Autentické príbehy, nadčasové témy

Keď sa sny stávajú skutočnosťou…

0

Za nádhernými ručne vyrábanými náušnicami a náhrdelníkmi stojí šikovná Slovenka Linda Hudecová, ktorá žije a tvorí v známom toskánskom prímorskom meste Forte dei Marmi. S touto sympatickou blondínou sme sa stretli pri osviežujúcom aperitíve, počas ktorého sme sa vo veľmi priateľskej atmosfére porozprávali o jej živote v Taliansku, o tom, ako vlastne prišiel nápad na vlastnú výrobu, až po to, ako sa od pomenovania jej značky Linda´s Dream reálne začal plniť Lindin skutočný životný sen.

Tieto šperky ste už viackrát mohli zahliadnuť v známych slovenských časopisoch, a ak ste fanúšikmi najznámejšej módnej televízie, určite vám neušli ani tam. Milliard Sun vám prináša rozhovor s touto milou dámou, z ktorej srší pozitívna energia do diaľky. Pri stretnutí s ňou okrem príjemnej atmosféry nedokážete spustiť oči ani z jej náušníc, ktorými sa aj sama prezentuje, a musím dodať, že vyzerajú úplne úžasne: „Krásne náušnice Linda,“ chválim originálny kúsok, ktorý hneď upútal moju pozornosť, a púšťame sa do rozhovoru.

Ako prišiel nápad  tvoriť náušnice?
Od detstva som stále niečo vymýšľala a tvorila. S náušnicami to prišlo akosi spontánne. Vždy sa mi páčili veľké, robustné náušnice, a keďže som mala vlastnú predstavu, ako by asi mali vyzerať, ale nikde som také nemohla nájsť, začala som si ich vyrábať sama.  Pri jednej návšteve Slovenska som objavila krásnu čipku, ktorú som si doniesla do Talianska, a začala som ju používať pri výrobe náušníc. Zrazu táto nezvyčajná kombinácia materiálov pútala veľkú pozornosť v mojom okolí, a tak sa moja osobná výroba postupne rozšírila na výrobu pre kamarátky a pre známych. Potom ma však oslovila jedna pani (pozn. red. dcéra slávneho talianskeho speváka Zucchera), ktorá vo Forte dei Marmi vlastnila stánok s bižutériou, či by som nemala chuť vyrobiť náušnice aj pre jej stánok. Nadchlo ma to a tu niekde sa začal premieňať sen „Linda´s Dream“ na realitu. Okrem úspechu som sa však, bohužiaľ, stretla aj s negatívnou stránkou tohto povolania, ktorou je kopírovanie, a to zo srdca neznášam.

Vaše výrobky sú jednoznačne „hand made“ a každý kúsok je originálny. Koľko času ubehne od prvotného nápadu až po realizáciu takýchto náušníc?
Má to nepredvídateľný priebeh. Niečo mi proste napadne a musím si k tomu sadnúť, hneď to vyrobiť. Niekedy to trvá dlhšie, inokedy kratšie, ale, povedzme, za také dve-tri hodinky sa z prvotnej myšlienky vyvinie konkrétny produkt pripravený na nosenie. Nápady si nekreslím, rodia sa mi v hlave a aj počas tvorby čerpám inšpiráciu hlavne z pamäte. Stáva sa mi dokonca, že sa mi nápady objavia vo sne. Vždy som veľa snívala, a tak nečudo, že aj nápady Linda´s Dream prichádzajú práve v tejto podobe.

Ako sa začal príbeh so slávou náušníc a šperkov tu v Taliansku?
Ako som už spomínala, najprv to bol stánok s bižutériou, kam som začala dodávať moje náušnice. Neskôr som sa zoznámila s jednou talianskou bloggerkou, s ktorou sme začali spolupracovať. Na jej prehováranie som si založila stránku na Facebooku a odvtedy sa začali diať zázraky. Prvým veľkým úspechom pre mňa bolo, keď za mnou osobne prišla majiteľka jedného z najznámejších obchodov vo Forte dei Marmi, navrhla mi spoluprácu a neskôr ma zobrala so sebou aj do svojho showroomu v Miláne. Tam som si začala uvedomovať, že sa dejú seriózne pokroky a že to už nie je už len tak, pre zábavu. Povedala som si, že risk je zisk, a šla som do toho. Dnes sa moje náušnice predávajú aj v rôznych iných talianskych mestách.

