Autentické príbehy, nadčasové témy

Najvianočnejšie švédske mesto

0

Göteborg  patrí k najznámejším švédskym mestám, ktoré za svoju slávu vďačia fantastickej vianočnej výzdobe, osvetleniu, či tradičnému švédskemu majstrovstvu vianočnej výzdoby. Len v Göteborgu je možné obdivovať trojkilometrový úsek, nazvaný Lane of Light, ktorý sa vinie cez celé mestské centrum.

Vianočný trh sa sústreďuje v časti Liseberg, najväčšom zábavnom parku v strede Göteborgu. S takmer päť miliónom žiariacich svetiel, ktoré sa plazia po stromoch, budovách, doslova vyráža dych. Viac než sedemsto vianočných stromčekov a šesť kilometrov girlánd, ktorými je vyzdobený park jasne naznačuje, že Vianoce sa blížia.

„Švédi milujú vianočné sviatky a veľmi radi dodržiavajú tradície. Prostredníctvom akcie Vianoce v Lisebergu sa nám podarilo vytvoriť nefalšovanú atmosféru pre našich hostí a sme šťastní, že si získala taký úspech a obľubu“, hovorí o Mats Wedin, riaditeľ akcie v Lisebergu. Do centra Göteborgu  – Lisebergu prichádzajú každý rok viac ako tri milióny turistov, z čoho milión a pol navštevuje vianočné trhy počas piatich týždňov – od polovice novembra.

Vianočné trhy obsahujú 80 ľudových stánkov a obchodíkov s umeleckým tovarom a ručne vyrobenými výrobkami, ako napríklad – drevené hračky, ručne vyrobené sviece, tradičné zo slamy tkané produkty a slávnostné jedlá – od pečeného sobieho mäsa pripravovaného ľuďmi Sami (obyvatelia Laponska), tradičné švédske marinované haringy, až k sviatočným švédskym cukrovinkám – marcipánovým prasiatkam a sladkým mandľám. Pre vytvorenie slávnostnej atmosféry je pre návštevníkov k dispozícii typický záprah so sobmi, verejné klzisko, ale aj desať reštaurácií, „ice-bar“ – ľadový bar a viac než dvadsať atrakcií vrátane Santovho sveta.

„Ice bar“ v Lisebergu je vytvorený z 37 ton ľadu z rieky Torne Alv, ktorá tečie na ďalekom severe Švédska. Dizajnéri, ktorí vybudovali ľadový bar majú s podobnými stavbami skúsenosti – vybudovali Icehotel v Laponsku a „Ice bary“ v Londýne, Tokiu a Kodani. Pre chladom, ktorý vo vnútri vládne (- 5 °C) sú návštevníci chránení špeciálnym oblečením. To dostanú pri vstupe do ľadového kráľovstva, kde môžu popíjať rôzne „ľadové“ nápoje.

Celé mesto počas tohto obdobia žije vo sviatočnej nálade, ktorá sa vždy prenesie aj do okolitých obchodov pozdĺž Lane of lights. Svetlá sa rozsvecujú vždy na začiatku decembra a dodávajú okolitým budovám a stromom fantastický výzor.

NIPOS        Photos: The News Market

www.goteborg.com