Autentické príbehy, nadčasové témy

V znamení talianskej módy a elegancie

0

Módu majú Taliani jednoducho v krvi. A mnohí z nich pre štýl a eleganciu neváhajú obetovať ani svoje pohodlie. Byť šik je u nich nadovšetko. Aj v tých najzašitejších malých mestečkách sa nájdu takí, ktorým záleží na tom, ako vyzerajú. Taliansko je jednoducho krajinou, kde si potrpia na svoj vonkajší vzhľad. Nie nadarmo má ich polostrov tvar módneho doplnku – čižmy. Je úžasné pokiaľ ste skvelý, charakterný človek, no Taliani očakávajú, že budete mať aj bezchybný účes, elegantný štýl a dokonale ladiace topánky.

Nie je teda vôbec prekvapením, že mnohí z najlepších krajčírskych majstrov pochádzajú práve z Talianska. Počínajúc priekopníčkou v oblasti talianskej módy Elsou Schiaparelli, po moderného kráľa luxusnej extravagancie Roberta Cavalliho, talianské ženy i muži mali takmer po celé minulé storočie tých najlepších módnych poradcov dozerajúcich na všetky oblasti módy. Tí najbohatší z najbohatších sa pri špeciálnych príležitostiach vždy obrátia na Valentina. Armani ich zas učí tomu, ako byť podmanivými a zároveň elegantnými. Versace dodáva nový rozmer slovíčku glamour a módny Diesel je novodobým dobyvateľom vo svojej vlastnej kategórii. Mená ako Prada, Gucci, Valentino, Ferragamo, Mariella Burani, Blumarine, Furla či Bvlgari sú s nadšením diskutovanými v módnych kruhoch po celom svete.

No a pre každodenný život vždy štýlových Talianov je tu značka Replay, či nespočetné množstvo iných mien, ktoré si dali za cieľ robiť mužov a ženy krásnymi. Hollywood vždy vzdával poctu Talianom za ich štýl v obliekaní: mnohé hviezdy sa dodnes promenádujú po červenom koberci v šatách od najvychýrenejších talianskych módnych tvorcov, od hlavy po päty obsypané šperkami pochádzajúcimi z  Talianska.
Móda je v Taliansku takmer národnou vášňou a človeku stačí sa len poobzerať po námestiach, reštauráciach a uliciach, aby zazrel tie najposlednejšie z módnych trendov. Zaujímavé však je, že módne talianske vychytávky vždy vyzdvihnú u ich nositeľa len to najlepšie, zakrývajúc každú, čo i len tú najmenšiu chybičku krásy. Taliani nasledujú trendy, ktoré im pristanú. Mnohí z nich si nekúpia niečo módne len tak, ak to zároveň nie je aj nadčasové, klasické a značkové.

Krásna talianska žena vykračujúca si sebavedomo, bez jediného zaváhania po chodníkoch z mačacích hláv, v ultra vysokých lodičkách podľa najnovších módnych trendov, pričom jej husté čierne vlasy povievajú v povetrí, je stelesnením prístupu, ktorý je pre Talianov typickým. Obliekajú sa s vášňou a sebavedomím, bez toho, aby to pôsobilo umelo. A tento prístup je možné získať len pomocou tradície vycibreného vkusu odovzdávaného z generácie na generáciu. Taliani sa radi predvádzajú, pre nich móda nie je len o šatách. Je o prístupe. O jedinečnom zvláštnom fluide príťažlivosti a vytríbenosti vkusu.

Michaela Fuleková                               Photos: Mariella Burani Press, Peter Fritz

www.mariellaburani.com
www.valentino.com