Autentické príbehy, nadčasové témy

Ochutnávka amerických golfových tradícií

0

História Shinnecock Hills siaha do roku 1891, keď Škót Willie Dunn naverboval skupinku indiánov z neďalekej rezervácie s úmyslom vybudovať dvanásťjamkové ihrisko. Zároveň na mieste vznikol aj golfový klub, ktorý bol v danom období jedným z najautentickejších na svete. Symbolizoval staré tradície, ale taktiež nové myšlienky do istej miery späté s európskou kultúrou.

V čase konania 1. svetovej vojny sa uskutočnila rekonštrukcia ihriska, v priebehu ktorej sa blysli vynikajúcimi nápadmi skúsení Charles B. MacDonald a Seth Raynor. Ku ďalšej remodelácii hracej plochy pristúpili majitelia športoviska v 30-tych rokoch minulého storočia, keď návrhársku taktovku prevzal Dick Wilson. Odvtedy sa dizajn miestneho osemnásťjamkového ihriska zmenil len nepatrne. Je zaujímavé, že Shinnecock Hills mal ako jeden z prvých klubov v Amerike špecificky vybudovaný clubhouse. Stanford White ho nadizajnoval v štýle typickom pre tamojší región a ako vhodnú lokalitu si zvolil najvyšší bod pozemku. Z odpaliska pri prvej jamke sa tak naskytá úžasný pohľad na čarovný záliv Peconic Bay, vzdialený od štýlovej, bielej budovy clubhousu len pár krokov. Miesto je vhodné aj pre obdivovanie skutočne priestranného 300 akrového ihriska, z ktorého pozorovateľ vidí pomerne veľkú časť.

V Shinnecock Hills vanú silné vetry z Atlantiku, postupne smerujúce na juhozápad. Terén je piesočnatý, zvažujúci, obohatený o tenké trávnaté porasty ohraničujúce ferveje,” informuje publikácia New World Atlas of Golf od Charlesa Pricea. Zeleň grínov aj fervejov má skutočne príjemnú textúru a celková atmosféra i veterný charakter tohto miesta prebúdzajú v hráčoch pocity, aké zvyčajne nadobúdajú na klasických ihriskách nachádzajúcich sa na britských ostrovoch.

O postrehy a dojmy sa podelil aj Ben Hogan, skutočný fanúšik Shinnecock Hills. Jednému z členov klubu v liste napísal: „Hoci každá jamka je odlišná, všetky vyžadujú od hráča predvedenie dostatočného talentu. Preto neprekvapí, keď poviem, že na ihrisku môžu dosiahnuť úctyhodné skóre len skutočne výnimoční a špeciálne obratní golfisti. Vo všeobecnosti, Shinnecock Hills patrí k tomu najlepšiemu, čo zelený šport ponúka.”
Mnohé uhly, z ktorých je možné mieriť na jamku, sú unikátne. Hoci ihrisko na prvý pohľad nepôsobí zložito, hráč sa veľmi rýchlo presvedčí, že prepracovať sa k solídnemu bodovému zisku nebude vôbec jednoduché. Viaceré jamky boli umiestnené dizajnérmi naozaj šikovne, tak, aby  potrénovali športovcovu presnosť a obratnosť. Medzi najvýraznejšie golfové „chuťovky” patrí nepochybne 13tka, hoci za absolútny vrchol Shinnecock Hills považuje väčšina hráčov trojpárovú sedmičku. Jedenástku odborníci pre zmenu označujú za najkratšiu päťpárovú jamku v Amerike.

Golfisti často navštevujú ihrisko po výdatnom obede, prípadne občerstvení vo vynikajúcom miestnom koktejl bare, kde podávajú čerstvé južanské špecialitky. Pred samotnou hrou dobre padne aj prehliadka miestnych tréningových zariadení a zaujímavého okolia. Deň je vždy najlepšie zakončiť ochutnávkou osviežujúceho drinku na verande clubhousu. Zo štýlovej, architektonicky skvostnej budovy sa naskytá doslova panoramatický výhľad na najbližšie okolie, návštevník dokonca dovidí minimálne k poltuctu jamiek. Klubový dom založený v roku 1892 bol vôbec prvým svojho druhu v Amerike. Ubytovaní hostia i personál sa správajú na úrovni a snažia sa viesť priateľské konverzácie  Súkromný golfový klub Shinnecock Hills, ktorého oficiálna sezóna začína 15. apríla a končí 15.novembra, je jedným slovom senzačný.

Marcel Letko                                                     Photos: ISIFA, Press

www.golfcoursegurus.com/reviews/shinnecock.php