Autentické príbehy, nadčasové témy

Porcelán prezidentov a kráľov

0
Porcelán prezidentov a kráľov

Človek, ktorý má vycibrený vkus a výrazné estetické cítenie sa istotne poteší, ak sa chutný pokrm, káva, prípadne čaj servíruje na tanieroch a šálkach z kvalitného porcelánu. Hoci v oblasti výroby tohto krehkého luxusu vyniká predovšetkým manufaktúra z dánskej Kodane, s nárokmi mnohých i vysokopostavených klientov sa rovnako dobre vie vysporiadať aj značka Pickard.

small

Wilder Pickard založil svoj podnik v roku 1893 v Edgertone v americkom štáte Wisconsin. Pôvodne sa jednalo výlučne o dekoratívne štúdio zamerané na zdobenie čajových a dezertných súprav. Koncom dvadsiatych rokoch minulého storočia sa ku zakladateľovi spoločnosti pripojil jeho syn Austin, ktorý prišiel s návrhom presunúť sídlo rodinnej firmy do Antiochy, v štáte Illinois. O sedem rokov neskôr sa na mieste začal vyrábať bieloskvúci porcelán s charakteristickou levou ochrannou známkou. Už vtedy pútal pozornosť svetlosťou, delikátnosťou, odolnosťou i nevšednou glazúrou. V počiatočnej fáze produkcie sa urodilo niekoľko skutočne umeleckých exemplárov, ktoré ešte aj dnes mnohí zberatelia dychtivo túžia zahrnúť do svojich súkromných kolekcií. K nádherným kúskom patrí napríklad porcelánová váza Golden Pheasant (Zlatý bažant), podpísaná medzi rokmi 1919-1922 umelcom Edwardom S. Challinorom alebo dielo F. Cirnacta – tanier s motívom čarokrásnej prírody. Vo všeobecnosti prevláda názor, že zberateľov „Pickarda“ väčšmi zaujíma starožitný porcelán so scénickými výjavmi ako len s „obyčajnými“, hoci zlatom pretkávanými kvetinovými vzormi. Čo sa týka veľkosti, žiadané sú napríklad rozmerné alebo naopak miniatúrne kúsky alebo potom tzv. raritky, medzi ktoré môžeme zaradiť fľaštičky na parfumy alebo dekorované porcelánové svietniky. Laika každopádne poteší pohľad i na súčasné, moderné výrobky. Uplynie istý čas a aj ony sa zrejme stanú zberateľmi obletovanými  starožitnosťami.

small_1

Na dôležitých vlastnostiach ako sú jedinečnosť, odolnosť a krása ľuďom v Pickarde naozaj záleží. Každý jeden výrobok vyhotovený v manufaktúre musí prejsť náročnými akostnými skúškami. Test pozostávajúci z dvadsaťjeden previerok a troch inšpekcií však rozhodne nevykonávajú žiadni novici. Sú ním poverený zamestnanci, ktorí majú minimálne osemnásťročné skúsenosti s prácou v pickardovej továrni. Čo sa týka zdobenia, všetky vzory porcelánu sú dekorované kobaltom, platinou a zlatom s nie menej ako dvadsiatimi štyrmi  karátmi. Dokonalá ručná práca, prísne kvalitatívne previerky a skrášľovanie výrobkov vzácnymi kovmi sú oblasti, ktorými sa Pickardovci snažia ulahodiť oku elitnej klientely.  O tom, že sa im v tomto smere naozaj darí, hovoria viac než len uspokojivé výsledky. V roku 1977 bol práve Pickard vybraný ako oficiálny dodávateľ porcelánových súprav do rezidencie amerického prezidenta, Bieleho domu. Po producentovi z Illinois bleskurýchlo siahli aj rozmanité svetové ambasády a diplomatické misie. Jemný dvadsaťštyri karátový luxus nenechal chladným ani labouristu Tonyho Blaira, členov britskej kráľovskej rodiny, či dokonca ľudí zastupujúcich záujmy automobilového giganta General Motors a letecké zložky Air Force One.  V porceláne značky Pickard pravidelne servírujú jedlo a nápoje aj hosťom v sieti hotelov Hilton. Lepšiu reklamu ako spokojnosť kráľovskej rodiny a prezidenta si vážený a rešpektovaný výrobca vari už ani nemôže priať.

Marcel Letko
Photos: Pickardchina
www.pickardchina.com