Autentické príbehy, nadčasové témy

Neopakovateľný šarm belgickej kuchyne

0

Belgicko vo svete preslávilo dobré pivo a neodolateľné maškrty, vyrábané z kvalitnej čokolády. Nie je to však len obľúbený sladový nápoj a hodvábne jemné pralinky, ktoré krajinu skvele reprezentujú na kulinárskom poli. Vychutnávať je toho ale možné oveľa viac. Belgicko ponúka zahraničným návštevníkom aj niekoľko ďalších gastronomických potešení, ktoré zvedavcov príjemným spôsobom prekvapia.


Špecialitky s nádychom tajomnosti

Už ste niekedy počuli o jedle Waterzooi? Pod týmto tajomným názvom sa ukrýva hustá mäsová polievka so zeleninou. Hoci pôvodne bola hlavnou ingredienciou na jej zhotovenie morská prípadne sladkovodná ryba, v súčasnosti Belgičania siahajú už aj po kuracom mäse. Doplňujúcimi surovinami na prípravu Waterzooi sú mrkva, zemiaky, pór a vajcia, na zjemnenie chuti kuchárovi skvele poslúži maslo, smotana a bylinky. Ďalším, vcelku noblesne znejúcim pokrmom je Anguille de Vert. V skutočnosti sa jedná o tepelne upravovaného úhora, duseného v bylinkovej omáčke. V pestrom jedálničku dobrej belgickej reštaurácie môže hosť zahliadnuť aj na prvý pohľad tajomnú špecialitku Vlaamse Stovery. Po uskutočnení objednávky prinesie čašník stolujúcemu pokrm, tepelne spracovaný dusením. Pri jeho príprave šikovné ruky kuchára použili mäso, cibuľku, pivo a bylinky.


Delikatesy z mušlí  

Belgičania vo veľkej miere obľubujú mušle. Nielenže krásne zdobia zlatisté pláže, ale predovšetkým dokonale esteticky pôsobia na tanieri. Servírujú sa poliate delikátnou omáčkou, s chrumkavým pečivom a častokrát i s obľúbenými hranolčekmi. Pripravujú sa na viacero spôsobov, fantázia miestnych šéfkuchárov nepozná hraníc. Maškrtné jazýčky môžu okúsiť napríklad mušle varené na cibuľke, ale aj mušle podlievané vínom, pivom, či smotanou. Tieto obľúbené morské plody chuťovo veľmi dobre harmonizujú aj so zelerom, cesnakom, prípadne inou tepelne upravovanou zeleninou. Miestnym hitom je okrem slávok, mušlí a rýb, čakanka. Belgičania ju majú v nesmiernej obľube a využívajú ju nielen pri zhotovovaní vynikajúcich polievok, ale aj nápaditých šalátov, či príloh k rozmanitým pokrmom. Táto hojne pestovaná zelenina je exportovaná do celého sveta.   


V pivnom kráľovstve

Z nápojov sú Belgičania patrične hrdí na svoje pivo. Využívané je ako samostatný osviežujúci nápoj alebo aj ako doplnková ingrediencia pri varení. V súčasnosti by sme v krajine mohli okúsiť až okolo 170 rôznych druhov piva! Mnohé z nich sa servírujú odlišne, vynikajú svojskou farbou i jedinečnou chuťou. Dokonca sa nalievajú do špeciálnych pohárov rozmanitých veľkostí. Je zaujímavé, že kým francúzska kuchyňa vo výraznej miere vsádza na biele a červené víno, v belgickej gastronómii hrá prím o čosi menej noblesné pivo. Mužmi preferovaný zlatistý nápoj sa hojne používa napríklad pri podlievaní králičieho mäsa, prípadne hovädziny. Skúsení kuchári siahajú nielen po svetlejších, ale aj tmavších pivných sortách, pričom mnohé z nich sú skutočne výrazne aromatické a chuťovo špeciálne.

Vo všeobecnosti sa mnoho surovín využívaných v belgickej kuchyni hojne používa aj v susednej kuchyni Francúzska. Jej vplyv je dosť badateľný.

Marcel Letko                                                         Photos: ISIFA

www.thekitchendesigner.org