Autentické príbehy, nadčasové témy

Vianočný stôl na svetový spôsob

0

Vianočné sviatky, ako vždy, ubiehajú príliš rýchlo. Nikdy sa ich nedokážeme nasýtiť a takmer každý rok si prajeme, aby Vianoce trvali o kúsok dlhšie. Na druhej strane, máme istotu, že sa počas nasledujúcich mesiacov budeme mať na čo tešiť. Vráťme sa však ešte na chvíľu k dňom najkrajším.

K Vianociam neodmysliteľne patria tradičné kulinárske špeciality. Každá krajina má svoje typické vianočné menu, ktoré ostáva dlhé desaťročia takmer nezmenené. Globalizácia je však fenomén, ktorý preniká aj do našich kuchýň – a to nielen počas všedných dní, ale aj cez sviatky.

Tradície predošlých generácií určite treba zachovávať; dnes však nie je problém dostať sa i na Slovensku k exotickým potravinám a špecialitám iných národov. Ozvláštnenie vianočného jedálnička teda nemusí byť na škodu.


Štedrá večera

Synonymom slovenskej štedrej večere je ryba, respektíve kapor. Mnohí z nás sa rozhodnú experimentovať kapra vymenia za iné druhy rýb. Tradičné mrazené filé určite nie je hodné označenia „prémiová potravina“, avšak mnohým ľuďom na uspokojenie vianočných chuťových pohárikov bohato stačí. Tí, ktorí sa vydajú exotickejšou cestou, preferujú napríklad lososa. Ten je podľa vyjadrení obchodníkov hitom tohtoročnej vianočnej sezóny. Slovákom zachutil aj Pangasias, niektorí stavili na žraloka. Zemiakový šalát veľmi obohacovať exotickými lahôdkami nemožno, každým rokom však pribúda rodín, ktoré majonézu nahrádzajú verziou light, prípadne siahnu po jogurte. Existujú domácnosti, ktoré zo zvedavosti alebo prípadne pod vplyvom príbuzných, ktorí sa vrátili zo zahraničia, slovenskú rybaciu klasiku odignorujú úplne, a na vianočnom stole im rozvoniava napríklad tradičný americký plnený moriak.

Cukrovinky

Na Slovensku sú na Vianoce obľúbené všade a vo všetkých možných formách. Vymenúvať tradičné druhy sa neoplatí, je ich skutočne mnoho. Slováci si v posledných rokoch popri klasike čoraz radšej a častejšie pochutnávajú aj na typickej talianskej bábovke Pannetone, alebo nemeckej vianočnej štóle. Obe chutia rovnako výborne. „Vianočná štóla na našom stole nesmie chýbať už niekoľko rokov. To však neznamená, že na dobroty ako vanilkové rožteky a šuhajdy sme zanevreli,“ hovorí pre MilliardCity Hana z Bratislavy.  Exotické ovocie je súčasťou tradičného sviatočného menu na Slovensku už dlhé roky. Popri figách, ďatlách a ananásoch si v slovenských domácnostiach našli miesto aj kumkvaty, karambola, granátové jablká, liči, marakuja a mnohé ďalšie. Mení sa aj slovenský sviatočný „pitný režim“. Na kvalitné vína a originálne sekty kladie dôraz stále viac Slovákov.  

Netreba však zabúdať na to, že vianočné sviatky nie sú len o dobrom jedle a darčekoch. Na záver si neodpustíme tradičnú klišéovitú, ale pravdivú frázu – Vianoce sú hlavne o vzájomnej blízkosti a rodinnej pohode.

František Kvarda          Photos: ISIFA

www.allthingschristmas.com