Autentické príbehy, nadčasové témy

Ušľachtilé poslanie porcelánových bábik

0

V aukčnej sieni SOGA vydražili v piatok večer klienti privátneho bankovníctva UniCredit Bank a pozvaní hostia limitovanú edíciu 9 porcelánových bábik, ktoré navrhol Boris Hanečka exkluzívne pre tento večer.

Výťažok z dražby v celkovej hodnote 13.950 EUR je venovaný humanitárnej organizácii Magna Deti v núdzi, ktorá už od roku 2001 poskytuje zdravotnú a nutričnú starostlivosť deťom a ľuďom v rozvojových krajinách. Výťažok z dražby zabezpečí 48 HIV pozitívnym kambodžským sirotám komplexnú zdravotnú starostlivosť, domov a vzdelanie  a ďalším 160 deťom, ktoré bojujú s touto zákernou chorobou priamo v rodinnom zázemí, zabezpečí komplexnú zdravotnú starostlivosť.

Dražbu sprevádzala popredná interná licitátorka aukčnej siene SOGA, Nina Gažovičová, ktorá má s realizáciou komerčných dražieb ale i charitatívnych aukcií bohaté skúsenosti.  Každý jeden model porcelánových bábik bol oblečený v exkluzívnych modeloch šiat Borisa Hanečku. O živé vlasy a ručne maľovaný  make-up bábik sa postarali profesionálni vizážisti a stylisti.

Vyvolávacia cena certifikovaného originálu porcelánovej bábiky bola 500 EUR. Najdrahšie vydraženým modelom bola porcelánová bábika Mina, ktorá mala oblečené luxusné večerné šaty z hodvábneho šifónu popretkávaného so swarovským kryštálom. Jej nový majiteľ ju vydražil za 3 800 EUR. Bábika Barbarella sa vydražila za 700 EUR, Lujza za 800 EUR, Brida za 900 EUR, Duna za 800 EUR, Mira za 1 900 EUR, Malvína za 850 EUR, Lorna za 1 700 EUR a Isabel za 2 500 EUR.

Práve porcelán, z ktorého sú vyrobené 45 cm vysoké bábiky, je symbolom krehkosti bytia – v znamení ktorej sa niesol aj názov tohto exkluzívneho podujatia spojeného s aukciou, ktorej výťažok ovplyvní krehké životy sirotám v Kambodži. Išlo tak pravdepodobne o prvú prehliadku takéhoto charakteru v histórii svetovej módy, ktorá vyvrátila myšlienku o márnivosti módy.

Words & Photos: Unicredit Group

www.unicreditbank.sk