Autentické príbehy, nadčasové témy

Kráľovné medzi knihami

0
Kráľovné medzi knihami

Popri nekonečnom množstve kníh najrozmanitejších žánrov, ktoré si našinec môže kúpiť na pultoch kamenných kníhkupectiev alebo v internetových obchodoch,  je  v súčasnosti na Slovensku k dispozícii aj veľmi atraktívna ponuka v podobe exkluzívnych a luxusných kníh. Môže byť kniha nádherným a elegantným kúskom, klenotom,  ktorý je ozdobou každej knižnice? Môže byť kniha svojím spracovaním umeleckým dielom? Môže, hovorí Gabriela Belopotocká, generálna riaditeľka vydavateľského domu Ikar, do portfólia ktorého patrí aj edícia luxusných kníh určených pre tých, ktorí vedia oceniť výnimočné knižné publikácie.

 

Prečo ste sa rozhodli vytvoriť špeciálny e-shop s luxusnými knihami?

Naším zámerom bolo a je nabúrať isté stereotypy. Poznáme to všetci. Ak ideme na oslavy narodenín kamaráta alebo sa chceme niekomu odvďačiť za dobrú službu, jediné, čo nám v mnohých prípadoch napadne, je kúpiť ako darček fľašu koňaku alebo whisky. Aj to je fajn, ale uznajte, už je to málo nápadité a originálne. Skvelým darom bez ohľadu na pohlavie je krásna a výnimočná kniha. Ak poznáte záľuby vašich priateľov či rodinných príslušníkov, môžete im vhodne vybratou knihou podarovať darček šitý na mieru.

 

Aké knihy obsahuje vaša Luxusná knižnica?
Ako samotný názov edície napovedá, ide o luxusné publikácie, vzácne diela vydané neraz v prísne limitovanom počte a originálne tituly, aké nikde inde na Slovensku nenájdete. Sú medzi nimi atraktívne darčekové publikácie, ktoré svojím obsahom, ale aj grafickým spracovaním uspokoja aj tých najnáročnejších. Viaceré z titulov tej najluxusnejšej edície sú majstrovskými dielami, knihy robené špeciálnymi technikami, v nie ojedinelých  prípadoch ide vyslovene o ručnú prácu, diela viazané v koži, zdobené zlatom a drahými kameňmi, ilustrované vzácnymi maľbami a ilustráciami od najznámejších majstrov. Pri tomto type kníh sa mimoriadne dbá aj na špeciálnu tlačiarenskú techniku vybavenú tou najmodernejšou technológiou.

Aké žánre ponúka Luxusná knižnica?
Rozmanité. V ponuke sú zaujímavé a výnimočné beletristické kúsky, spomeniem napríklad  originálne darčekové balenie,  ilustrovanú edíciu troch  slávnych mafiánskych príbehov Maria Puza – Krstný otec,  ktorého hlavný hrdina don Corleone patrí už vyše 40 rokov ku kultovým dielam a postavám svetovej literatúry. Ďalej sú tu krásne knihy venované výtvarnému  umeniu. Z tejto kategórie sú napríklad pozoruhodné Ilustrácie zo 60. rokov fenomenálneho maliara Salvadora Dalího.  Milovníci umenia určite ocenia najkrajšiu umeleckú zbierku, aká kedy bola zhromaždená v knižnej podobe Múzeum umenia. Tým, ktorým učarovali autá, nadchne publikácia Ferrari 275 GTB, ktorá ich krok za krokom prevedie tvorbou tohto klenotu medzi autami… Záujemcovia tu nájdu vzácne vydania Biblií, exkluzívne knihy venované móde, cestovaniu, dizajnu a architektúre, kuchyni… Tieto knihy sú nielen obsahovo veľmi zaujímavé, ale zároveň sú ozdobou každej knižnice. Sú preto vskutku vynikajúcim darčekom pre priateľov, rodinu, alebo hoci aj šéfa.

 

V akých jazykoch sú ponúkané knihy?

V slovenskom, českom, anglickom a talianskom jazyku.

 

Na Slovensku sa hovorí, že dobrého veľa nebýva. Platí to aj o luxusných knihách? 

