Free Porn
xbporn

Autentické príbehy, nadčasové témy

Keď kozmetika pomáha…

- Reklama -

Nemecká prírodná kozmetická značka ANNEMARIE BÖRLIND (AMB) vydala nedávno vyhlásenie, ktoré dalo do pozoru aj nás. Do roku 2025 chce byť maximálne ekologickou a znížiť svoju produkciu CO2 na nulu. Už len pri pomyslení na segment ako taký, na výrobu, spotrebu, odpad a recykláciu, obchod a distribúciu nevynímajúc, naskytá sa otázka –  je táto ambícia vôbec realizovateľná?

Zdá sa, že je! O konkrétnych krokoch nám porozprávala Henrieta Martinková, slovenská spojka s börlinskými laboratóriami, zástupkyňa spomínanej značky pre Česko a Slovensko.

Pred pätnástimi rokmi som na Marienplatz v Mníchove držala v rukách populárny lifestylový magazín, stálo tam: ANNEMARIE BÖRLIND – priekopník v oblasti prírodnej kozmetiky. Čím si značka vyslúžila tento prívlastok?

Prístupom už v dávnej minulosti. Ešte sme ani ja, ani vy neboli na svete a AMB mala už v 70. rokoch minulého storočia ako prvá fungujúci recept protivráskovej starostlivosti. Ešte prv než sa v kozmetickom priemysle udomácnil pojem „anti-aging”. Aj prvý prírodný kozmetický prípravok s obsahom ceramidov, ktoré sú podobné tým v pokožke, vzišiel práve z tejto dielne, následne sa stal inšpiráciou aj pre ďalších výrobcov a značky. Vždy sme boli a stále aj sme trendsetterom.

Je ťažké udržať si takýto status?

„Ak robíte veci z presvedčenia a srdcom, tak nie. Samozrejme, bez investovania nemalých peňazí do rôznych štúdií a výskumov to nejde. Keď sa pričiníte o nejaký objav, musíte si ho dať patentovať. AMB má takýchto objavov a patentov celý rad. Nedá sa vymenovať úplne všetko, ale napríklad na posilnenie kožnej bariéry používame čerstvé bunky papyrusu a na hydratáciu či vypnutie pokožky botanickú kyselinu hyalurónovú rastlinného pôvodu. Je to ďalší ohromný objav, pretože má rovnakú účinnosť ako konvenčná kyselina hyalurónová zo živočíšnych zdrojov, avšak navyše má aj funkciu ochrany proti voľným radikálom, čo bežná forma kyseliny hyalurónovej nemá. Je toho naozaj veľa, čo vieme ponúknuť.

Často sa vyjadrujete, že pracujete s unikátnymi ingredienciami. Vraj ich AMB vlastní vyše päť stovák.

A čudovali by ste sa, koľko ich ešte všade vôkol nás je! Len čakajú na svoje objavenie. Podareným príkladom je prípad schwardwaldskej ruže. Sme nesmierne hrdí na náš medzinárodný výskumný projekt v spolupráci s talianskym výskumným ústavom Akott, s ktorým sme spoločne skúmali kmeňové bunky ruže z Čierneho lesa, teda zo sídla našej firmy v Nemecku. Objavili sme ich skrytý potenciál. Výsledkom sú dva vysoko účinné extrakty schwarzwaldskej ruže najvyššej kvality, ktoré nájdete len v produktoch AMB. Zlato ležalo pri nohách, stačilo si ho len všimnúť a preskúmať.

Ako si môže byť spotrebiteľ istý, že tieto veci naozaj fungujú a sú bezpečné? Dnes sa toho o zloženiach kozmetiky veľa hovorí, pohoreli tu aj mnohé známe a veľké značky…

Na to by mali slúžiť práve všetky tie certifikáty kvality, ktoré by si mali spotrebitelia pri nákupe kozmetiky všímať.

Tie ale nemá každý.

No nemá a je to fakt škoda. Bolo by ideálne, keby účinok každého prípravku potvrdzovali klinicky preukázateľné nezávislé skúšobné ústavy a ich bezpečnosť garantovali certifikáty. U nás je to samozrejmosť. Kvalitu, účinnosť, kompatibilitu s pleťou a čisto prírodné zloženie našich produktov potvrdzuje okrem najprísnejších certifikátov aj vyše 40 hodnotení „vynikajúci” v testoch nemeckých inštitúcií Stiftung Warentest a ÖKO-TEST. Za naše inovatívne produkty i podnikový manažment sme získali vyše 60 prestížnych vyznamenaní a ocenení. Lenže, povedzte mi, ktorá z konvenčných kozmetických značiek by mala odvahu takéto množstvo testov podstúpiť? Mnohé sa neobťažujú dosiahnuť ani to minimum.

Jednou z hlavných priorít spoločnosti AMB je zníženie spotreby energie s cieľom znížiť emisie CO2. Je to vôbec pri takej produkcii a vývoze reálne?

Samozrejme, že je. A ja som hrdá, že som toho súčasťou. Pamätáte si ten nedávny moment, keď vesmírny modul pristál na Marse? Míňame bilión dolárov na hľadanie života na neznámych planétach, zatiaľ čo utrácame trilión na zabíjanie života na tej našej jedinej Zemi. Preto hovorím, tu je už možné naozaj všetko, stačí sa len rozhodovať správne.

Poďme teda na konkrétne kroky. Čo sa dá robiť na zlepšenie ekosystému?