Netrvalo dlho, a zrazu sa o nich začalo písať a hovoriť aj na Slovensku, a to hneď prostredníctvom najznámejšej módnej televízie. Môžu si vaše šperky kúpiť aj zákazníčky na Slovensku alebo v Česku?
Na Slovensku sa kariéra náušníc Linda´s Dream začala potom, čo som jeden pár podarovala moderátorke Adele Banášovej. Adela si ich vtedy vzala na premiéru istého známeho filmu, kde sa prostredníctvom nej dostalo publicity aj mojim náušniciam. Potom prišiel kontakt a stretnutie s Gabikou Drobovou, riaditeľkou spomínanej televízie; moja tvorba sa jej veľmi zapáčila a práve ona urobila náušniciam takú pozitívnu reklamu, že ich dnes poznajú na Slovensku aj v Česku. V Bratislave ich nájdete napríklad v predajni MoLoKo a v Prahe na najexkluzívnejšej módnej ulici, priamo na Pařížskej, v concept store Dreamhouse, ktorý zastupuje moju značku v celom Česku.

Ak by ste porovnali slovenský a taliansky trh, vidíte nejaké rozdiely, pokiaľ ide o propagáciu a o predaj?
Na Slovensku to funguje tak, že mnohé Slovenky, ktoré si môžu dovoliť exkluzívnejšie kúsky, navzájom medzi sebou produkty propagujú a dávajú si o nich vedieť na významných podujatiach. V Taliansku je to trochu zložitejšie, okrem toho, že na omnoho väčšom trhu funguje aj väčšia rivalita, nikto tu nerobí nič len tak zadarmo. Musíte si urobiť veľmi dobrú a veľkú reklamu, aby sa o niečom začalo hovoriť. A ak chcete, aby sa výrobky, ako sú náušnice či náhrdelníky, objavili napríklad niekde v tlači, musíte ich ozaj podarovať kdekomu. Nedávno sa mi stalo, že som bola súčasťou módnej prehliadky v priestoroch jednej z najznámejších európskych diskoték La Capannina vo Forte dei Marmi a objavila sa tam aj veľmi známa talianska moderátorka Barbara d´Urso. Podarovala som jej moje náušnice a na prekvapenie nedávno som od nej dostala e-mail, v ktorom mi za ne srdečne ďakovala. To sú príjemné a milé stránky mojej práce.

Zmenil sa váš život od vstupu „Linda´s Dream“ do života?  
Konečne robím len to, čo ma baví. Vždy som vyrábala náušnice, ale okrem toho som mala aj inú prácu. Dnes sa živím výhradne ich výrobou a veľmi ma to teší. Mám síce oveľa menej času na všetko ostatné, ale moje hobby sa stalo mojou prácou, a to je podľa mňa veľmi vzácne. Okrem toho sa mi stáva, že som napríklad v obchode, a dievčatá si šuškajú: „Aha pozri, to je tá Linda z Linda´s Dream!“

Žijete už pätnásť rokov v Taliansku. Ako by ste v skratke opísala svoje pôsobenie v tejto krajine?
Začínala som na severe Talianska, v horách, kde som pracovala v predajni s oblečením. Tam som sa spoznala s mojím manželom, po zime som s ním odišla do jeho rodného toskánskeho prímorského mesta Forte dei Marmi. Už od začiatku ma toto mesto úplne očarilo, cítila som sa ako v raji. Mala som pocit, že sa mi tu zrazu otvoril svet. Všade plno obchodov tých najznámejších značiek, možnosti nakupovania, o akých sa mi ani nesnívalo, proste sen. Milujem nakupovanie a toto mesto v plnej miere spĺňa moje predstavy. Odmalička som veľa snívala, a ak sa ma v škole pýtali, čím chcem byť, keď budem veľká, moja odpoveď bola jednoznačná: „Chcem byť princezná!“

