosti, nemáte pocit, že na druhú stranu módneho biznisu ste mohli vstúpiť skôr a dnes vlastniť úspešnú značku?

Nerada sa ohliadam za seba a nemám rada slovo „keby“. Myslím, že to u mňa malo prirodzený vývoj. Potrebovala som trochu viac času na to, aby som dozrela. Ak by som to urobila príliš skoro, tak by som možno nezaznamenala taký mimoriadny úspech. Určite nič neľutujem.

 

Na druhej strane vás môže upokojovať myšlienka, že vaše meno je dostatočnou zárukou úspechu. Ste známa a vyhľadávaná osobnosť. Je to skutočne tak? Uľahčuje vám táto skutočnosť biznis?

Určite mi pomáha, že som verejne známa osobnosť a že moje meno je akousi značkou. Bol to ale beh na dlhú trať. Niekedy však nie je jednoduché sa s tlakom verejnosti vyrovnať. V dnešnej dobe bulvárnych médií je vaše meno a pomyselná značka krehká a vždy ste kúsok od toho, aby niekto váš „brand“ poškodil. Na druhej strane mi veľmi pomohli sociálne siete. Vďaka nim som mohla svojim fanúšikom ukázať svoju pravú tvár. Odrazu som mala priestor sama sa prezentovať a nechať fanúšikov nahliadnuť do môjho súkromia. V minulosti všetko prechádzalo cez bulvár. Teraz mám svoj kanál a je len na mne, koľko a ako často budem so svojimi priaznivcami komunikovať. Na sociálnych sieťach, ako sú Instagram a Facebook, ma dnes sleduje pol milióna ľudí. Teší ma, že môžem komunikovať prostredníctvom sociálnych sietí a takýmto spôsobom byť v úzkom spojení s mnohými ľuďmi. Určite je to tiež plus pre biznis.

Ako by ste zhodnotili súčasný stav v módnom biznise v Českej republike a na Slovensku?

Dosahuje štandardnú úroveň, alebo je ešte čo zlepšovať?

Môžem povedať, že módny biznis v ČR a na Slovensku je na veľmi dobrej úrovni. Určite tomu napomáhajú rôzne „fashion weeky“, kde sa môžu mladí a talentovaní návrhári dobre odprezentovať a rovnako sa inšpirovať v zahraničí. Fandím českým a slovenským značkám a teší ma, že im môžem vďaka našej spolupráci v ich zviditeľňovaní pomôcť. Značky ako Pietro Filipi, Tonak a Bepon majú dobrý potenciál, skvelý tím profesionálov, tak verím, že sa majú stále kam posúvať a ponúknuť kvalitné a nadčasové kúsky pre stále náročnejších českých a slovenských zákazníkov. Vďaka tomu, že je zákazník náročný, majú návrhári motiváciu stále posúvať svoje hranici smerom nahor, a to je skvelé. Len tak ďalej.

 

Peter Fritz

Fotografie: Ben Renč pre BySimona.cz

 

http://bysimona.cz