Autentické príbehy, nadčasové témy

Imaginárny príbeh plný fantázie

0

Možno vás prekvapí, že k vám prichádzame s článkom o fantastickom filme, ktorý nemá nič spoločné s realitou života či luxusom. No nie je veľkým luxusom zabaviť sa, odpočinúť si pri filme, ktorý vás privedie do sveta fantázie, kde vás nič netrápi, kde nemusíte venovať čas telefonovaniu a dialógom s obchodnými partnermi alebo so šéfom?

Imaginárium Dr. Parnassa je fantastický príbeh o morálke, odohrávajúci sa v súčasnosti. Rozpráva príbeh Dr. Parnassa a jeho mimoriadneho ´Imaginária,´ potulnej show, v ktorej má publikum ohromnú príležitosť vybrať si medzi svetlom a šťastím a temnotou a smútkom.

Doktor Parnassus obdarený mimoriadnym darom viesť predstavivosť druhých je zároveň prekliaty temným tajomstvom. Ako notorický gambler sa pred mnohými rokmi stavil s diablom, Pánom Nickom a získal tak nesmrteľnosť. O niekoľko storočí neskôr pri stretnutí s jedinou skutočnou láskou urobil Dr. Parnassus s diablom ďalšiu dohodu. Svoju nesmrteľnosť vymenil za mladosť. Za oplátku sa má Parnassusova dcéra v deň svojich 16-tych narodenín stať majetkom Pána Nicka.

Valentinine narodeniny sa blížia závratnou rýchlosťou a Dr. Parnassus sa ju zo všetkých síl snaží pred jej blížiacim sa osudom zachrániť. Pán Nick si prichádza po výhru, no je ochotný vyjednávať. Víťazom Valentiny bude ten, kto prvý zvedie päť duší. Pri zbieraní divokých, komických a podmanivých postáv Dr. Parnassus sľúbi ruku svojej dcéry tomu, kto mu pomôže zvíťaziť.

V tejto očarujúcej a ohromne imaginatívnej jazde o preteky s časom musí Dr. Parnassus bojovať za záchranu svojej dcéry v nekonečnej krajine bizarných prekážok – a napraviť chyby svojej minulosti raz a navždy!

Informácie zo zákulisia

– Film sa začal nakrúcať začiatkom Decembra 2007 v hlavnom meste Británie, kde Gilliam nakrúcal napínavé scény s Parnassusom, jeho divadelnou spoločnosťou a ich impozantným príbytkom ťahaným konským záprahom.
– Vo filme budeme môcť vidieť napríklad známy profil Tower Bridgu, Blackfriars Brige či Battersea Power Station, najväčšiu tehlovú konštrukciu v Európe.

– Na dokončenie súčasných sekvencií sa produkcia presunula do Bridge Studios neďaleko kanadského Vancouveru, kde sa 7 týždňov dotvárala majestátnosť Imaginária.


Režisér Terry Gilliam o filme

„Je to tragická a magická myšlienka zároveň – skupina mimoriadnych ľudí v očarujúcom divadle cestuje po Londýne, a nikto im nevenuje pozornosť. Som presvedčený o tom, že ľudia v modernom svete viac nevnímajú to, čo je dôležité. Všetci sa stali obeťami svojich IPodov, videohier a trhu cenných papierov – zaujímavých a časovo náročných aktivít – a skutočne mimoriadne a dôležité veci, ktoré sa dejú okolo nich nikto nevníma“, vysvetľuje Terry Gilliam.

Zaujímavosťou je aj obsadenie filmu, v ktorom si zahral úlohu aj nebohý herec Heath Ledger. Aj keď svoju poslednú rolu už nedohral, predsa sa na plátne objaví.
22. Januára 2008 počas zástavky v New Yorku (keď sa výroba presúvala z Londýna do Vancouveru) Heath Ledger zomrel na náhodné predávkovanie predpísanými liekmi.

Okamžité rozhodnutie zdevastovaného Terryho Gilliama bolo výrobu ukončiť. „Povedal som, že si neviem predstaviť, ako by som mohol pokračovať. Bol som celkom mimo. Všetci okolo mňa však vraveli ´nie, nie, musíš pokračovať, musíš to urobiť.´ Všetci sršali povzbudeniami a nápadmi. Riešenie v podobe čarovného zrkadla sa zdalo ako samozrejmé, najmä z toho hľadiska, že väčšinu scén s Heathom na jeho strane zrkadla sme už mali nakrútených. Otázka však znela – existuje jedna osoba, ktorá by túto úlohu mohla dohrať, alebo nie?´ Mal som pocit, že to nemôže byť len jedna osoba. Bolo by to na ňu príliš, tak som rozmýšľal nad tým, ako tam zakomponovať čo najviac ľudí. V podstate som to prepísal celkom rýchlo. Na nájdenie vhodného riešenia ostávalo len pár dní. Jediným šťastím bolo, že nechýbali nápady.“

A tak do Vancouveru prišli traja hrdinovia v podobe Johnnyho Deppa, Colina Farrella a Juda Lawa. Ich úlohou bolo hrať rôzne podoby Tonyho, postavy, ktorú začal Heath Ledger. Ich snaha pomôcť zachrániť film a Heathov posledný herecký výkon bol neuveriteľný akt veľkorysosti a lásky. Bol to krásny a veľmi zriedkavý moment v našom priemysle. Vďaka ich účasti sa film stal ešte viac mimoriadnym: je viac prekvapivý; viac zábavný. Jedným slovom, je ešte viac magický.

„Aby sme vyriešili problém, ktorý vznikol Heathovou smrťou sme museli urobiť veľký skok. No vďaka Parnassusovi a jeho Imagináriu sme mali čarovné zrkadlo. Keď doň niekto vstúpi, všetko je zrazu inak. Všetko je lepšie, mimoriadne, jednoducho skvelé. Zakaždým keď Heathova postava Tony prejde zrkadlom, stane sa z neho jedna z jeho podôb, ktorá je stvárnená rozličnými hercami. Tony je vďaka Colinovi, Johnnymu a Judovi omnoho komplexnejšia postava. Myslím, že diváci budú nadšení.“

„Zdalo sa, akoby bol Heath stále s nami,“ poznamenáva Gilliam. „Jeho energia, jeho genialita a jeho nápady… jeho tragická smrť a tvorivé rozhodnutia, ktoré nám nedovolili prestať… To všetko sú dôvody, prečo je tento film od Heatha Ledgera a priateľov.“

Obsadenie

HEATH LEDGER, JOHNNY DEPP, COLIN FARRELL, JUDE LAW – (Tony)
CHRISTOPHER PLUMMER (Doktor Parnassus)
ANDREW GARFIELD (Anton)
VERNE TROYER (Percy)

Words & Photos: Continental film

www.continental-film.sk