Autentické príbehy, nadčasové témy

Špecialitky zo Saska

0

Špecialitky zo Saska

Saská kuchyňa vychádza zo severonemeckých kulinárskych tradícií. Mnohé z jej jedál sú pomerne jednoduché, zároveň však výživovo hodnotné a chutné. Obyvatelia regiónu obľubujú popíjanie horúcej kávy, počas tohto „rituálu” si radi pomaškrtia na nejakej sladkosti. Najradšej majú drážďanskú vianočku, špecialitku „Dresdner Eierschecke”, a pulsnické perníčky.

V rôznorodej kuchyni Saska sú dominantnou ingredienciou využívanou pri varení, zemiaky. Ich konzumácia sa rozšírila v 18. storočí, miestnym obyvateľom však neprestali chutiť do dnešných dní. Na jedálnom lístku mnohých reštaurácií sa nachádzajú v „klasickej podobe”, prípadne spracovanej, rozdielnymi spôsobmi prípravy. Máme na mysli varené, pečené alebo smažené zemiaky, či zemiaky „pretvorené” na knedle, kašu a hranolky. Počas zvláštnych príležitostí ako sú sviatky, sa na saskom stole objavujú placky („Bambes”) a tzv. zelené knedličky. Vynikajúco chutia ako príloha k mäsu a vyhotovujú sa práve zo spomínaných zemiakov. Sasi v kuchyni často využívajú aj domáce bylinky, ktoré pokrmy krásne rozvoňajú a zaujímavým spôsobom dochutia. Na tamojšom stole má svoje osobité miesto taktiež „Leipziger Allerlei”, zeleninová zmes pozostávajúca z hríbov, špargle, hrášku a mrkvy, používaná ako príloha.  

Veľmi obľúbený v Sasku je kel, nachádzajúci široké uplatnenie v okolí Brunšvicka a Brém. Za skutočnú delikatesu považujú miestni obyvatelia asparágus lekársky, teda špargľu, ktorú pripravujú na viacero spôsobov. Rozšírené sú i rybacie špeciality zhotovované z mäsa platesy a heringa, ale aj šťuky a kapra chovaných neďaleko zámku Moritzburg. V idylickom turistickom regióne Luneburg Heath a v blízkosti Brém je veľmi populárnou miestna pochúťka – predvarená klobása („Kochwurst”). Jedlo nazývané „Schlachteplatte” majú najradšej hannoverčania. Pozostáva z kombinácie bravčového mäsa a dvoch druhov čerstvo uvarených klobás (Blutwurst a Leberwurst). Hoci uvedené pokrmy nie sú príliš zdravé ani noblesné, zasýtia a urobia radosť. Patria k neobyčajným špecialitám saskej kuchyne a Nemci na ne nedajú dopustiť. Ktovie, možno „dostanú” a okúzlia aj vás.

Počas krátkych prestávok na kávu alebo príjemných neformálnych posedení sa často konzumujú sladkosti. K slovu sa dostávajú napríklad jednoduché maslové koláče (butterkuchen) posýpané cukrom a škoricou, prípadne iné maškrty ako Welf Pudding, pripravovaný z vareného mlieka, vaječného bielka a vanilkového extraktu. Po vychladení sa ku pôvodnej kombinácii pridá ešte zmes pozostávajúca z vyšľahaného žĺtka, bieleho vína a trošky citrónovej šťavy. Názov pudingu je odvodený od priezviska nemeckej aristokratickej rodiny, ktorá vládla v oblasti Luneburgu v stredoveku. Špecialitu vytvoril šéfkuchár z Hannoveru.  

Z vín dobre reprezentuje región Rizling zlatý, malé výrobné podniky i zámok Wackerbarth obdržali v minulosti za produkciu obľúbeného nápoja niekoľko ocenení. Nájdu sa však aj ľudia dávajúci prednosť miestnym bylinným likérom, ktoré sa odporúčajú napríklad pri podpore trávenia. Na priateľských stretnutiach plných dobrej nálady nesmie okrem skvelého vína chýbať ani obľúbené pivo Radeberger. Členovia niekdajšieho saského kráľovského dvora ho veselo popíjali už od roku 1905.

Marcel Letko                                       Photos: ISIFA

www.german-kitchen.com