Autentické príbehy, nadčasové témy

Najdrahšie jedlá, I. časť

0

V našej minisérii, v ktorej predstavujeme to absolútne „naj“ z rozmanitých oblastí, budeme dnes pokračovať zoznamovaním sa s mimoriadne drahými jedlami. Aj obyčajná omeleta s bagetou môže mať svoju cenu, ak je podávaná napríklad s omáčkou zo vzácnych truffles, prípadne zdobená lístkami zo zlata. Netradičné prísady a dekorácie hodnotu inak celkom bežného pokrmu niekoľkonásobne zvýšia.

Okúsili ste už jedlo pripravované z hríbov matsutake? Ak nie, mali by ste vedieť, že sú to nesmierne vzácne a zároveň veľmi drahé druhy húb. Hodnotné sú predovšetkým kvôli výborným chuťovým vlastnostiam, ale aj obmedzenému výskytu. Ešte donedávna boli častokrát spomínané v súvislosti s jeseňou v Japonsku. V krajine vychádzajúceho slnka sa im spočiatku darilo, no v poslednom období ich počet výrazne poklesol. Dôvodom je rozšírenie nepríjemného hmyzu ničiaceho práve stromy, pod ktorým hríby Matsutake rastú. Najvhodnejší spôsob privátneho pestovania týchto špecifických húb sa ešte len hľadá, preto aj naďalej ostávajú na zozname ohrozených prírodných druhov. 1 libra (0,454 kg) Matsutake stojí približne 1 000 amerických dolárov.

Bageta predávaná za 1 000 dolárov? Žiaden žart, ale prekvapivá realita. Pečivo, ktoré vyhotovil šéfkuchár Frank Tujague pre potreby newyorského hotela Westin bolo vskutku netradičné. Kým na jeho vrchu sa vynímal krémový syr zmiešaný s mimoriadne drahou prísadou bielym truffles, vnútro bagety vypĺňal špeciálny džem Riesling. Pečivo sa podávalo so všetkou pompéznosťou, prizdobené lístkami zo zlata. Hoci cena za výrobok sa na prvý pohľad môže javiť ako privysoká, biely lanýž-albín má nesmiernu hodnotu. Dostatočne konkurovať mu dokáže snáď len najkvalitnejší kaviár.  

Práve ten tvorí súčasť špeciálneho pokrmu servírovaného v luxusnej reštaurácii newyorského hotela Le Parker Meridien na raňajky. Skvelá pochúťka, ktorá sa získava z jeseterovitých rýb je spoločne s čerstvými vajíčkami a homárom základom drahého jedla The Zillion Dollar Frittata, netradičnej omelety ponúkanej v jedálnom lístku za 1 000 dolárov. Podľa slov generálneho manažéra zariadenia sa jedná o pokrm, ktorý nielen dobre vyzerá, ale aj výborne chutí. V tomto prípade šéfkuchár vsadil na kaviár Sevruga.

Samundari Khazana, zaujímavá špecialita s pomerne kompikovaným menom bola akousi oslavou vydania DVD edície úspešnej snímky Slumdog Millionaire. Kuchári indickej reštaurácie Bombay Brasserie sa pohrali s výberom surovín a pripravili skutočne pestrý koktejl plný mimoriadne drahých a vzácnych prírodných i tepelne spracovaných ingrediencií. Na tanieri sa vynímal devonský krab, polovičky paradajok vyplnené kvalitným kaviárom z Belugy, biely lanýž i škótsky homár efektne dekorovaný ozdobami zo zlata. Za Samundari Khazana hosť zaplatí až 3 200 dolárov.

Milovníkov znamenitej talianskej kuchyne by istotne zaujala hriešne drahá Pizza Royale 007. „Koláču“z cesta pozostávajúcom z dvanástich menších kúskov dominovali skutočne netradičné ingrediencie. Priznajte sa, čakali by ste homára marinovaného v koňaku, kaviár nasiaknutý lahodným šampanským alebo údeného lososa zo Škótska? Extravagantné prísady zaujímavo dopĺňa šunka prosciutto, srnčie medailónky, šťava z paradajok a vínny ocot. Aby toho nebolo málo, pizza je ešte prizdobená viacerými vločkami z 24 karátového zlata! Hodnota talianskej pochúťky sa najskôr pohybovala okolo 3 700 dolárov až napokon vystúpila cez štyritisícku.

Hoci už spomenuté suroviny a pokrmy sa zdajú byť neuveriteľné drahé, na najvyššie stupienky rebríčka predsa len nedosiahli. Kto je absolútne top prezradíme nabudúce.

Marcel Letko                                                      Photos: ISIFA

www.westinny.com

www.parkermeridien.com
http://thebombaybrasserie.com