Autentické príbehy, nadčasové témy

Na výhru v „Prix“ musíte mať správneho koňa

0

Mimoriadne predstavenie plné silných emócií, nadšených fanúšikov, húževnatých džokejov a ušľachtilých anglických plnokrvníkov, ktorých mená ako FAME AND GLORY, STACELITA, VISION D’ETAT, vzbudzujú krásu a hrdosť. Medzi mnohými zahraničnými účastníkmi tohto veľkolepého mítingu som objavila aj zástupcov českých farieb – džokeja Václava Janáčka a trénera Zdena Koplíka.

Tréner úspešnej českej úspešnej českej stajne Yoko vyjadril svoje pocity o historicky prvej účasti českého koňa a džokeja v najbohatších európskych dostihoch.

Pán Koplík, ako sa cítite v tomto európskom dostihovom nebi?
Musím sa priznať, že byť súčasťou tohto úžasného dostihového predstavenia je niečo skvelé. Pre nás je úspechom už skutočnosť, že sa nachádzame na tomto mieste a máme možnosť nastúpiť na štart vrcholných európskych dostihov.

Bolo náročné stať sa účastníkom týchto vrcholných dostihov?
Na mítingu Prix de l’Arc de Triomphe budeme jazdiť po prvýkrát, ale Francúzsko nám nie je cudzie. Často sa zúčastňujeme dostihov v krajine galského kohúta (tretie miesto vo Vichy – pozn. redakcie), ale Prix de L’Arc predstavuje pre nás určite vrchol.

Do Paríža ste priviedli tri kone – Tullamore, Sharpour a Another True Story. V nedeľu bežia dva, ktorému dávate najvyššie šance?
Samozrejme, veríme obom, ale nech to dopadne ako osud rozhodne, pokiaľ by sme aj prehrali, tak nás porazia absolútne špičkové kone, ktoré v porovnaní s plnokrvníkmi z Čiech a Slovenska možno nazvať konkurenciou z inej planéty. Budeme sa však snažiť urobiť všetko preto, aby sme dopadli čo najlepšie

V Paríži ste strávili niekoľko dní. Našli ste si okrem dostihov čas na prehliadku tohto nádherného mesta?
Nás – ako pravých turfmanov – zaujali najviac tréningové dráhy v Longchamp. Čiže najviac času sme strávili v spoločnosti koní a ľudí z tejto branže. No našli sme si čas aj na večernú Eiffelovku či na úžasnú atmosféru nočného Paríža. Bolo to skvelé a verím, že si užijeme výbornú atmosféru dostihov a odídeme domov spokojní.

Rozhovor s talentovaným českým trénerom Zdenom Koplíkom som skončila pred poslednými dostihmi dňa – Prix Castries. Zo stávkovej kancelárie za nami niekto hlučne povzbudzoval. Pán Koplík sa len pousmial a dodal: „Tu niekto veľmi potrebuje peniaze.“ Nesmieme však zabúdať na to, že špičkové dostihy lákajú aj vďaka stávkam. Pre zaujímavosť stačí uviesť informáciu z minulého roka, kedy sa na hipodróme uzavreli stávky v hodnote 3,5 milióna eur.

(Pozn redakcie: V nedeľu vo vrcholných dostihoch dňa v „Cene víťazného oblúka“ český TULLAMORE s talentovaným džokejom Václavom Janáčkom finišoval v devätnásťčlennom poli na šestnástom mieste.)

Interview &Photos: Marika Tapuska

www.prixarcdetriomphe.com


www.parisexclusive.fr