Autentické príbehy, nadčasové témy

Jena dýcha učenou históriou

0

Úžasných krajín je na svete mnoho. Takisto nádherných miest. Nemecká Jena je ozajstným skvostom a kto ho spozná, neoľutuje. Lesk a slávu získala Jena najmä vďaka osobnostiam. Spomeňme napríklad spisovateľov ako Goethe a Schiller či filozofov Fichteho, Schellinga a Hegela.

Stredomorie v strede Európy

Jena je tradičné univerzitné mesto ležiace na strednom toku Saale. Napriek tomu, že leží v Nemecku, vzbudzuje dojem stredomorskej krajiny. Architektonické pamiatky a iné, z kultúrnohistorického pohľadu zaujímavé pamätihodnosti, svedčia o rozmanitej minulosti tohto mesta.

Prvá oficiálna písomná zmienka Jene pochádza z roku 1236. Pôvodne bola vinohradníckym sídlom, postupne však vyrástla do mesta európskeho významu. Najvýraznejšie tomu pomohlo založenie univerzity v roku 1558.


Mesto študentov

Jena je vďaka svojej pôvabnej polohe vyhľadávaným turistickým cieľom. Nachádza sa tu najstaršie fungujúce planetárium na svete, ktoré prezentuje svojim návštevníkom jedinečné laserové projekcie. Lákadlom je tiež najväčšia európska zbierka okuliarov a svetoznámy Zeiss-mikroskop, ktorého priekopnícku históriu si možno pozrieť v Optickom múzeu.

Už od vzniku univerzity je Jena jedným z najznámejších vysokoškolských miest Nemecka. Počas svojej existencie sa tiež rozvinula na umelecké centrum, ktoré určovalo nielen nemeckú, ale aj európsku umeleckú históriu. Dnes Jena samozrejme nežije už len zo svojej slávnej minulosti, ale je to prudko sa rozvíjajúce mesto bohaté na kultúru a tradície na jednej strane a s rozvinutým high-tech priemyslom na strane druhej. Univerzita aj dnes udáva profil mesta ako významného vedeckého centra.


Kultúra nechýba

Kultúrny život mesta formujú podujatia ako Kulturarena, Džezová míľa, koncerty a výstavy, ako aj športové udalosti. Kulturarena je najväčší letný festival východného Nemecka a momentálne by sa mohol aj považovať za jeden zo symbolov Jeny. Tento festival má non-stop program – divadlo pod holým nebom, hudbu a filmy. Námestie oproti divadlu sa počas festivalu mení na miesto hudobných zážitkov, stretnutí a zábavy.

Centrum Jeny je plné obchodov, reštaurácií a kaviarní. Mesto v žiadnom prípade netrpí nedostatkom týchto podnikov a každý, i ten najnáročnejší návštevník si tu určite nájde miesto presne podľa svojej chuti. Tradičné, históriou dýchajúce lokály na Wagnergasse umožňujú vcítiť sa do čias starej Jeny. Šarmantnú atmosféru pouličných kaviarní je možné zažiť aj na centrálnom námestí – Marktplatz.


Skúste, neoľutujete

Jena má jednoducho šarm a špecifické kúzlo. Miestni sú na svoje mesto patrične hrdí. A právom. Potvrdí to každý, kto sa v Jene ocitne a neobišiel unikátne múzeá, Goetheho pamätník, botanickú záhradu, Romantikerhaus, Zeiss-Planetarium, Optické múzeum, Ernst-Haeckel-Haus, Stadtmuseum a kostol Sv. Michaela. Skúste to aj vy. Určite neoľutujete.

Words and Photos: Filip Moško

www.jena.de