Autentické príbehy, nadčasové témy

U troch spriaznených duší 3

0

U troch spriaznených duší 3

Vstúpiť do troch pred svetom ukrytých záhrad je ako ocitnúť sa za bránami, za ktorými je počuť šum mora, štebot vtákov a cvrlikanie cikád. Všade ťahajúci sa brečtan spolu s paviničom vo svojom náručí kolíšu domy, ktoré neomylne zapadajú do voňavých a farebných záhrad plných kvetov. Atmosféru Toskánska či Provence je cítiť nielen z prekrásnych dvorov, ale aj z vidieckych domov, ktoré ukrývajú vo svojich útrobách na slovenské pomery nezvyčajne krásne poklady.


Ingrid Šafariková, filozofka

Vo svojom bratislavskom dome žije s manželom, synom a s mnohými mňaukajúcimi a štekajúcimi miláčikmi. Opantáva ju krása umenia, tajomno ezoteriky a rada sa obklopuje hromadou kníh. Je nadšenou cestovateľkou a amatérskou bytovou dizajnérkou. Za najkrajšiu a najdôležitejšiu úlohu svojho života považuje vytvorenie harmonického domova pre svoju milovanú rodinu.

Kedy sa prvý krát u teba prejavila náklonnosť k vidieckemu štýlu?
Keď som sa ako štvrtá generácia vrátila do domu, ktorý postavila moja prababička. Takmer storočný račiansky dom dýchal vlastnou históriou, mal svoju dušu a čaro. A hoci som ako dievča a neskôr mladá žena inklinovala k modernému štýlu, nastala u mňa okamžitá zmena, i keď som rodená Bratislavčanka a typické mestské dieťa.

Čo sa ti najviac na vidieku páči?
Vyjsť ráno bosými nohami na dvor, nadýchnuť sa, pozdraviť slnko, pokochať sa svojimi kvetmi,  mať možnosť byť obklopená zvieratami alebo ľahnúť si do hojdacej siete a pozerať na hviezdy. Mám rada prechádzky v v blízkom lese, vo vinohradoch, v Jurskom Šúri. Od skorej jari do neskorej jesene milujem stolovanie na terase. Vidiek je  pre mňa aj návrat k tradičným materiálom – kameňu, drevu, kamenine a prírodnému textilu.

Čo ťa najviac inšpiruje?
Cesty do Stredomoria, milujem Taliansko, Francúzsko, Španielsko, predovšetkým ich vidiek a ostrovy. Asi nie som typická žena, lebo miesto behania po butikoch chodím na vidiecke trhy a navštevujem obchodíky s bytovými doplnkami. Doma mám stohy časopisov o bytovom dizajne, ktoré sú pre mňa tiež zdrojom inšpirácie.

Máš nejaký obľúbený prvok v dome, ktorý je tvojmu srdcu najbližší?
Milujem najmä svoju kuchyňu a la Provence, s nábytkom z masívneho dreva, s jej výklenkami a starými tabličkovými – pôvodne pivničnými oknami, ktoré ju spájajú so zvyškom domom. Sú to tiež úlovky z búrz starožitností na Červenom kameni a z potuliek po svete. A v neposlednom rade farby, ktorými hýri náš dom a dvor. Mnohí ho prirovnávajú k domu Fridy Kahlo.

Existuje nejaká zatiaľ nesplnená vec ohľadom bývania, o ktorej snívaš?
Asi som v minulom živote žila na juhu, možno preto mi tak chýba more. Milujem leto, slnko, slaný vzduch, a všetky morské potvorky na tanieri. Snívam o malom domčeku so záhradou na vidieku pri mori. Konečne už viem kde by to malo byť…

Rebecca Šafariková
Photos: Rebecca Šafariková, Oliver Balog archive

www.provenceweb.fr