Autentické príbehy, nadčasové témy

Prvé a zároveň predposledné dejstvo Formuly E

0
Prvé a zároveň predposledné dejstvo  Formuly E

Po newyorskom dobrodružstve, ktorého sa nemohol zúčastniť dovtedy vedúci muž šampionátu – Sébastien Buemi, sa otvorila veľká šanca pre brazílskeho pretekára Lucasa di Grassiho. Ten svoju šancu dokonale využil v predposledných pretekoch sezóny 2016/2017 v uliciach kanadského Montrealu.

 

Keď sa z favorita stane outsider

Sebastien Buemi bol ešte pred dvojicou pretekov pasovaný za najväčšieho favorita na zisk titulu šampióna Formuly E. Bezpečne viedol priebežné poradie, no nakoniec mu to pravdepodobne nepomôže. Po včerajších prvých pretekoch na veľmi zaujímavom okruhu v uliciach Montrealu sa zo sebaistého lídra stal nervózny a ustráchaný pilot, ktorý si svoju frustráciu „liečil“ na svojich kolegoch zo štartového poľa. Už situácia pred sobotňajším zápolením nebola ideálna, pretože Buemi musel po penalizácii štartovať až z 12. miesta, čo znamenalo jediné – tvrdo sa prepracovávať prehusteným poľom dopredu. Svoju misiu viac-menej zvládol, keď sa po tvrdých súbojoch vyšplhal na konečnú štvrtú priečku. Ale… nakoniec sa situácia zmenila a posunula ho do nevďačnej úlohy outsidera.

Čo sa udialo?

Počas pretekov sa toho na mestskom okruhu dialo veľa. Preteky plné kolízií – keď havarovali Nick Heidfeld na Mahindre  či José María López v monoposte DS Virgin, sa odvíjali v napätej a nervóznej atmosfére – najmä pre Sebastiena. Najskôr v úvode kolidoval s jazdcami tímu MS Amlin Andretti – Robinom Frijnsom a Antoniom Felixom da Costom. Aby toho nebolo málo, po žltej fáze  v polovici pretekov vyšlo na trať bezpečnostné vozidlo, čo takmer všetci piloti využili na výmenu svojich „elektrických šípov“. Návrat na dráhu sa však nepodaril ideálne švajčiarskemu jazdcovi Sebastienovi Buemimu s Renaultom e. Dams a Nemcovi Danielovi Abtovi na monoposte Abt Schaeffler Audi Sport. Švajčiar pre výjazdom prudšie zabrzdil, čo mohol byť akýsi akt spravodlivosti za Nemcovo brzdenie v boxovej uličke pre výmenou aut.

V každom prípade, Buemiho nervozita by sa bola dala v tomto momente určite krájať. Na pokoji ho Abt nenechal ani na trati, keď na neho veľmi dlho dotieral. A v samom závere, keď Buemi bojoval o tretiu – pódiovú priečku, mal problémy s tretím Sarrazinom, ktorý jazdil v monoposte TECHEETAH. Sarrazin si cennú pódiovú priečku nenechal uchmatnúť a po kontakte s Buemiho Renaultom ho poslal na štvrté miesto. Víťaz Lucas di Grassi sa tak usadil na priebežnej prvej priečke šampionátu a od titulu ho delia posledné preteky, ktoré odštartujú dnes večer.

Ešte nervóznejší záver

Buemi nebol so štvrtým miestom spokojný, čo dával najavo hneď po vystúpení s auta. Najskôr si podal Robina Frijnsa, potom jeho tímového kolegu a o po chvíli narazil na Daniela Abta, ktorý si vypočul kritické slová na štýl svojej jazdy. Nervozita sa stala pre Beumiho jeho najväčším nepriateľom, pričom sa k nej pridala následná diskvalifikácia, ktorá ho odsunula zo štvrtého miesta. Di Grassi tak navýšil vedenie v šampionáte o 18 bodov, čo znamená, že v druhých a posledných pretekoch šampionátu elektrických formúl to bude mať švajčiarsky pilot mimoriadne náročné.

Ak k tomu nebude schopný skrotiť svoje emócie, môže sa veľmi rýchlo stať, že jeho snaha sa skončí hneď v prvej zákrute po štarte. Na to si však budeme musieť pár hodín počkať.

Peter Fritz

Fotografie: Patrik Lundin/LAT/Formula E, Sam Bloxham/LAT/Formula E, Andrew Ferraro/LAT/Formula E, Malcolm Griffiths/LAT/Formula E

 

www.fiaformulae.com

www.formula-e.sk