Autentické príbehy, nadčasové témy

Návrat na jachty WHY

0

Návrat na jachty WHY

Pred nedávnom sme o atraktívnych jachtách, ktoré vznikajú v spolupráci francúzskej spoločnosti Hermes a renomovaného monackého výrobcu plavidiel Wally, už priniesli informácie. Dnes by sme sa ešte raz chceli vrátiť k prepychovej rezidencii na mori vrátiť a osviežiť informácie novými fotografiami.

Skutočne špičkovými produktmi Wally Hermes sú jachty nesúce označenie WHY. Disponujú skvelými vymoženosťami a výnimočnými rozmermi. Vyhotovujú sa v dĺžke 58 metrov a šírke 38 metrov v trojuholníkovom tvare pripomínajúcom tvar plutvy veľryby. Už na prvý pohľad pôsobia príťažlivo a exkluzívne. Ich čaru rozhodne nie je náročné podľahnúť.

Luxusné plavidlá WHY sú uspôsobené pre 32 pasažierov, každému z nich je k dispozícii
3 400 m2 priestoru. Po náročnom dni si hostia i členovia posádky môžu odpočinúť v precízne zariadených kajutách. O ich vybavenie sa dôkladne postarala exkluzívna značka Hermes. Ak by pasažieri náhodou dostali chuť na trochu kultúrnej zábavy, môžu navštíviť kino, knižnicu alebo dokonca hudobný salónik. Na trojposchodovej jachte nechýbajú ani tieto spoločenské zariadenia.

Výrobcovia plavidla nezabudli ani na miesta určené pre športovanie a relax. Hosťom sa núka možnosť skvele si zaplávať v 25 metrovom bazéne, na regeneráciu a načerpanie nových síl je určené prvotriedne spa. Chvíľky pokoja a samoty alebo naopak živú diskusiu si môžu návštevníci jachty dopriať počas konzumácie chutných pokrmov a nápojov v príjemne zariadenej jedálni. O prísun slnečného svetla do miestnosti sa starajú rozmerné okná vo veľkosti 300 m2. Pre majiteľa lode sú určené osobitné priestory. Svoje „sídlo“ má na najvyššom, teda treťom poschodí. Na mieste sa nachádza priestranná, luxusne zariadená kajuta s rozlohou 200 metrov 2. Z nej vedie von súkromná terasa, z ktorej sa naskytá výnimočný pohľad na okolité dianie.

O jachtách WHY sa hovorí ako o „zelených lodiach“. Sú totiž dizajnované s výrazným zreteľom na ekológiu a životné prostredie. Netradičný, trojuholníkový tvar ich predurčuje k spotrebe nižšieho objemu energie ako v prípade ostatných, podobne zameraných plavidiel. Hnacím zariadením jachty WHY je elektrický dieselový motor, energiu potrebnú na prevádzku zabezpečujú rozmerné solárne panely. Ich veľkosť sa pohybuje okolo 900 m2. Tento „luxusný dom“ na mori dokáže plávať rýchlosťou 12 až 14 uzlov a je dostupný na predaj za 100 miliónov Eur.

Jachtu, ktorej vývoj trval niekoľko rokov, podrobili pred uvedením na trh početným testom. Tie sa uskutočnili v špeciálnych zariadeniach vo švédskom Göteborgu. Bolo potrebné zistiť, ako sa bude plavidlo správať v podmienkach podobných tým, aké panujú na šírom mori. Súčasťou interiéru sa stali bizónie kože, ktorých vlastnosťou je skvelá odolnosť voči vode.

Na vývoji konceptu plavidiel WHY majú žraločí podiel prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti Wally Luca Bassani Antivari, umelecký riaditeľ spoločnosti Hermes Pierre Alexis Dumas a riaditeľ oddelenia dizajnu Gabriele Pezzini.  

„Snom každého z nás je žiť na ostrove, cítiť sa nezávisle a slobodne. Bežné plavidlá sice slobodu pohybu umožňujú, neposkytujú však dostatočný priestor. Na jachte WHY nájdete všetko, čo potrebujete. Priestor, stabilitu, nezávislosť i pokoj,“ uviedol prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti Wally Luca Bassani Antivari, hľadajúci inšpiráciu aj v tvorbe Julesa Verna a Antoina Saint Exupéryho. Obaja totiž ponúkli vzrušujúci a zaujímavý pohľad do budúcnosti, v ktorej dominujú vyspelé technológie.

Marcel Letko                                       Photos: WHY Press

www.why-yachts.com