Autentické príbehy, nadčasové témy

Podľahnúť krásam Elby je jednoduché

0

Mnohé európske ostrovy sú čarovné, plné zlatistých pláží s teplým, slnkom zaliatym pieskom a miestami nadýchanými romantikou. Ani vždyzelená Elba s miernym, príjemným podnebím nie je v tomto ohľade výnimkou.

Čistá, priezračná morská voda, rôznorodé pláže – od piesočnatých až po štrkové a kamenisté, ale aj malebné mestečká so srdečnými ľuďmi robia z Elby kúzelné miesto, ktoré sa oplatí aspoň raz v živote navštíviť. Centrálne časti ostrova sú bohato zalesnené a ideálne na turistické alebo cyklistické výlety. Nemenej zaujímavé je i putovanie dávnou či menej dávnou históriou, napríklad časmi, keď po Elbe kráčali nohy cisára Napoleona Bonaparteho.

Hoci vzrastom nízky Francúz pobudol na ostrove len krátko, (roky 1814-1815) zanechal po sebe niekoľko významných, historicky nezmazateľných stôp. Stal sa uctievaným vládcom Elby, človekom, ktorému sa podarilo zjednotiť miestny ľud. Bonaparteho mocné slová i jeho nadanie presviedčať, vliali do sŕdc Elbanov nový optimizmus, nadšenie i túžbu odhodlať sa k hrdinským činom. Pozoruhodnou pamiatkou na obdobie Napoleonovho „panovania“ na ostrove je napríklad niekdajšia cisárska rezidencia Villa dei Mulini, ktorá sa nachádza na námestí Piazzale Napoleone v hlavnom meste Elby, Portoferraiu. V súčasnosti plní funkciu múzea prístupného verejnosti. Pekné spomienky na „napoleonské časy“ vzbudzuje aj ďalšia nádherná nehnuteľnosť, situovaná do prostredia príjemnej a pokojnej vinohradníckej dedinky San Martino, kde si mocný francúzsky generál vybudoval svoje letné sídlo.
Nezameniteľné kúzlo má nielen história tohto malebného talianskeho ostrova, ale aj jeho súčasnosť. Elba sa čoraz častejšie ocitá v hľadáčiku cestovateľov a rôznych nadšencov. Mnohí z nich si kladú otázku – „Je Elba naozaj taká krásna?“

Nepochybne. Krajina je skutočne veľmi malebná, zaujímavo členitá, vyšperkovaná utešenými malými zátokami, majestátnymi skalnými útesmi i starobylými kamennými mestečkami, ktoré sú jasným odkazom na časy dávno minulé. V pobrežných oblastiach sa čoraz viac darí cestovnému ruchu, aj keď niektoré pôvabné uličky malých mestečiek ostávajú aj vo vrcholiacom letnom období mĺkve. Aj ticho a pokoj však majú svoje nezameniteľné čaro a sú ideálne napríklad na romantické prechádzky alebo vzácne chvíľky odpočinku. Okrem snívajúcich rojkov si ale prídu na svoje aj zanietení športovci, najmä nadšenci potápania a šnorchlovania. Mnohé oblasti s kamenistými plážami a útesmi sú pre tieto obľúbené vodné aktivity ako stvorené.

Odporučiť vášnivému turistovi len zopár skutočne lákavých miest je pomerne náročné. Ostrov totiž ponúka neuveriteľné množstvo príjemných zákutí. Napríklad hlavné mesto Elby Portoferraio, ktoré sme už spomínali v súvislosti s napoleonským múzeom, je plné roztomilých obchodíkov, barov a kaviarničiek. Nad ním sa týči mohutná obranná pevnosť, našťastie prístupná k prehliadnutiu verejnosti. Ak by ste sa na túto úlohu podujali, mali by ste vedieť, že k pevnosti vedie niekoľko strmých, stredovekých uličiek. Okrem metropoly ostrova sa veľkej obľube teší Marina di Campo, turistami vyhľadávané mestečko, žijúce pomerne rušným spoločenským nočným životom, takmer nikdy nekončiacou zábavou a vzrušujúcimi promenádami. Kvôli vysokým cenám, ale zároveň aj špičkovým službám, patrí medzi vyhľadávané destinácie a je dokonalým rajom pre exkluzívnu zahraničnú klientelu a rôzne významné osobnosti. Funkciu obľúbeného letoviska plní jemne luxusné mestečko Lacona, nachádzajúce sa v južnej časti ostrova. Ponúka srdečnú, medzinárodnú atmosféru a pre potešenie dlhú piesočnatú pláž s nádherným morom, v ktorom sa môžu bez obáv vykúpať i deti.

Sympatie romantikov si nepochybne získa malá, príjemná a pokojná usadlosť Cavo, ležiaca na najvýchodnejšom výbežku ostrova, milovníci histórie a vína zase zaiste podľahnú lákadlám mestečka Capolivery, situovanom na panoramatickom mieste s nádherným výhľadom na morské pobrežie. Na najvyšší bod ostrova Monte Capanne (1 019 m) sa dá presunúť pešky alebo lanovkou, pričom v bezprostrednej blízkosti sa nachádza príjemná obec Marciana, preslávená okrem iného aj zrúcaninou starobylého hradu.
Na záver ešte rád poskytnem niekoľko zaujímavých, ale i dôležitých informácií. Z pohľadu veľkosti je Elba tretím najväčším spomedzi talianskych ostrovov. Patrí do Toskánskeho súostrovia, ktoré vytvára jeden z najkrajších a najunikátnejších národných parkov v Európe. Nachádza sa len 10 kilometrov od pobrežia, odkiaľ pravidelne premávajú lodné trajekty. Vášnivých cestovateľov však bude určite zaujímať, že na ostrov sa dá dostať aj prostredníctvom rýchlych člnov, zabezpečujúcich prepravu za 20 minút i vlakom (spojenie Pisa – Rím), či lietadlom. Pre turistov je k dispozícii letisko nachádzajúce sa v blízkosti mestečka Marina di Campo.

Marcel Letko                       Photos: Ilio Hotel Press

www.infoelba.it
www.hotelilio.com