Autentické príbehy, nadčasové témy

Elizabeth Taylor odišla do hereckého neba

0

Kto by si nespomenul na slávnu úlohu Kleopatry, v ktorej zažiarila? Myslím, že aj mladšie generácie zaznamenajú, o ktorú herečku ide. Veď si zahrala aj vo filmovom spracovaní slávnych Flinstonovcov. Je smutné, že hviezda prvej veľkosti prehrala svoj posledný boj a odišla do hereckého neba.

Vo veku 79 rokov dnes zomrela hollywoodska legenda Elizabeth Taylor. Dvojnásobnej držiteľke Oscara zlyhalo srdce.

Elizabeth Taylor prežila zaujímavý život. Zbožňovali ju milióny fanúšikov na celom svete, vychutnávala si slávu a úspech, milovala mužov, veď sa mohla pochváliť zaujímavou zbierkou manželov – bolo ich sedem, ale vydatá bola osemkrát. Zo všetkých mužov mala najradšej Richarda Burtona, s ktorým sa zosobášila dvakrát. Jej manželmi boli Conrad Hilton (1950-1951), Michael Wilding (1952-1957), Michael Todd (1957-1958), Eddie Fisher (1959-1964), Richard Burton (poprvé 1964- 1974, podruhé 1975-1976), John Warner (1976-1982) a Larry Fortensky (1991-1996).

Narodila sa na predmestí Londýna 27. februára 1932 ako Elizabeth Rosemond Taylor. Jej rodičia (Francis Taylor a Sara Viola Warmbrodtová) však boli rodenými Američanmi. Do školy pre najmenších začala chodiť ešte v Anglicku a keď v roku 1939 rodina Taylorových odišla z Európy, Liz i jej starší brat Howard pokračovali v školskej dochádzke v Kalifornii. Tu si Francis otvoril galériu s obrazmi.

Jej matka si počas mladosti vyskúšala dosky divadla a preto chcela, aby aj jej deti kráčali v jej šľapajach. Tak sa Elizabeth dostala k filmu, kde začínala v malých úlohách v detských filmoch.  V tej dobe už nenavštevovala klasickú školu, ale vzdelávala sa s pomocou pedagóga v štúdiu MGM. Jej najväčším poradcom i kritikom bola jej matka Sara, ktorá tak ovplyvnila jej profesionálny rast.

Keď Liz vyrástla, stala sa z nej exotická kráska, ktorá nemala akékoľvek problémy získať kvalitné filmové úlohy. Prvý veľký úspech dosiahla vo filme Miesto na výslní, no skutočný zlom v jej profesionálnom i osobnom živote prišiel s veľkofilmom Kleopatra z roku 1963.

Okrem filmu sa venovala aj podnikaniu, vyvinula niekoľko zaujímavých a úspešných prfumov.

NIPOS                                                             Photos: ISIFA

www.elizabethtaylorbeauty.com