Autentické príbehy, nadčasové témy

Objavovanie lahodnej kávy

0

Viete, v ktorej krajine vám pripravia tú najlepšiu kávu? Ak v duchu uvažujete nad Talianskom, musím povedať, že máte pravdu. Obľúbený tmavý nápoj si však môžete s pôžitkom vychutnať aj inde. Napríklad i na vzrušujúcich potulkách po štátoch  nachádzajúcich sa mimo územia Európy.

Rozdiely v kávovej kultúre

Tradícia pitia kávy je síce na starom kontinente významná, to však neznamená, že v ostatnom svete sa s ňou nestretnete. Cestovatelia-gurmáni majú nepochybne dôkladne zmapované miesta, kde si svoje chuťové zmysly správne navnadia. Rozdiely v príprave a spôsobe podávania kávy sú v jednotlivých kultúrach neprehliadnuteľné. Kým obyvatelia Apeninského polostrova pijú nápoj z miniatúrnych šálok, vzdialení Američania dávajú prednosť jeho servírovaniu „vo veľkom“. Malým espressom ich rozhodne nenadchnete. Táto kultúra má svojich sympatizantov i odporcov, väčšine gurmánov z Európy je všakcudzia.

Odkaz Alexa Twymana

Alex Twyman z Old Tavern Coffee kedysi povedal, že na spôsobe prípravy kávy až tak nezáleží. Či je prekvapkávaná alebo zalievaná, podávaná v malej alebo veľkej šálke, to všetko je v podstate vedľajšie. Prvoradé musí byť, aby nápoj ľuďom chutil. „Nechápem ako môže niekto považovať svoj vlastný  spôsob prípravy kávy za ten jediný správny. Ani kuracie mäso predsa kuchár nepripraví vždy rovnako. Každému chutí niečo iné
a káva by sa mala piť v prvom rade pre radosť,“ povedal skúsený Twyman, ktorý kladie do popredia pozornosti voľbu kvalitných kávových zŕn. Sídlo milovníka tohto povzbudzujúceho kofeínového nápoja sa nachádza na Jamajke. Exotická krajina je priam povestná rozmanitými plantážami posadenými do príťažlivého horského prostredia. Práve tamojšia káva servírovaná v malých miestnych kaviarničkách môže vo veľkom konkurovať tej talianskej, veď už samotné jamajské kávové zrná patria medzi najkvalitnejšie na svete.

Pozitívne a negatívne skúsenosti s kávou

Veľmi dobrú kávu si môžete vychutnať napríklad aj na indonézskych ostrovoch Bali alebo Sumatra, rovnako aj v Jakarte, či Brazílii. Zalievanú a prekvapkávanú majú radi prevažne obyvatelia menších miest tejto rozľahlej juhoamerickej krajiny. Aby sme však neustále len nechválili, spomenieme i miesta, na ktorých prežili cestovatelia, či gurmáni menej príjemnú skúsenosť. Servírovaná káva chutila oveľa menej napríklad v havajskej metropole Honolulu, o nič lepšie na tom neboli ani horské oblasti Peru, či niektoré mestá Mexika.


V Európe kraľujú Taliani a Francúzi

Ak chcete ostať predsa len verní starej dobrej Európe, pri potulkách za kvalitnou kávou istotne neobídete Taliansko. Myslím, že v krajine ležiacej na Apeninskom polostrove by ste len veľmi ťažko našli miesto, kde by vás nepohostili vynikajúcou, príjemne voňajúcou kávou. V tomto ohľade sú temperamentní Taliani jednoducho neprekonateľní.

Ich vážnymi konkurentmi sa snažia byť Francúzi. Kúzelných, útulných kaviarničiek nájdete napríklad v obdivovanom Paríži niekoľko. Chvíle s obľúbeným nápojom však môžete tráviť aj v priestoroch luxusných hotelov, či iných spoločenských zariadení. Je potrebné vás ale  upozorniť, že podľa miesta, kde sa práve nachádzate sa môže odvíjať aj cena objednanej kávy. O čosi vyššia bude napríklad na ulici ako v kaviarni, rozdiel pocítite taktiež pri popíjaní nápoja pri bare, resp. pri usadení za stolom. S týmto systémom oceňovania sa stotožnili nielen Francúzi, ale aj Taliani.

Marcel Letko                                                        Photos: ISIFA

www.oldtaverncoffee.com
www.starbucks.com