Autentické príbehy, nadčasové témy

Tri dôvody, pre ktoré sa oplatí milovať vidiek

0

Prečo sa nevybrať na vidiek a nezamilovať sa? Nezdá sa vám toto tvrdenie? Tak sa nechajte presvedčiť. Ponúkame vám tri dôvody, vďaka ktorým určite zmeníte svoj postoj.


1. Rozmanitosť

Vidiek v sebe nezahŕňa len súradnice, ktoré sa nachádzajú na Slovensku. Možno ho objaviť v takmer každej krajine nášho obrovského sveta, a to už je naozaj pestrá ponuka. Čo je na vidieku úžasné, je jeho rozmanitá špecifickosť. Na výletnom okruhu po európskom vidieku môžete v každej krajine mohli ochutnávať menu, ktoré ponúka zaujímavé chody. Vo Francúzsku si môžete vychutnávať vôňu čerstvej levandule, zahrať si petanque s domácimi, opájať sa bobuľami hrozien, z ktorých sa vyrába znamenité víno alebo sa schladiť v útrobách kamenných dediniek. Ak máte chuť vydať sa po chodníčkoch, na ktorých sa odohrávali príbehy z Búrlivých výšin, Pýchy a predsudku alebo detektívne príbehy z pera Agathy Christie, viete, kam ísť. Anglický, waleský a škótsky vidiek si stále zachováva atmosféru časov minulých vďaka svojej typickej architektúre. A keď vám tvár na prekrásnych zelených útesoch bude ošľahávať vietor, jednoducho sa doň zamilujete celým srdcom. Ak však máte chuť preniesť sa z rozpálených talianskych polí a viníc Toskánska na vidiek, ktorý ponúka okrem nižšej teploty aj špecifické aktivity, vyberte sa do Škandinávie – môžete si uloviť zopár pekných rybích kúskov, pestovať pešiu turistiku(ktorá má úplne inú príchuť, ako kdekoľvek inde), vyskúšať psie záprahy či od novembra do marca zazrieť zelenú polárnu žiaru. Možností je naozaj veľa, a je len na vás, či stavíte na osvedčené klasiky, alebo rozdúchate svojho dobrodružného ducha, a vyberiete sa na doposiaľ veľmi neprebádané miesta. Trebárs do Peru.

2. Priateľskosť

Keď sa stratíte na Islande v úplnej tme niekde uprostred ničoho, pretože kontrolka benzínu zúrivo svieti načerveno už zopár desiatok kilometrov a poslednú pumpu, ktorá by vás zachránila, ste zazreli po ceste naposledy pred troma hodinami, nezostane vám nič iné, než  zaklopať na najbližšie dvere. To nič, že domácim nerozumiete ani slovo a oni nerozumejú vám, ochota pomôcť blížnemu svojmu sa z vidieka doposiaľ nevytratila. Okrem kanistry benzínu vám ponúknu aj nocľah a teplé jedlo, pretože je to pre nich samozrejmé. Jednou z pekných vecí vidieka je aj nízka anonymita, ktorá panuje medzi obyvateľmi, takže ak sa spýtate toho pána s obrovskými čiernymi fúzami kdesi v zatúlanej dedinke v Mexiku, v ktorom dome býva seňor Pedro Lopez, nielenže vám vysvetlí cestu, ale vás tam aj s nadšením odvedie, pretože na vidieku je to normálne. Sociológovia označujú vidiecke mestečká za miesta, na ktorých panuje veľká sociálna súdržnosť, pomoc a opora. Vidiečania vás bez ohľadu na to, či patríte k ich komunite alebo nie, radi pozvú k ich stolu, podelia sa s vami o príbehy a vypichnú zaujímavé miesta, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť. Táto forma priateľstva sa z veľkých miest nadobro vytráca, a práve preto je krásne stať sa aspoň na pár dní súčasťou úplne iného spôsobu života.

3. Pokoj

Žiť vo veľkomeste, v ktorom sa to hemží autami, inou dopravou či ľuďmi, a kde na každom kroku natrafíte na reštaurácie, nákupné centrá a iné vymoženosti, je pohodlné, ale často krát aj stresujúce. Prejsť sa po Londýne či New Yorku za bieleho dňa a kľučkovať pomedzi všetkých ľudí,  je ako hľadať cestu v bludisku, ktoré navrhli tí najväčší hádankárski špekulanti. Do toho sa pridávajú rôzne nároky v práci, v rodine či v škole. Zažívať podobné situácie deň čo deň je vyčerpávajúce, a preto si treba dopriať dni, kedy dáme spôsobu takéhoto života aspoň na chvíľu veľké výrazné STOP, a doprajeme si pokoj, vďaka ktorému zregenerujeme svoje telo i myseľ. Nadýchame sa čerstvého vzduchu a môžeme sa venovať aktivitám, na aké by sme v meste ani nepomysleli. Vidiek predstavuje úzky kontakt s prírodou, ktorý je veľmi dôležitý, nakoľko pomáha odbúrať negatívnu energiu a celkovo napomáha k relaxácii. Vďaka prírode získavame späť svoj stratený balans a môžeme sa venovať prostým aktivitám, ktoré nás robia šťastnými. A aj cvičenie jogy či tai-chi má v prírode úplne inú príchuť. Nie je umením stále sa za niečím hnať, ale dopriať si a vedieť vychutnávať život. A na to je vidiek ideálny.

Ak budete mať chuť navodiť si atmosféru slnečného vidieka počas sychravých jesenných večerov, svoju úlohu splní napríklad niekoľko dobrých filmových tipov: Dobrý ročník, Bokovka, Listy pre Júliu, Želary, Záhrada, Pod toskánskym slnkom alebo Bazén.

Rebecca Šafariková                   Photos: Rebecca Šafariková, ISIFA

www.countrylife.cz