Viete, o udržateľnosti nestačí len hovoriť, udržateľnosťou treba reálne žiť. V AMB používame alternatívne zdroje energie či „zelenú flotilu”, ktorá vďaka najmodernejším technológiám prispieva k zníženiu emisií a spotrebe paliva.

Čiže sa snažíte o CO2 neutrálnu prepravu zásielok, CO2 neutrálny vozový park, ekologicky efektívne plánovanie predajných trás, a tieto veci?

Presne tak. Uvedomujeme si dôležitosť ekologickej energie a viacnásobne využívame predtým vyrobenú energiu. Získali sme početné vyznamenania za inovatívny vývoj a udržateľné postupy výroby. Naša výroba je z hľadiska klímy neutrálna a kompenzujeme naše uhlíkové stopy podporou projektu ClimatePartner na úpravu vody v Kambodži. Hrdo môžeme vyhlásiť, že od roku 2015 sme klimaticky neutrálni. Technika a technológia výroby našich produktov je veľmi prísna a neustále ju vylepšujeme, aby sme nielen dodržali tie najvyššie štandardy kozmetického priemyslu, ale ich aj prevýšili. Naše požiadavky, záväzky a smernice kvality sú certifikované certifikátom EcoControl. Odmietame testovať produkty na zvieratách alebo používať geneticky modifikované ingrediencie. Od vzniku našej kozmetickej spoločnosti, teda už vyše pol storočia, sme striktne proti používaniu výťažkov z mŕtvych živočíchov a proti akýmkoľvek formám zneužívania prírodných zdrojov. Ak sa k nám pridajú aj ďalšie značky, budeme nesmierne radi.

Počula som, že pomáhate aj viacerým celosvetovým projektom. Môžete o tom prezradiť viac?

Venujeme sa tiež rôznym fair trade projektom, od výroby organického bambuckého masla v africkom Mali, ktorá poskytuje miestnym rodinám slušné živobytie, výstavbu školského internátu v Bangladéši až po podporu projektu „Ruže, nie ópium v Iráne.” Všetko to pramení z rešpektu a úcty. K našej zemi a človeku ako takému.

A čo domáci región, robíte niečo špeciálne pre rozvoj i tam?

Schwardwaldská oblasť v Nemecku je miesto, kde kozmetická firma „zapustila svoje korene” a kde sa od samého začiatku uskutočňovala výroba všetkých jej produktov. A je tomu tak dodnes. Komplexná výroba a tiež vývoz všetkých našich prípravkov do celého sveta sa odohráva výlučne z tohto sídla. Zabezpečujeme tak rovnakú kvalitu produktov a podieľame sa na tvorbe pracovných miest v regióne. Sú to dôležité rozhodnutia.

Napriek tomu, že značka funguje už viac ako polstoročia a v súčasnosti distribuuje do vyše 30 krajín sveta, stále je to rodinná firma. Čo si myslíte, čím to je?

V prvom rade je to v jej základoch. Úspech značky zasadila práve Annemarie Lindner, lebo do toho vložila svoje srdce a vízie s čistým zámerom toho najlepšieho pre ľudstvo. No a v druhom rade, týchto hodnôt sa drží už 3. generácia rodiny Lindner, ktorá naďalej premieňa sen na realitu. AMB nie je len kozmetika, nesie si hlbší odkaz úcty k človeku a k prírode, a to je niečo, čo prudko podporuje jej hodnotu a rast. 

poslednou otázkou sa vrátim späť k trvalej udržateľnosti. Čo ak prejdeme všetci na čisto prírodnú kozmetiku? Nemôže sa stať, že niektorých rastlín bude jedného dňa málo, alebo si spotrebujeme prírodu?

Ak do prírody zasejeme naspäť to, čo si z nej zobrali, ak budeme investovať do vedy a výskumu, tak to nehrozí. Vždy, keď je to možné, v AMB používame rastliny z certifikovaného organického poľnohospodárstva alebo z voľnej prírody. Avšak, sú prípady, keď je potrebné ohrozené druhy rastlín chrániť a zabrániť ich ďalšiemu ohrozovaniu komerčným využitím. Riešime to potom čiastočným používaním šetrnejších alternatív v podobe prírodne identických látok. Naozaj sa všetko dá, len treba chcieť.

Poznáte ANNEMARIE BÖRLIND?

Značka je na trhu od roku 1959. Prináša vysokokvalitné produkty na čisto prírodnej báze, s unikátnymi ingredienciami, bez obsahu sporných látok, balené do recyklovateľných a aj recyklovaných obalov. Takisto je známa investovaním nemalého podielu zo svojho zisku do rôznych výskumov a ekoprojektov. Značku vybudovala Nemka Annemarie Lindnerová, ktorá sa do povedomia dostala aj vďaka výroku: „Čo neviem bezpečne zjesť, to si nedám ani na tvár.“

Pripravila Mária Halajová, foto: AMB, archív H.M.

Titulná fotografia: Henrieta Martinková

Článok bol zverejnený v časopise Milliard Sun (jeseň/zima 2022)

Henrieta Martinková je expertkou  na výživu pleti a certifikovanú prémiovú prírodnú kozmetiku ANNEMARIE BÖRLIND.

Nenechajte si ujsť ďalšie zaujímavé BEAUTY tipy

Suchá a popraskaná pokožka? Týchto päť krokov vám pomôže

Čo sa skrýva za slnečnými lúčmi? Nie je to len opálenie

Kolagénový ošiaľ: Naozaj dokáže pleti pomôcť?

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -