Autentické príbehy, nadčasové témy

Jedinečné gurmánske zážitky

0

Veľký gurmánsky príbeh sa začal odvíjať v roku 1985, kedy sa tri manželské páry zo Severnej Ameriky rozhodli stráviť týždeň na riečnej lodi vo Francúzsku. Napriek „frflaniu“ a nespokojnosti ich spolucestovateľov, považovali tento výlet za najlepšiu dovolenku vo svojom živote. Počas plavby francúzskymi riekami v nich dozrelo vážne rozhodnutie, rozhodli sa vstúpiť do tohto biznisu.

Aby spečatili svoje rozhodnutie, prestavali starú nákladnú loď na luxusný hotel „Aloutte“ a v máji 1987 založili spoločnosť Afloat in France. Časom sa ich „stajňa“ rozrástla ešte o lode „Hirondell“, „Fleur de Lys“, „Napoleón“ a v roku 2002 o najluxusnejšiu loď „Amaryllis“. O dva roky neskôr sa spoločnosť Afloat in France stala súčasťou prestížnej siete Orient-Express.
Sedem dní a šesť nocí v gurmánskom raji

Práve posledná zo spomínaných lodí, luxusná 8-miestna „bárka“ Amarylllis, ponúka nadšeným hľadačom nezabudnuteľných kulinárskych zážitkov, okrem iného, aj exkluzívnu návštevu viníc Josepha Drouhina, ktoré sa nachádzajú v blízkosti mestečka Beaune – vinárskeho centra známej oblasti Burgundska. Jej interiér je zladený s nekompromisným zmyslom pre najdrobnejší detail. Každá z  kabín je precízne zariadená v tradičnom štýle mixu súčasného a antického nábytku z obdobia Ľudovíta XVI., vkusne skombinovaná s nábytkom Li Puma z Florencie. Neobvyklé zdobenie rámov obrovských okien jedinečne dotvára panoramatický výhľad na okolitú prírodnú scenériu. Amaryllis ponúka štyri veľké kabíny s „ensuite“ kúpeľňou. Tri z kabín sa nachádzajú v dolnej časti paluby, kabína na hlavnej palube je vhodná najmä pre tých, ktorým nevyhovujú schody. Na hlavnej palube lode sa tiež nachádza spoločná jedáleň a príjemný salónik s nekrytou „terasou“, kde si hostia môžu vychutnať slnečné lúče na lehátkach, alebo príjemný relax vo vyhrievanom bazéne. Hosťom je k dispozícii posádka zložená zo šiestich členov, ktorí sú vždy pripravení splniť každé ich želanie. Pohodlie a spokojnosť pasažierov je prvoradá.

Amaryllis križuje niektoré z čarokrásnych vôd Francúzska, napríklad Canal de Bourgogne, rieku Rhône, alebo Canal du Centre. Exkurzie ponúkajú ochutnávku mnohých zo svetoznámych vín z týchto regiónov a prechádzky so sprievodcom niektorými zo známych dediniek a mestečiek, ako Beaune, Dijon, St Jean de Losne a Chalon sur Saone.

Tento gurmánsky zážitok rozospieva chuťové bunky hostí nielen delikátnym vínom, ale aj bohatými večerami (päť chodov) pri sviečkach, servírovanými na palube lode, ktoré sú kreatívnou kombináciou originálnych receptov šéfkuchára a sezónnych pochúťok. Každá z ponúkaných plavieb zahŕňa aj množstvo exkurzií, ktoré umožnia hosťom vychutnať si gastronomické bohatstvo Francúzska. Tak napríklad, počas plavby na lodi Napoleón, kapitán ochotne zakotví v prístave St. Rémy a ponúkne svojim „hosťom“ ochutnávku olivového oleja v tradičnej lisovni „Provencal Bastide“ z 18. storočia, kde rastie až 15 tisíc olivovníkov. Na druhý deň zoberie šéfkuchár hostí na korzovanie po tradičnom dedinskom trhu v La Voulte. Táto plavba tiež zahŕňa obhliadku Lyonu – druhého najväčšieho mesta Francúzska – a návštevu slávnej čokoládovne Valrhona, ktorej produkty sú považované za jedny z najlepších na svete.

Trasa plavby cez Dijon obsahuje zastávku aj v tomto historickom mestečku a vytiahne vínom unavených a dobrým jedlom učičíkaných hostí na prechádzku úzkymi uličkami. Tá zahŕňa okrem iného aj návštevu miestneho trhu a neobíde ani známy Grey Poupon, obchodík so svetoznámou dijonskou horčicou.

Leto vo Francúzsku tak môže byť krásne aj z paluby riečnej lode. Veď spojenie cestovania a príjemného jedla či vína láka stovky nadšených fanúšikov tejto čarokrásnej krajiny.

Michaela Fuleková                         Photos: Orient-Express Press

www.orient-express.com
www.afloatinfrance.com