Autentické príbehy, nadčasové témy

Reklama rovná sa úspech / INTERVIEW

0

Reklama je dnes pre každú spoločnosť neodmysliteľnou súčasťou jej úspechu. Obklopuje nás všade, a preto nie je prekvapením, že aj internet sa stáva mocným nástrojom na jej šírenie. A o to, aby sa reklama úspešne šírila, sa stará mediaqube – jedinečná agentúra, zameraná na online marketing. Všetko to spískali dve mladé baby, ktoré do seba zapadli ako kúsky puzzle – po profesijnej i osobnej stránke. Wanda Mezníková a Denisa Lipovská.

Reklamu registrujeme predovšetkým v masmédiách, pretože k nám dennodenne plynie formou tlače, rozhlasu či televízie. Zmenil sa vďaka internetu reklamný trh?
Wanda: Napriek tomu, že klienti stále preferujú tradičné formy reklamy, o internete možno povedať, že jeho popularita rastie. Čo je však dôležité, internet ostáva jediným médiom, ktoré tak výrazne nepocítilo dopad krízy. Internetová reklama si úspešne našla svoje miesto v marketingovom mixe už aj na Slovensku, klienti začínajú byť tejto forme viac otvorení. Internetová reklama však u nás ešte len čaká na svoj najväčší boom, tak ako tomu bolo i v ostatných krajinách, ktoré ho už majú za sebou. Určite však nenahradí tradičné formy reklamy.
Denisa: Keby sme mali porovnať reklamný trh na Slovensku a vo svete, internet má v zahraničí oveľa silnejšie postavenie. Ak si pozrieme úspešné online agentúry fungujúce vo svete s veľkým portfóliom klientov, u nás nájdeme viaceré rezervy. Aj to nás inšpirovalo vydať sa touto cestou. Potenciál internetovej reklamy na Slovensku je obrovský, treba však v klientoch budovať dôveru voči tomuto médiu.

Možno už na Slovensku hovoriť o konkurencii v tomto biznise?

Wanda: Konkurencia v internetovej reklame určite je, no veľa firiem ju ponúka len ako doplnkovú službu svojho portfólia. My ju chceme robiť úplne iným spôsobom, pre nás je tým hlavným, čo klientovi ponúkame. Samozrejme, že vieme zabezpečiť i ostatné súvisiace služby ako je webstránka, grafické služby, webhosting, prípadne iné tradičné formy reklamy.

V čom je výhoda internetovej reklamy?
Denisa: Cieľom každej reklamy je efektívne zasiahnuť danú cieľovú skupinu. Výhodou internetovej reklamy je možnosť veľmi presného cielenia. Klient má tak oveľa väčšiu istotu, že sa jeho reklama neminie požadovanému účinku. Dôležitým faktorom je aj merateľnosť tohto úspechu. Internet má v tomto určite navrch oproti iným médiám.

Wanda, spomínala si, že internetovú reklamu robíte inak ako ostatné firmy. V čom je mediaqube iná?
Wanda: Tak ako úprimne robíme náš biznis, rovnako úprimná bude aj moja odpoveď. Všetko staviame na vzťahoch. Každý klient určite uvíta niekoho, kto sa mu naplno venuje. Náš vzťah ku klientovi je osobnejší a aj riešenie vecí sa nesie v úplne inom duchu, ako je to väčšinou bežné. Našou filozofiou je, že také aké sme, taký chceme aby bol aj náš biznis. A tak, ako dávame v našich životoch maximum do všetkého, čo robíme, to isté chceme dať aj našim klientom.
Denisa: Chceme aby mal klient úspech, lebo len tak môžeme byť úspešné aj my. A dá sa povedať, že základom úspechu je užívať si svoju prácu. Platí to v umení, platí to v službách, platí to úplne vo všetkom. Internetová reklama nie je výnimkou.
Wanda: A klient samozrejme cíti, že sme mu ochotné dať maximum, čo vieme. V tomto biznise je veľmi dôležitá komunikácia, vďaka ktorej dokážeme čo najlepšie naplniť klientove požiadavky.

Takže môžete povedať, že ste zároveň i inovatívne?
Wanda: Ako sme už spomínali, veľa podobných agentúr sa prioritne venuje inej činnosti a internetovú reklamu často ponúkajú vo forme predpripravených balíčkov, ktoré nemusia vyhovovať každému. Každý klient je osobitý, má svoje potreby. A aj keď máme dvoch klientov rovnakého zamerania, napriek tomu pristupujeme ku každému iným spôsobom. Inak to vlastne ani nevieme a nechceme robiť.
Denisa: Internet je relatívne nové médium, takže áno, tento biznis otvára klientovi v celku nové pohľady na reklamu, nové zaujímavé možnosti a inovatívne riešenia.

Odkiaľ prišla myšlienka na vznik mediaqube?
Denisa: Teraz príde ten veľký príbeh, ako sa stretli Wanda s Denisou. 🙂
Wanda: Obe sme pracovali pre veľké slovenské portály, Denisa ešte predtým pracovala pre veľmi úspešnú reklamnú agentúru. Prečo my dve a ako náš biznis vznikol, to je jedná veľká osudová záležitosť. Najprv prišlo porozumenie si po profesnej stránke, potom vzniklo priateľstvo a naše ciele sa jednoducho prepojili. S internetom sme obe chceli pracovať naďalej, ale iným spôsobom.
Denisa: Základom je, že myslíme a pracujeme úplne rovnako.  Myšlienka založiť agentúru dozrievala v každej z nás osamote. Môj chýbajúci článok a obavy sa stratili po pár debatách s Wandou. Vtedy som vedela, že chcem agentúru práve s ňou. Dennodenne sa mi potvrdzuje, že to rozhodnutie bolo správne.
Wanda: Viem, že keď tam nebudem, Denisa urobí to, čo treba, rovnako, ako by som to urobila ja – to je pre mňa alfa a omega nášho obchodného partnerstva. Profesný základ tam už bol od začiatku, naše priateľstvo je však veľkou pridanou hodnotou.

Keďže ku každému klientovi pristupujete individuálne, poskytuje vám tento biznis aj istú formu kreativity?
Wanda: Obe máme zmysel pre logiku a organizačné myslenie, napriek tomu sa však môžeme kreatívne vyblázniť pri vymýšľaní konceptu kampane, vlastne všetky veci spojené s internetovou reklamou sú hravé. Ľudia zatiaľ ešte nevedia, čo internet dokáže, a je na nás, aby sme klientovi ukázali, čo všetko sa dá z internetu vyťažiť, samozrejme v rámci jeho finančných možností.  
Denisa: Kreativita je súčasťou našich súkromných životov, preto sa zákonite musí odraziť aj v pracovnej sfére.  S Wandou sme rovnaké povahy, páčia sa nám rovnaké veci a máme zmysel pre krásu a dôslednosť. Presne tak sa snažíme robiť aj našu prácu, kreatívne a dôsledne.
Wanda: Hlavne máme veľmi rady ten pocit, keď príde nový klient. Spolu s ním totiž vždy prichádza  priestor na niečo nové.

Words & Photos: Rebecca Šafariková

www.mediaqube.sk