Autentické príbehy, nadčasové témy

Top 10 v Štrasburgu

0

Top 10 v Štrasburgu

Štrasburg je mesto európskej byrokracie – tak ho zvyčajne vnímame. Centrum Alsaska však ponúka výrazne viac než zázemie pre euroinštitúcie. Nedávno som v ňom strávil niekoľko dní a šarm, ktoré toto miesto ponúka, je unikátny. Štrasburg jednoducho má atmosféru – okrem iného vďaka dokonalému prepojeniu nemecko-francúzskej histórie a kultúry. Vybral som pre vás desať vecí, ktoré v si Štrasburgu určite ujsť nenechajte.

1. Európsky parlament a priľahlé inštitúcie. Nie sú len sídlom byrokratov a žrútom peňazí, ale aj ohromným architektonickým skvostom. Budova parlamentu je čiastočne sprístupnená aj skupinkám verejnosti.

2. Galleries Laffayete. Luxusný francúzsky obchodný dom, ktorý má jednu z pobočiek aj v centre Štrasburgu. Zažijete „iné“ nakupovanie – v budove, ktorá pripomína skôr historický palác ako obchodný dom. Bez rušivej hudby, v absolútnom pokoji, pohodlí a s individuálnym prístupom.

3. Katedrála Notre Dame. Postavená v rokoch 1176 až 1439. Má 142-metrov vysokú vežu, čo je najviac v celom Francúzsku. Je skutočným architektonickým skvostom celého Štrasburgu. Niekoľko metrov od nej na námestí Place du Château je stredoveké múzeum Musée de l’Oeuvre Notre Dame.

4. Múzeum moderného umenia. Zaujímavé zvnútra aj zvonku. Ponúka stále aj dočasné expozície, okrem iného aj Picassove obrazy.

5. Petite France. Malá štvrť pri rieke, pre ktorú sú príznačné najkrajšie a najviac šarmantné ulice mesta. V nijakom prípade ju nevynechajte.

6. Orangerie. Nádherný park pri Európskom parlamente s malou zoo. Je úžasným miestom pre deti a zamilovaných.

7. Place de la République. Centrálne námestie, prestupný bod električiek (mimochodom, MHD v Štrasburugu je na výbornej úrovni). Námestiu dominujú úžasné kaviarne a neoklasické budovy.

8. Celé historické centrum a nábrežie. Neskutočne malebné, sympatické. Miestni aj turisti si prechádzky ním pochvaľujú ešte viac počas vianočných trhov – do jednej ruky vtedy patrí „Vin chaud“, teda varené víno, do druhej vianočné pečivo Brädeles.

9. Areál univerzity s krásnym parkom a botanickou záhradou. Najkrajší je samozrejme v letných mesiacoch.

10. Alsaská kuchyňa. Hlavnou špecialitou je kyslá kapusta s viacerými druhmi mäsa (Choucroute). Majte na mysli, že sa servíruje v obrovských porciách, ktoré dajú zabrať aj dvom „hladošom“. Cena je približne 14 eur za porciu. Ďalšou špecialitou sú mäsové koláče tartes flambées. Alsasko je aj pivným regiónom, ochutnajte miestne značky Kronenbourg and Fischer.

Jakub Steiner                                                                  Photos: ISIFA

www.otstrasbourg.fr