Autentické príbehy, nadčasové témy

Luxusná fikcia či realita budúcnosti?

0

Na osvieženie voľných dní vám prinášam mierne oddychové čítanie. Tento raz som sa zameral na spojenie dávneho odkazu francúzskeho spisovateľa Julesa Verna a luxusného životného štýlu. Možno zostanete prekvapení, koľko majú tieto dve „veličiny” spoločného.

– Paríž, 22. marca 2012, 11:00, Hotel Le Méridien Montparnasse – Conference Centre
– Mimoriadna konferencia v Paríži
– Oblohu opäť ovládnu nebezpečné monštrá z tridsiatych rokov minulého storočia?
– Je luxus významnejší ako rýchlosť?
– Nová éra výletných plavieb vo vzdušnom oceáne!

Podobné titulky sa v marci 2012 objavili v najväčších svetových denníkoch. Verejnosť vzrušili informácie o snahách architektov a konštruktérov vyniesť na oblohu lietajúce paláce. Rok 2012 neznamenal pre svet len výrazný krok vpred po rokoch hospodárskej krízy. Na povrch sa odrazu drali nové myšlienky, zamerané sa na luxusné cestovanie.
Richard Branson predstavil lety do vesmíru, lodiarske spoločnosti s takmer ročnou pravidelnosťou krstia najluxusnejšie lode sveta, výrobcovia dopravných lietadiel sa snažia pritiahnuť cestujúcich vyšším komfortom, bezpečnosťou a, samozrejme, rýchlosťou. Fanúšikovia luxusných plavieb si mohli užiť komfort na najluxusnejšej lodi sveta – MSC Fantasia, ale aj pohodu na palube Norwegian Epic. Letecká spoločnosť SkyBus zaviedla úžasné „Luxe” linky, ktoré ponúkajú absolútny luxus v leteckej doprave. Počas diaľkových letov si cestujúci na palubách gigantických dopravných lietadiel môžu vychutnávať najvyšší komfort, špičkové služby a nebývalý luxus.

Práve luxus a pohodlie cestovania sa stali hlavnou témou tlačovej konferencie, ktorú zorganizovalo konzorcium „Ľahko a pohodlne”. Na pódiu boli usadení zástupcovia tohto nezvyčajného zoskupenia. Tí sa už dlhšiu dobu pohrávali s myšlienkou vytvorenia novej formy cestovania. Úlohou konzorcia bolo vyriešiť otázku cestovania vo vzdušnom priestore v pohodlí a luxuse. Každý z obyvateľov našej planéty má právo cestovať po exotických – konkrétnejšie – nad exotickými krajinami a miestami sveta, spoznávať ich a pritom si užívať. Nie je predsa nič krajšie, ako sledovať krajinu pod vami, sedieť na terase, popíjať vychladeného Taittingera v spoločnosti priateľov a neskôr sa presunúť výťahom na terasu, alebo len tak oddychovať v luxusne zariadenej kajute. A to všetko vo výške 700 metrov nad povrchom Zeme.

Práve 22. marca 2012 sa pokrokové myšlienky odvážnych tvorcov stali realitou. Prvé vzducholode opustili monitory počítačov a vyplávali do ohromných priestorov vzdušného oceánu. Sála konferenčného centra hotela Le Méridien Montparnasse bola plná novinárov a pozvaných hostí. Medzi novinármi sme mohli zaznamenať aj tlačových tajomníkov dvoch najsilnejších vládcov vzduchu – amerického zoskupenia BO a európskeho SkyBusu. S vedomím, že práve oni patria k tým, ktorí umožňujú ľuďom cestovať, užívať si komfort leteckej dopravy, viditeľne odmietali myšlienku tvorcov novej formy zábavy. Pritom nepredstavovala žiadne nebezpečenstvo konkurencie. Tu sa skôr jednalo o princíp. BO a SkyBus neprijali pozitívne myšlienku konzorcia a viackrát poukázali na nezmyselnosť oživenia „starej”, nebezpečnej formy lietania, ktorá podľa nich nevedie k žiadnym pokrokovým výsledkom a je iba mrhaním finančných prostriedkov a času. K rečníckemu pultu predstúpil francúzsky architekt Francois Asaud, ktorý je autorom projektu výletnej vzducholode Airy Whale. V sále stlmilo osvetlenie a za ním sa začala odvíjať prezentácia, kde účastníci konferencie mohli sledovať luxusné priestory lode, komfortné kajuty, či výťah vynášajúci ľudí na terasu. Cestujúci nebudú nútení prežívať stres v preplnených termináloch letísk, ale naopak, vychutnávať si každú fázu cestovania. Kto by si nechcel užívať?

Asi takto by sa začínala kniha Julesa Verna v súčasnosti. Priznám sa, vedome som si pomohol námetom z jeho kníh. Viedli ma k tomu dva dôvody – jednak sme sa v aktuálnom čísle rozhodli poukázať na osobu slávneho francúzskeho spisovateľa a tiež otvoriť tému luxusného cestovania vzducholoďami, ktorých éru ukončila tragická havária Hindenburgu na letisku v Lakehurste (USA). Tieto lietajúce paláce v čase medzi svetovými vojnami patrili k vrcholu cestovania. Svojou ponukou luxusu dokázali konkurovať veľkým dopravným lodiam.

Pre všetkých fanúšikov luxusného cestovania máme však dobré správy. Myšlienka oživenia vzducholodí stále žije a dokonca sa čoraz častejšie objavujú nové projekty, ktoré smerujú odvážne do výšav, aby poskytli novodobým cestujúcim nezabudnuteľné zážitky. Nemám teraz na mysli propagačné a vyhliadkové lety spoločnosti Zeppelin či Good Year. Myslím na  nové projekty a priťahuje ma na nich luxus, ktorý sľubujú.

Peter Fritz             Photos: ISIFA, Jean-Marie Massaud Archive

www.massaud.com