Autentické príbehy, nadčasové témy

Gaja okúzľuje svetových vinárov

0

Vína v top kvalite sú na slovenskom trhu už – našťastie – bežným artiklom. Stále sa však objaví značka, ktorá má odborníkom i laikom čo povedať a čím uchvátiť. Takou je napríklad Gaja. Boli sme pri jej predstavení.

V roku 1859 pestovateľ hrozna v talianskom regióne Piemont Giovanni Gaja založil vinársky závod Gaja v Barbarescu. Už od vtedy sa Gaja spája s absolútnou kvalitou a precíznosťou.

Giovanni, syn Angela a Clotildy Gajovcov a vnuk zakladatea Giovanniho, pokračoval v nastúpenom smere a vo výrobe vína si držal štandard, ktorý nastavili jeho predkovia. Jeho Barbaresco sa preslávilo po celom Taliansku. Vďaka Barbarescu, vlajkovej lodi závodu, dosiahli vína pod značkou Gaja vedúcu pozíciu na talianskom trhu. Giovanni zväčšil plochu vinohradov o vinohrady Sori Tildin, Costa Russi, Sori San Lorenzo a Darmagi, čím umožnil rodine Gajovcov vyrábať vína najvyššej kvality, a to výhradne z vlastnej produkcie,.

V roku 1961 bolo víno Gaja uvedené s veľkým úspechom aj na zahraničné trhy. Dnes je pri výrobe vína už piata generácia Gajovcov, vlastnia vinárstvo s rozlohou 250 akrov v okrese Barbaresco (Barbaresco a Treiso) a v okrese Barolo (Serralunga d’Alba a La Morra).

Presvedčenie Gajovcov, že oblasť Langhe môže produkovať vynikajúce vína, sa odráža nielen v ich vínach lisovaných výhradne z hrozna Nebbiolo, ale aj vo vínach, ktoré vyrábajú z nepôvodných odrôd: Chardonnay, Sauvignon Blanc, Merlot a Cabernet Sauvignon. Všetky vína z vinárstva Gaja sa vyrábajú výhradne z hrozna vypestovaného na vlastných vinohradníckych majetkoch.

Importom renomovaných vín, ktorí investiční bankári označujú za vhodnú investíciu a aktívum, sa zaoberá Schmidt & Co. Enoteca. Archivuje viac ako 25 tisíc skvostných fliaš z tých najlepších apelácií vo Francúzsku a v Taliansku (Bordeaux, Champagne, Piemonte, Toscana, Campania, Alto Adige).

Selekcia vín v archíve Schmidt & Co., Enoteca, vychádza z kritéria dlhodobej vysokej kvality vyrábaných vín ako aj z analýz renomovaných vinárskych odborníkov. Pri výbere vín sa zohľadňuje aj hodnotenie Roberta Parkera, časopisov Wine Spectator, Decanter, Gambero Rosso, Vinum. A samozrejme, veľký podiel majú aj osobné preferencie zástupcov spoločnosti Schmidt & Co., Enoteca, ktoré vychádzajú z ochutnávky a z osobných návštev vo vinárstvach. Tento aspekt je rozhodujúcim dôvodom pre pomerne úzku špecializáciu na vybrané apelácie vo Francúzsku a v Taliansku. Obe krajiny považuje Schmidt & Co., Enoteca za najpestrejšie a najzaujímavejšie vinárske a kulinárske oblasti sveta.

Gaja je značkou, ktorá má čo povedať všetkým milovníkom vínneho moku – aj na Slovensku. Držíme jej palce a vám jednoznačne odporúčame: vyskúšajte.

CALVERA                                                   Photo: Terlato Wines International/ GAJA Press

www.terlatowines.com
www.schmidt-co.sk