Autentické príbehy, nadčasové témy

Luxusné Monako na vode

0
Luxusné Monako na vode

Predstavte si zázrak premenený na realitu. Ako by vyzeral? Moju predstavu o premene neskutočného na skutočné spĺňa projekt Streets of Monaco od britskej dizajnérskej skupiny Yacht Island Design. Zatiaľ je v prvej fáze, no jeho reálna výstavba nie je utópiou. Za všetko hovoria obrázky, ale napriek tomu, pozrime sa na fakty, ktoré vyrážajú dych.

 

Malé Monte Carlo

Streets of Monaco je lodným projektom, ktorý nemá konkurenciu – a zrejme dlho mať nebude. Kópia mesta, ktorá sa plaví na mori – to je aj vo svete hriešneho luxusu novinka. Dizajn superjachty je totiž navrhnutý tak, aby kopíroval skutočné ulice Monaka. Má dĺžku 155 metrov a na nej ponúka všetko, čo sa spája s absolútnym luxusom. Od kasína po vlastný motokárový pretekársky okruh. Plavidlo je v podstate plávajúcou zmenšeninou ulíc kniežatstva. Ide teda o unikátne spojenie námorného a konvenčného dizajnu a vnímania luxusu.

Obrovské náklady

Nájdeme tu miniaturizované verzie kasína Monte Carlo, Hotela de Paris, kaviarne Café de Paris, La Rascasse, hotela Loews či rozľahlé bazény a tenisové kurty. Lákavou súčasťou jachty je aj vlastný motokárový pretekársky okruh, ktorý vedie po jej okrajoch. Vzhľadom na to ale aj iné „príslušenstvo“ sa odhaduje, že ročné náklady na prevádzku jachty by siahali do desiatok miliónov eur.

Jeden hosť, traja sluhovia
Streets of Monaco má štyri hlavné paluby. Najvyššej dominuje veľký bazén s jacuzzi, barom a presklenou fontánou. Tenisový kurt slúži zároveň ako pristávacia plocha pre helikoptéru. Nechýbajú parky, spa, kaviarne, vodopády.  Celý projekt by však nemal byť masový, naraz „pojme“ iba 16 návštevníkov – o tých sa má starať 70-členná posádka.

Prípadný majiteľ projektu za takmer miliardu eur by si užíval gigantický apartmán siahajúci cez tri poschodia. Na plavidle sa tiež nachádzajú dve obrovské “garáže” pre rýchle člny, skútre či iné menšie plavidlá a tiež paluba pre miniponorku. Samostatnú plošinu majú vyčlenenú aj plavci – ide o akúsi vyklápaciu pláž.

Jednoznačne „naj“

Ak by skutočne došlo k realizácii projektu, zrejme by sa stal najdrahšou súkromnou jachtou sveta. Prvenstvo má zatiaľ plavidlo Eclipse, patriace ruskému miliardárovi a vlastníkovi futbalového klubu Chelsea Romana Abramoviča. To je síce „papierovo“ dlhšie ako Streets of Monaco, no pretekársky okruh a iné perly tohto projektu mu chýbajú.
Jakub Steiner                                                              Fotografie: Press

 

www.yachtislanddesign.com