Autentické príbehy, nadčasové témy

Mini sa dalo na dráhu maxi

0

Mini sa dalo na dráhu maxi

Rozhodne by som sa nenazvala ekošialencom, ktorý dvíha výstražný prst pred každým, kto sa nespráva šetrne k prírode. Musím sa však priznať, že hneď mám krajší pocit, keď sa na trh dostane novinka, ktorá svojím užívateľom umožňuje fungovať na sto percent – a s patričným ohľadom na našu planétu. Reč je o automobilke BMW, ktorá vypustila do obehu svoje Mini E.

Kapota nadčasového modelu Mini E ukrýva elektromotor s výkonom 150 kW, čím sa jazda v Mini stáva nezabudnuteľným zážitkom spolu s výborným pocitom možnej jazdy bez emisií. Mini E je teda ideálnou kúpou pre ľudí, ktorí jazdia prevažne v meste. Ale pozor! Kapacita 35 kWh lítium-iónových akumulátorov zabezpečí majiteľovi tohto tátoša dojazd pri ideálnych podmienkach až 250 kilometrov. Dobíjanie je veľmi jednoduché – stačí pripojiť nabíjačku, tak ako to robíte, keď sa vám vybije mobilný telefón. Nabíjanie trvá iba dve aj pol hodiny, počas ktorých si môžete v pohodlí vypiť rannú kávu a prečítať noviny.

Mohlo by sa zdať, že napriek vyššej hmotnosti(1500kg) utrpia jazdné vlastnosti. Omyl. Jediným obmedzením pre niektorých vodičov môže byť umiestnenie akumulátorov, ktoré tvorcovia zabudovali na miesto zadných sedadiel. Mini E v tomto prípade ponúka jazdu iba pre dvoch pasažierov, napriek tomu mu táto skutočnosť neuberá nič z jeho eko šarmu. Svoje by o tom mohli hovoriť bežní ľudia v rôznych veľkomestách sveta, ktorí dostali Mini E do prenájmu. Výrobcovi sa teda podaril šikovný ťah – od hrdých testovačov zbiera užitočné informácie, ktoré zužitkuje pri masovej výrobe elektromobilu. Mini E tak dopomôže k novej ére, ktorá bude šetrná k prostrediu okolo nás. Niet preto divu, že dočasným majiteľom sa s týmto krásavcom bude po skončení testov lúčiť ťažko.

Rebecca Šafáriková                                                   Photos: ISIFA

www.mini.com