Autentické príbehy, nadčasové témy

Klenoty Padmy Lakshmi

0

Klenoty Padmy Lakshmi

Padma Lakshmi oslnila za „veľkou mlákou“ ako herečka, modelka i obľúbená hostiteľka televíznych programov o varení. Jej návrhársky talent ale ostával pred svetom dokonale utajený. Rozhodujúci obrat nastal v máji 2009, keď exotická kráska predstavila vlastnú kolekciu šperkov.

Štýlovú dizajnérsku líniu pomenovanú jednoducho PADMA tvorilo vyše 40 kúskov náhrdelníkov, náramkov, prsteňov a náušníc. Pri ich navrhovaní niekdajšia modelka Ralpha Laurena čerpala z poznatkov nadobudnutých pri potulkách svetom. Padma žila niekoľko rokov vo svojom rodisku v Indii, útulný a pohodlný domov si však našla aj v Spojených Štátoch Amerických. V jej srdci ale ostali príjemné spomienky i na „starý kontinent“. 38-ročná autorka úspešných kníh o varení preskúmala turisticky atraktívne krajiny ako Francúzsko, Španielsko a Taliansko. Spoznávala rozmanité kultúry, stretávala sa s rôznorodými pohľadmi i názormi a dôkladne si všímala okolie. Zistila, čo sa ľuďom páči, čo by ich mohlo zaujímať a v čom by našli prípadné potešenie..

„Hoci nesmierne obdivujem krásu luxusných indických šperkov, túžila som vytvoriť čosi, čo by bolo nositeľné každý deň,“ rozhovorila sa o svojej kolekcii Padma Lakshmi. „Chcela som prekvapiť niečím moderným a nežným zároveň. Peknými kúskami, ktoré by vizuálne ladili k džínsom, ale aj ku koktejlovým šatám. Klenotmi, ktoré by nepotláčali ženskú individualitu, naopak by ju dokázali zvýrazniť.“

V dizajnérskej línii sa vyskytol aj zvláštny náhrdelník inšpirovaný prvkami indickej kultúry. Podľa Padmy skrášli nielen dekolt, ale aj časť chrbta. Z hinduistickej symboliky vychádza aj mini kolekcia „the New“, ktorú reprezentujú kamene zosobňujúce deväť planét slnečnej sústavy.
Možno to znie zvláštne, ale pri dizajnovaní Padma nachádzala inšpiráciu aj v dôverne známej oblasti gastronómie. Niektorým šperkom totiž prisúdila tvary a proporcie toboliek, plodov a rastlinných semien. Cieľom bolo navrhnúť klenot, ktorý by pokojne mohol byť darčekom napríklad pre budúce mamičky.

Padma Lakshmi prezradila, že počas detských rokov s obľubou obdivovala krásy maminej šperkovnice. Neskôr si už prinášala klenoty z ciest aj sama. Po istom čase však začala mať pocit, že už nič nové a fascinujúce v tejto oblasti nenachádza. Aj preto sa rozhodla navrhnúť čosi osobité, jedinečné a najmä vlastné. Inšpiráciou pri práci sa jej stali námety z architektúry, výtvarníctva a botaniky.

Šperky by sa mali stať súčasťou ženskej osobnosti, dotvárať ju, prípadne zvýrazňovať  jej mysteriózne ja“, tvrdí talentovaná dizajnérka. „Pri práci si vždy kladiem otázku. Je tento klenot dostatočne osobitý na to, aby si ho žena obľúbila a ostala mu dlhé roky verná?“

Padma označila navrhovanie šperkov za novú, výnimočnú skúsenosť, odlišnú od toho, čomu sa venovala predtým. Šarmantná Indka si však kreatívnu aktivitu obľúbila.
Pre tých, ktorí stále váhajú, ktorým smerom sa vydať, má Padma radu.
„Tvrdo na sebe pracujte a nechajte sa viesť srdcom. Venujte sa tomu, čo máte radi a čo vás skutočne zaujíma.“

Šperky z kolekcie Padmy Lakshmi sú dostupné v luxusných obchodoch Bergdorf Goodman v hodnote od 300 do 6 000 amerických dolárov.

Marcel Letko                                      Photos: ISIFA, Press

www.padmalakshmi.com