Viaceré z publikácií zaradených do luxusnej edície vychádzajú v prísne  limitovanom náklade, ktorý sa pohybuje v rozmedzí od sto do niekoľko sto kusov. To je ďalší faktor, ktorý robí tieto knihy vzácnymi.

S tým súvisí určite aj cena kníh.

Máte pravdu. Ale luxusné veci bývajú drahé.  Aj na Slovensku sú ľudia, ktorí vedia oceniť  tak výnimočný obsah ako aj  umelecké spracovanie takýchto kníh a vedia ich aj zaplatiť. Naše najdrahšie knihy boli vypredané v rekordne krátkom čase, či už ide o Bibliu Dalí, titul Nekonečný Leonardo,  alebo Sixtínska kaplnka.

 

Je luxus podľa vás doménou súčasnosti?

Ľudia mali odjakživa radi nevšedné, prepychové veci. Bolo by chybou sa domnievať, že luxus je jav, ktorý sa objavil iba teraz nedávno. Stačí sa pozrieť do histórie na textílie, nábytok, umelecké diela, ale aj staré knihy,  ilustrované a bohato zdobené, viazané v koži. Sú vzácne a uložené vo vitrínach, aby ich mohli obdivovať okrem nás aj budúce generácie. Verím, že raz budú naši budúci potomkovia obdivovať to, čo sme vytvorili my dnes, vrátane našich luxusných kníh.

Na aké tituly sa môžu tešiť záujemcovia exkluzívnych kníh?

Po publikácii Nekonečný Leonardo, ktorá sa stretla s až neočakávanou odozvou, pripravujeme ďalšie diela o renesančných génioch. Koncom tohto roka vyjde kniha mapujúca život a dielo Michelangela Buonarrotiho, v pláne máme aj vydanie  knihy o jednej z najvýznamnejších osobností svetového maliarstva Michelangelovi Merisi  Caravaggiovi. Ďalšie radšej neprezrádzam, lebo by sme nestačili dvíhať telefóny a odpovedať na e-maily nedočkavých záujemcov.

 

Ponúka e-shop Luxusná knižnica výlučne iba knihy?

Takmer na sto percent áno. Ale nedávno sme náš záber rozšírili o sekciu doplnky, kde je zatiaľ v ponuke dizajnový stojan na Bibliu z taveného skla od umeleckého sklára Achilleasa Sdoukosa. Postupne pribudnú aj ďalšie umelecké predmety, ktoré však budú mať vždy nejakú súvislosť s knihami.

 

Neuveriteľná zbierka vína

V novej úchvatnej publikácii  z kolekcie Assouline vám najlepší svetový someliér Enrico Bernardo predstaví dokonalú pivnicu s tými najkvalitnejšími vínami dvadsiateho storočia. Hodnotí ich vzácnosť, terroir, chuť a tajomstvo histórie jednotlivých druhov vína. Bernardov zoznam je snom každého znalca vína. Na stránkach tejto publikácie Bernardo zároveň vyzdvihuje výnimočné ročníky vína z celého sveta – od sektu z kolekcie Krug z roku 1928, cez Penfolds Grange Bin 95 z roku 1951 až k Stag´s Leap Estate SLV z roku 1973. Pozývame vás na výlet do histórie výnimočných chutí tejto fantastickej zbierky.

Elie Saab
Modely tohto módneho návrhára zvýrazňujú predovšetkým krásu a ženskosť. Elie Saab vytvára rozprávkové šaty jednoduchého strihu, a to z najkvalitnejších materiálov, najjemnejšej výšivky, pričom využíva nápadité detaily a sofistikovane kombinuje rozmanité kultúrne prvky. Saabovou špecialitou sú šaty, ktoré vyzdvihujú ženskú siluetu, vďaka čomu sa zaradil do zoznamu návrhárov celebrít a navštevujú ho také osobnosti ako napríklad Catherine Zeta-Jones, Beyoncé, Aishwarya Rai, Emmanuelle Beart, Marion Cotillard, Berenice Bejo, švédska princezná Victoria, či jordánska kráľovná Rania.

Text a fotografie: IKAR

 

www.ikar.sk