Autentické príbehy, nadčasové témy

Starožitné poklady

0

Starožitné poklady

Starožitné klenoty si zvyčajne získavajú priaznivcov kvôli estetickej a historickej hodnote. Na pohľad sú pôvabné a krásne, navyše so sebou nesú príbeh z dávnej alebo bližšej minulosti. Čoraz častejšie sa objavujú názory, že investovať do starožitností sa oplatí. Ich čaro a umelecká hodnota ostávajú aj po uplynutí dlhej doby nezmenené, no ich finančná hodnota rokmi rastie.

Pár nádherných kúskov zrejme vlastníte aj vy alebo vaši najbližší. Dá sa predpokladať, že pri kúpe vás zaujímalo z akého obdobia váš vyvolený klenot pochádza. Možno zo slávnej éry kráľovnej Viktórie (1836-1901)? Každopádne do historických šperkov z obdobia jej panovania poznačenom industrializáciou a sociálnymi reformami, nie je vôbec náročné sa zahľadieť. Samotná kráľovná bola v určitých okamihoch sentimentálna a srdcové, prípadne kvetinové vzory využívané v klenotníctve, patrili medzi jej najobľúbenejšie. Viktoriánske obdobie sa nieslo aj znamení objavovania krásy diamantov a postupnom rozširovaní ich využitia vo svete.

Niekoľko zmien v šperkárstve priniesla taktiež éra Art Noveau (1890-1919). Predstavovala akýsi moderný vek, v ktorom dominanciu prevzali femínne vzory, nežné farby a zvlnené línie. Zaujímavé obdobie snáď najlepšie vystihuje symbol dievčaťa, s vlasmi vejúcimi vo vetre. Počas vlády umeleckého štýlu Art Noveau prevzali klenoty podobu motýľov a vážok, dokonca i miniatúrnych orchideí, kosatcov, či vlčích makov. Šperky zosobňujúce rastlinné a živočíšne symboly reprezentovali krásne umenie, umenie, ktoré bolo možné obdivovať a vlastniť. Na rozdiel od formy, materiál plnil v tom tomto období iba druhoradú úlohu. V epoche Art Noveau siahali klenotníci z ponuky drahokamov najčastejšie po citríne, opále a mesačnom kameni.

Aj Edwardiánska éra priniesla niečo nové. Štýl i celkový pohľad na svet sa zmenil nielen v bežnom živote, ale aj v šperkárstve. Obľubu si začínali získavať jemnejšie a svetlejšie klenoty, z materiálov nachádzali čoraz výraznejšie uplatnenie platina a diamant. Klenotníci sa pokúšali o vyhotovenie delikátneho vzoru, ktorý by vzhľadom pripomínal krajku. Okrem vzácnych kovov boli počas edwardiánskej éry veľmi žiadané perly. Niektorí šperkárski majstri dokonca neváhali zájsť tak ďaleko, že pre uspokojenie potrieb kráľa začali využívať tzv. športové vzory. Mnohé z krásnych a noblesných klenotov pochádzajúcich z edwardiánskej éry dodnes zbožňujú členovia významných rodín.

Jasné farby, priame línie. Tieto základné charakteristiky majú starožitné skvosty vyhotovené počas umeleckej éry Art Deco (1920-1935). V čase, keď sa svet pomaly spamätával z hrôz druhej svetovej vojny, čoraz viac vzácnych kameňov lákalo pozornosť klenotníkov. Bolo to obdobie, keď„letel” jazz a keď popularitu získavali dlhočizné náušnice a hodinky vykladané perlami a diamantami. Zabudnúť nesmieme ani na éru retro klenotov, ktorá zažívala rozmach v rokoch 1935 až 1950. Počet návrhov a vzorov pre šperky sa ešte viac rozšíril a bolo si teda z čoho vyberať. Práve umelecké poklady z tohto obdobia sú veľmi obdivované spoločnosťami Cartier a Tiffany.   

Starožitné klenoty nie sú len potešením, ale aj veľmi solídnou devízou do budúcnosti. Niekoľko skutočne krásnych kúskov je možné zadovážiť si na aukcii, vo svete jestvuje pár naozaj vynikajúcich, renomovaných siení. Z množstva klenotníkov, ktorí vyhotovujú pravé umelecké skvosty, by sme radi odporučili značky Cartier, Lee Van Cleef and Arpels a Boucheron. Bližšie informácie o nich nájdete aj na stránkach milliardcity.

Marcel Letko                                                Photos: ISIFA

www.77diamonds.com