Myslím si, že váš rozprávkový príbeh celkom splnil! A potom, Forte dei Marmi, kde spolu s manželom žijete, patrí k najvyhľadávanejším letoviskám aj medzi talianskymi VIP osobnosťami. Vídate na ulici kráčať dámy ozdobené vašimi výrobkami?
Áno a je to úžasný pocit. Je to veľká satisfakcia za moju prácu. Každý pár náušníc je originálny, je v ňom odtlačok mojej práce, kúsok môjho ja. Preto sa s každým párom spája aj nejaký príbeh, a keď ich potom takto zahliadnem na ulici, zahreje ma pri srdiečku. A keď potom otvoríte e-mailovú schránku a nájdete tam poďakovanie od známych osôb, poviete si, že to má ozaj zmysel. Často napríklad vidím moje náušnice zdobiace ušká manželiek známych talianskych futbalistov.

O Taliansku sa hovorí, že tam život plynie akosi pomalšie, plnohodnotnejšie, ľudia si vedia život viac užívať, milujú dobré jedlo, víno, jednoducho la dolce vita. Čo si o tom myslíte? Platí to aj vo vašom prípade? Vplývajú na vás a na vašu tvorbu pozitívne faktory života pri mori?
Slnko a more sú jednoznačne veľkým zdrojom pozitívnej energie. Celkovo mi vyhovuje poloha mesta, kde žijem. Všade je to odtiaľto blízko, a keď potrebujem dobiť baterky, jednoducho sa vyberiem zrelaxovať na pláž. Ide však aj aj o celkové pozitívne myslenie a vyžarovanie osobnosti, ktoré musí ísť zvnútra. Ako dievča z malého slovenského mesta som sa tu našla. Neviem, či by som chcela žiť napríklad v rušnom Miláne, hoci tam, hlavne pokiaľ ide o môj biznis, je rozhodne oveľa viac príležitostí.

Viem, že veľa cestujete a inšpiráciu čerpáte práve na cestách. Ktorá krajina vás zatiaľ inšpirovala najviac a v čom?
Nápady čerpám hlavne na cestách, inšpirujú ma stretnutia s novými ľuďmi, nové miesta, farby, vône. Asi najväčšou inšpiráciou je pre mňa Amerika. Odjakživa som milovala americké filmy a snívala svoj „americký sen“. Kedysi to nebola lacná záležitosť, ale potom, keď som pred šiestimi rokmi konečne vystúpila z lietadla na americkom kontinente, myslela som si , že vyskočím z kože! Potom som ešte viackrát navštívila rozličné americké mestá a každým som bola úplne nadšená. Pre milovníčku nakupovania, ako som ja, je Amerika ako stvorená. Naposledy ma však najviac zaujali a inšpirovali farby Karibiku. Nielen farby, ale hlavne ľudia a ich večné úsmevy! Podľa mňa by sa tam aspoň na čas mali presťahovať všetci zachmúrení Taliani aj Slováci!

Máte nejakú vysnívanú destináciu?
Momentálne snívam o Argentíne! V Buenos Aires mám veľmi dobrú kamarátku a okrem toho milujem argentínsku španielčinu. Lákajú ma aj krajiny ako Čile alebo Peru, kvôli nápadom, farbám a materiálom, ktoré využívali Indiáni. Ešte sa mi celkom nesplnil ani môj americký sen, Linda´s Dream totiž ešte stále túži po návrate do Texasu, kde chcem navštíviť známu ewingovskú farmu zo seriálu Dallas. ?

Prezradíte nám nejaké trendy, hity sezóny jeseň/zima 2014, ktoré využívate aj pri výrobe aktuálnych šperkov?
Táto zima bude zahalená do tmavých farieb, ale ja do nej aj tak vkladám dostatok farebnosti, pretože farby milujem. Napokon ľudia sú až príliš zamaskovaní do čiernej, tak prečo nedať trochu farby aspoň do doplnkov? U mňa je zimnej kolekcie menej, pretože sa už teraz sústreďujem na výrobu letnej kolekcie 2014. Čo však o nej môžem prezradiť, je fakt, že bude minimálne rovnako farebná a bláznivá ako jej názov: Hippie Chic!

Veronika Nováková                                                               Photos: Linda’s Dream Archive

www.lindasdream.it