Autentické príbehy, nadčasové témy

Calvin Borel, dvojnásobný víťaz Kentucky Derby

0

Ani viaceré zranenia v úvodných rokoch kariéry nezabránili Calvinovi Borelovi presadiť sa a dosiahnuť vytúžený cieľ. Rodák z Louisiany už odmalička sníval o víťazstve v prestížnom Kentucky Derby, ktorým by nadviazal na fantastické úspechy predošlých dostihových hrdinov. Splneniu cieľa predchádzalo mnoho svedomitej práce a úsilia.

„Nikto ti nedá nič len tak zadarmo. Ak chceš uspieť, budeš musieť na sebe tvrdo pracovať,“ spomína si Calvin Borel na slová svojho otca, ktorý ich vyriekol v čase, keď sa dozvedel o synovom budúcom smerovaní.
Roky poctivej driny sa však vyplatili. Z Calvina sa stal postupom času vynikajúci ďzokej, rešpektovaný aj tými najvážnejšími súpermi. Všetkými skeptikom a pochybovačom definitívne zatvoril ústa nezabudnuteľným víťazstvom na Kentucky Derby v roku 2007. Čo však predchádzalo tomuto famóznemu úspechu?

Borel sa narodil pred štyridsiatimi troma rokmi v Louisiane, štáte, ktorý dal svetu za posledných dvadsať rokov niekoľko kvalitných ďzokejov. Dokonale ovládať kone počas jazdy túžil už od detstva. „Ďzokejom som sa stal bezprostredne po narodení,“ žartoval Calvin Borel počas jedného z mnohých interview. Nebol však jediným z rodiny koho svet ušľachtilých koní zaujímal. Lásku ku štvornohým elegánom prejavoval aj Calvinov mladší brat Cecil. Jemu sa však nepodarilo udržať si primeranú váhu a preto presedlal na trénovanie. Svoje kvality sa rozhodol zúročiť v dostihovom areáli Delta Downs.
Narozdiel od Cecila, Calvin túžil predovšetkým jazdiť. Už v mladosti vyhral niekoľko významných i menej významných dostihov, postupne však dokazoval, že ani s pribúdajúcimi rokmi nestratil nič zo svojich prvotriednych schopností. Jeden z naozaj pamätných momentov sa odohral v júni 2006. Borel vtedy nastúpil do dostihov Stephen Foster Handicap s dotáciou  750 000 dolárov. Napokon v nich po napínavom súboji s ťažkým súperom vyhral!

V roku 2007 sa zrodil jeho prvý triumf v Kentucky Derby. Calvin vtedy sedlal žrebca menom Street Sense. Víťazstvo Street Sense a Borela možno zaradiť do siene slávy tohto dostihového mítingu. V úvode dostihov sa „bezpečne“ pohyboval na posledných priečkach štartového poľa, aby strhujúcim finišom všetkým ukázal chrbát. Možno v tej chvíli množstvo fanúšikov premýšľalo nad tým, či je možné takýto výkon snov zopakovať. V nasledujúcich dostihoch v Preakness Stakes získal Calvin druhé miesto, keď ho porazil jedine jazdec Robby Albarado s koňom Curlinom.

Víťazstvo v Kentucky Derby o dva roky neskôr bolo presnou kópiou toho, ktoré dosiahol so Street Sense. Tento raz v sedle Mine That Bird, ktorý si zo začiatku viedol podobne ako jeho predchodca Street Sense. Dokonca zaostával o niekoľko dĺžok za ostatnými. Záverečná „choreografia“ tohto džokeja a jeho štvornohého spoločníka však zdecimovala súperov o pripravila sériu ovácií divákov i samotného komentátora, ktorý s obdivom vyvolával mená Calvina Borela a Mine That Bird. Tento úspech ešte podčiarklo víťazstvo s kobylou Rachel Alexandra v Kentucky Oaks deň pred samotným derby-
„Je skvelá. Myslím, že je najlepšia v celej krajine. Dokáže byť až neuveriteľne pokojná a to je dôležité. Vždy chcete mať predsa pri sebe koňa, ktorý dokáže zachovať pokoj aj v najnáročnejších chvíľach. Vlastne ani netuším nakoľko dobrá vlastne je. Neustále ma dokáže niečím prekvapiť,“ vyjadril sa o kobyle Rachel Alexandra Borel.

Calvinovým vzorom je legendárny džokej Pat Day. S hviezdou dostihových dráh ho dokonca spája pekné priateľstvo.
„Je to človek s noblesou. Dokázal mi pomôcť v naozaj ťažkých chvíľach, keď som bojoval s depresiou. Sadol si ku mne a so záujmom sa so mnou zhováral,“ prezradil o slávnom a úspešnom džokejovi Borel, veľký milovník rybárčenia a poľovačiek.

Calvin je okrem skvelých výkonov na trati známy aj emotívnymi vyjadreniami počas interview. Jeho citlivejšiu stránku bolo dobre vidieť po mimoriadne vydarených dostihoch v Kentucky Derby. Preslávený je aj jeho akcent. Borel sa narodil v Louisiane, kde žije pomerne veľké množstvo Cajunov, prisťahovalcov hovoriacich francúzskym jazykom.

Marcel Letko                                     Photos: ISIFA

www.kentuckyderby.com