Autentické príbehy, nadčasové témy

Lipno Lake Resort – mimosezónne zisky

0

Holandská spoločnosť Sparcs dokončila pri Lipenskej priehrade v južných Čechách poslednú etapu projektu „Marina Lipno“ s názvom Lipno Lake Resort. Rezervačná platforma „white label“ umožňuje mnohým cestovným kanceláriám aktívne spolupracovať s letoviskom Lipno Lake Resort a sprístupniť ho tak čo najširšej skupine zákazníkov.

„Jedná sa o 92 luxusných apartmánov, ktoré vynikajú hlavne polohou, svojím dizajnom a bezpochyby aj koncepciou prenájmov,“ hovorí Peter Antonissen zo spoločnosti Sparcs. Luxusné apartmány sú dostupné vo veľkostiach od 66 do 154 m2, a pretože sú apartmány ponúkané v prevažnej miere zahraničným záujemcom, je predávaný netradične podiel v bytovom družstve namiesto prevodu do osobného vlastníctva. „Kupec apartmánu sa stáva majiteľom členského podielu v tomto družstve a bude mať exkluzívne právo k používaniu zakúpenej časti – apartmánu, „ hovorí Antonissen. Záujemca okrem toho získa aj podiel v spoločnosti s ručným obmedzeným, ktorá apartmány prenajíma. Všetky príjmy z nájmov idú do spoločného rozpočtu a po odčítaní výdajov vypláca družstvo nájomné zisky jednotlivým vlastníkom v závislosti na nájomnej dohode každého apartmánu. „Každý člen družstva samozrejme môže využívať svoj apartmán, a to s výraznou zľavou, ktorá môže činiť od 18% vo vedľajšej až po 82% v hlavnej sezóne,“ dodáva Peter Antonissen.

Záujem Čechov

„V predchádzajúcich etapách sme väčšinou apartmány ponúkali cudzincom, v prevažnej miere Holanďanom, ale v poslednej dobe zaznamenávame aj záujem Čechov,“ hovorí Antonissen a dodáva, že to bol tiež dôvod, prečo sa Sparcs rozhodol spolupracovať s realitnou kanceláriou Urban & Partner, ktorá po novom ponúka tieto apartmány na Slovensku. „Aj Slováci objavujú kúzlo rekreačných nehnuteľností, ktoré môžu využívať k rekreácii a zároveň ich môžu prenajímať a získavať tak dodatočný príjem,“ upresňuje Antonissen. Doposiaľ si apartmány mali možnosť kupovať iba cudzinci, z ktorých absolútne najvyšší podiel tvorili Holanďania. Išlo o klientov z vyššej strednej príjmovej skupiny, ako sú napríklad daňoví poradcovia, advokáti, čí majitelia stredných firiem. Majitelia so svojimi rodinami prichádzajú na Lipno spravidla 3x ročne, strávia tu tak v priemere 3-4 týždne za rok. Počas zvyšných dní v roku ponúkajú apartmán k prenájmu.


Kúzlo vedľajšej sezóny

Apartmány sú prenajímané medzinárodným cestovným kanceláriám z Holandska, Nemecka, Rakúska a Českej republiky. „Otvorenie plavárne v roku 2004 a investície do lyžiarskeho areálu v roku 2008 patria k skutočnostiam, ktoré sa podieľali na výraznom raste počtu viacdenných pobytov na Lipne spojených s prenocovaním,“ hovorí Peter Antonissen zo Sparcs. To, že hlavná sezóna je takmer plne obsadená, nie je prekvapením. Zisky sa samozrejme skrývajú nielen v hlavnej sezóne, ale i mimo sezónu. Krátke pobyty mimo hlavnú sezónu tu absolvujú hostia z okolia – Nemci, Rakúšania a Česi.

Výnos z prenájmov
Obsadenosť            Výnos (brutto)
40%                            5,9%

57%                            7,8%

70%                            8,7%


Guinessova korčuliarska dráha

Lipensko leží v chránenej oblasti a je súčasťou Šumavského národného parku. Rezort sa nachádza v jednom z najväčších zalesnených území Európy s takmer nedotknutou panenskou prírodou. Vodná plocha lipenského jazera meria na dĺžku úctyhodných 50 km. Samotné jazero leží vo výške cez 700 metrov nad morom, čo je možné chápať ako výhodu. Parné letá sú tu chladnejšie a v zime sa zase zvyšuje pravdepodobnosť, že tu bude dostatok snehu pre zimné športy. Počnúc tohtoročnou zimou je na zamrznutom jazere upravovaná najdlhšia korčuliarska dráha (10 922 metrov dlhá), ktorá je dokonca zapísaná v Guinessovej knihe rekordov. V okolí nájdeme pestrý výber športových, oddychových i kultúrnych aktivít. K dispozícii je štrková a trávnatá pláž na brehoch lipenského jazera, v jachtovom prístave si možno prenajať plachetnicu, v dochádzkovej vzdialenosti sa rozkladá osemnásťjamkové golfové ihrisko. K dispozícii je i bobová dráha s celoročnou prevádzkou, alebo krytý plavecký bazén. Priamo za areálom sa nachádza Skiareál Lipno.

Words & Photos: Accedo

www.lipnolakeresort.nl