Autentické príbehy, nadčasové témy

Kreativita nemusí priniesť výsledky

0

O tom, že kríza zasiahla život miliónov ľudí, sme dostatočne informovaní. Médiá neustále a bez prestania prinášajú „optimistické“ správy o dianí vo svete. Vedenia spoločností však neskladajú zbrane a hľadajú riešenia, ako sa brániť. Niekedy však rozhodnutia pôsobia kuriózne.

Na začiatku roka zaplavilo svet biznisu zdesenie. Globálna kríza vystriedala titulné stránky bulvárnych, ale aj serióznych časopisov. Všetko nasvedčovalo tomu, že marketing je nepotrebným nástrojom na podporu predaja, viaceré spoločnosti priškrtili reklamné rozpočty. Zdanie môže však klamať, pretože teplá jar zavelila u mnohých firiem do ofenzívy.
V kríze hľadaj netradičné riešenia. Aj takto by bolo možné charakterizovať aktivity hotelierov vo svete. Kuriózny prípad vystúpil kdesi z podvedomia „šikovných“ manažérov vybraných hotelov, ktorí prišli z „bombastickým“ riešením ako prilákať stratenú klientelu. Známy hotelový reťazec Hilton si na kreatívne riešenia konkurentov z brandže posvietil.

Výjazdy do prírody a biznis pikniky

Kríza výrazne zasiahla aj najdrahšie a najluxusnejšie hotely sveta. „Konferenčná“ turistika patrila k obľúbeným formám mnohých spoločností, ktoré organizovali porady vo vybraných hoteloch, pričom využívali ich nadštandardné služby. Táto forma znamenala každoročne významný zdroj príjmov. Zdá sa však, že prílev financií klesol. Hotely tak prichádzajú s nápadmi, ako situáciu riešiť. Tržby najviac tlačí dolu reťazec Hilton, ktorý sa  dokonca sa snaží tajiť počet svojich „hviezdičiek“ v nádeji, že priláka túto lukratívnu časť hostí späť. Reagoval tiež na nápad iných hotelov organizovať biznis výjazdy pod šírym nebom kampaňou, ktorá predstavuje fotografie zosnímané na austrálskej Bondi Beach, pri  singapurskom Merlione a v japonskom lyžiarskom stredisku Niseko. Poukazuje v nej na to, že ľudia sa v takomto prostredí nesústredia na prácu a riešenie problémov a nechajú sa rozptyľovať okolím.

Peter Fritz/ ISIFA                  Photos: ISIFA

www1.hhilton.com