Autentické príbehy, nadčasové témy

Nezabudnuteľná cesta, časť I.

0

Cestovanie vlakom vôbec nemusí byť stresujúce, či nudné. Čas strávený vo vagóne „prilepenom“ na koľajniciach môže naopak plynúť veľmi príjemne a radostne. Pasažier si dokonale vychutnáva prítomné okamihy, dokonca je „bombardovaný“ množstvom neočakávaných prekvapení. Zvyčajne sa tak stáva vtedy, keď si zarezervuje miesto v niektorom z komfortných, luxusných vlakov. Jeden z nich, obľúbený aj medzi osobnosťami, si v našom, (ale i vašom) miliónovom meste dnes predstavíme.

Pasažier vlaku Royal Scotsman dostane fantastickú príležitosť spoznávať rozmanité zákutia čarovného Škótska. Vzrušujúca cesta povedie do samého srdca krajiny, kde sa malebné  pohoria zrkadlia vo vodách miestnych jazier. Obdivovať fascinujúce krásy škótskej prírody a zároveň vychutnávať ukážkové pohodlie jednotlivých vozňov však môže súčasne len 36 špeciálnych hostí. Aj preto je Royal Scotsman ideálnym dopravným prostriedkom pre osoby preferujúce intímnejšiu atmosféru a uzavretú spoločnosť tvorenú len niekoľkými ľudmi.

Aj napriek obmedzenému počtu cestujúcich, život na palube „kráľovského vlaku“ plynie vzrušujúco a príjemne. Pasažieri si pochvaľujú jedinečnú, srdečnú atmosféru a zároveň si užívajú krásne momenty s priateľmi, prípadne ostatnými zaujímavými ľuďmi, s ktorými sa v priebehu cesty zoznámili. Okrem pozorovania dychvyrážajúcej okolitej prírody na všetkých čakajú neobyčajné kulinárske zážitky a po chutnej večeri dokonca i vzrušujúce, občas tajuplné príbehy, pútavo prerozprávané miestnymi obyvateľmi. Aj vďaka nim majú prítomní cestujúci históriu a udalosti Škótska takpovediac na dlani. Počas príjemného „vlakového dobrodružstva“ nebýva núdza ani o rozmanité rozhovory, napríklad aj o lovení lososov, či o obľúbenej domácej whisky. V skvelej spoločnosti akoby sa témy na diskusie nikdy nemínali.   

Okrem úžasnej atmosféry a fantastických ľudí je ďalším dôležitým elementom Royal Scotsman, luxus. Vysoký štandard sa prejavuje napríklad v službách stravovania. V päťhviezdičkovej kuchyni sa rodia skutočne lákavé a chutné dobroty, ponuka likérov, vín či whisky pasažierov taktiež nezradí. Jedálniček pozostáva prevažne z pokrmov pripravovaných z čerstvých darov mora (ryby, mušle, ustrice, krevety, kraby), pevné miesto v ňom však majú aj rafinované, dômyselne prepracované dezerty. Podľahnúť lahodným maškrtám rozplývajúcim sa na jazyku nie je vôbec náročné. O spokojnosť vzácnych hostí sa stará šéfkuchár Mark Tamburrini s 21 ročnou praxou v niekoľkých z najprominentnejších britských reštaurácii. V odporúčanom menu skúseného gurmána sa nachádza teplý holubí šalát poliaty dressingom z čiernych ríbezlí, pečený halibut posýpaný voňavím korením i vanilkovo-jablkový mousse, dezert ideálny pre milovníkov sladkých pokušení.

Ale nielen vďaka fantastickej kuchyni patrí Royal Scotsman medzi najobľúbenejšie luxusné vlaky. Úspech tkvie aj v neopakovateľnej atmosfére, i nezanedbateľnej histórii. Jednotlivé vozne sú totiž zariadené tak, aby pripomínali 60-te roky. Cestujúci môžu obdivovať, ale aj využívať nábytok a predmety z kvalitného mahagónového dreva i leštenej mosadze, v interiéri vkusne doplnené o rôznofarebné textílie. Prioritou bolo, aby sa zachoval citeľný nádych éry, ktorá skončila približne pred pol storočím.

Popri strave je fantastické aj ubytovanie. Päť spacích vozňov ponúka 16 dvojlôžkových a 4 jednolôžkové kabínky, krásne nadizajnované, s kvalitným dreveným obložením. Ich súčasťou sú kúpeľne so sprchou, úmyvadlom a WC. 6 stôp široké a 5 inchov dlhé postele v miestnosti sú umiestnené do tvaru písmena L. Okrem nich sa nachádzajú v kabínkach skrine na odkladanie šatstva, stolík a ďalší využiteľný nábytok, otvárateľné obloky, stropné vetranie, ohrievače s individuálnym kontrolovateľným ovládaním a tlačidlá pre potreby privolania hosťovského servisu. V prípade, že je cestujúci veľmi vysoký, mal by pri rezervácii požiadať o zabezpečenie väčšej postele.

Okrem piatich spacích vozňov patria ku kompletnej súprave luxusného vlaku Royal Scotsman aj vagóny Victory a Raven určené pre stolovanie ako aj ďalší špeciálny, s otvorenou vyhliadkou  Umožňuje nádherný pohľad na Škótsku vysočinu i na ostatné krásy rozprávkovo malebnej krajiny. Vyhliadkový vozeň bol pôvodne vyhotovený v 60-tych rokoch spoločnosťou Metropolitan-Cammell Carriage and Wagon Company, neskôr prešiel zo súkromného vlastníctva Michaela Bailissa do rúk súčasného majiteľa, ktorý vagón premenil do aktuálnej, viac luxusnejšej podoby. Vozeň je v súčasnosti schopný poskytnúť miesto naraz všetkým 36 pasažierom.

Vo vlaku Royal Scotsman sa v priebehu vzrušujúcej cesty konajú viaceré formálne i neformálne večere a posedenia. Od pánov sa teda očakáva, aby boli oblečení primerane danej situácii a spoločnosti. Prípustné sú smokingy, kvalitné saká, prípadne kilty, u dám sa zasa odporúčajú elegantné šaty a róby.
O jednotlivých etapách úžasnej cesty vlakom Royal Scotsman si porozprávame najbližšie.

Marcel Letko                                                Photos: Orient-Express Images

www.royalscotsman.com