Autentické príbehy, nadčasové témy

Luxusné pokušenie od spoločnosti Gulfstream

0

Úspešný biznismen si ako spôsob prepravy na dôležité rokovanie zvolí buď dostatočne reprezentatívny automobil alebo súkromné lietadlo, ktoré dokáže prekonať dlhšie vzdialenosti v pomerne krátkom časovom horizonte. Využiť druhú možnosť je pre obchodníka vhodné predovšetkým v prípade, ak sa mu črtá nový, sľubný obchod v inej krajine. Pre priaznivcov výkonných, no najmä účelových lietajúcich strojov máme tip na vzrušujúci model, ktorý by sa po sérii úspešných testov a skúšobných letov mal dostať na trh práve v tomto roku.

Luxusný produkt Gulfstream G250 je novou, sviežou posilou v strednej triede bussiness lietadiel určených pre aktívnych obchodníkov. Potenciálnych záujemcov poteší nielen pohľadným vizuálom, ale aj vynikajúcimi vlastnosťami, nevyhnutnými pre praktizovanie rýchlych a bezpečných letov.

Vydarený model, ktorý možno označiť za spoločné dieťa firiem Gulfstream Aerospace a Israel Aerospace ponúka cestujúcim požadovaný komfort a oslnivý výkon, i najmodernejšiu, ešte väčšmi zdokonalenú technológiu. O rozdiel v porovnaní s predošlými modelmi sa starajú nové vysokorýchlostné krídlo a dva špičkové motory Honeywell HTF7250G produkujúce úžasný, jedinečný zvuk. Moderná letová paluba využívajúca princípy pokrokovej technológie PlaneView, bola nadizajnovaná s cieľom zlepšiť bezpečnosť redukovaním pracovných úkonov pilota. Počas jednotlivých vzdušných operácii, ktoré sprevádza nedostatočná vonkajšia viditeľnosť sú neoceniteľnými pomocníkmi navigačné a bezpečnostné systémy HUD II (Heads Up Guidance Systems), EVS II (Enhanced Vision Systems)  a SV-PDF (Syntethic Vision). Kladne je možné sa vyjadriť aj o efektivite spotreby paliva, či nízkych operatívnych nákladoch na prevádzku stroja

Špičkový model G250 od Gulfstreamu disponuje priestrannou kajutou, ktorá z hľadiska rozlohy nemá v triede biznis lietadiel konkurenciu. Luxusný interiér je odhlučnený a dômyselne prepracovaný, pripravený poskytnúť cestujúcim nadštandardný komfort počas niekoľkohodinového letu. S modelom G250 sa môže majiteľ bez väčších problémov presúvať medzi jednotlivými kontinentmi, napríklad cesta z Londýna do Dubaja sa dá absolvovať aj bez medzipristátia.

Dôležitú funkciu počas letu plní klimatizácia, zabezpečujúca cestujúcim prísun stopercentne sviežeho, čerstvého vzduchu. Pravidelný zdroj svetla poskytujú rozľahlé panoramatické obloky, spoza ktorých môžu cestujúci s nadšením pozorovať vzdialenú krajinu. Dve okná sa nachádzajú aj na toalete. Miestnosť slúžiaca sociálnym a hygienickým účelom prešla istými dizajnovými zmenami, keď bola priestorovo rozšírená kvôli zaisteniu väčšieho komfortu pre pasažierov. Súčasťou toalety je jedinečný vákuový systém splachovania, zamedzujúci výskytu nežiadúcich pachov. Zariadenie sa stará aj o to, aby spotreba vody neprekračovala minimálne hodnoty. V lietadlách strednej triedy sa pasažier stretne s touto prepracovanou novinkou prvýkrát, nakoľko predtým bola doménou skôr rozmerovo väčších strojov. Pohľadný interiér modelu G250 dotvára malá kuchynka a priestor pre odkladanie batožín. Z materiálov našli v lietadle určenom pre 8 až 10 osôb výborné uplatnenie kov a koža.

Gulfstream G250, ktorý preletí 3 400 míľ (6 297 km) s maximálnou rýchlosťou 0,85 Machu plánuje výrobca ponúknuť za 24 až 28 milióna amerických dolárov. Médiá v marci informovali, že stroj má za sebou úspešné testy na zľadovatenej ploche, čo bolo predzvesťou obdržania potrebnej certifikácie pre predaj produktu spotrebiteľovi.

Marcel Letko                                             Photos: Gulfstream Press

www.gulfstream.com