Autentické príbehy, nadčasové témy

Neporaziteľný Mission Hills

0

Guinessova kniha rekordov zaznamenala v máji roku 2004 nový, pozoruhodný zápis. Najrozľahlejším golfovým komplexom na svete sa stal Mission Hills Golf Club v Číne, ktorý prebral prvenstvo po obľúbenom rezorte Pinhurst v Severnej Karolíne.

Celková rozloha Mission Hills Golf Clubu, ovenčeného viacerými medzinárodnými oceneniami, je 20 kilometrov štvorcových. Obrovský komplex v súčasnosti pozostáva z 12-tich 18 jamkových ihrísk, dizajnovaných najväčšími legendami golfu a architektami zvučného mena. Pri projektovaní prispeli svojimi myšlienkami a návrhmi okrem iných aj Jack Nicklaus, Greg Norman a Nick Faldo.

Pozíciu svetového lídra vo veľkosti si Mission Hills Golf Club udržiava nepretržite už piaty rok. Pritom v máji 2004, keď sa uskutočnil zápis do Guinessovej knihy rekordov, klub disponoval „len“ 10-timi ihriskami. V lete 2007 pribudli ďalšie dve – Pete Dye a Zhang Lian Wei.

„Ľuďom v Pathurset trvalo takmer 100 rokov, kým postavili 8 naozaj kvalitných ihrísk. My sme ich vybudovali 12, ale v priebehu 15-tich rokov. Podali sme teda obdivuhodný výkon,“ uviedol Tenniel Chu, výkonný riaditeľ Mission Hills Golf Clubu.

Každé z dvanástich ihrísk v Mission Hills je svojím spôsobom jedinečné. Napríklad Annika Course navodzuje dojem prekrásnej botanickej záhrady a Els Course pripomína okolitým prostredím flóru krajín, nachádzajúcich sa na juhu afrického kontinentu. Golfové ihrisko Norman Course bolo prezmenu dizajnované v austrálskom štýle.
Pri projektovaní Vijay Couse architekti využili niekoľko inovatívnych techník. Podarilo sa im tak vytvoriť na pohľad príjemný „zelený komplex“, ktorý už čoskoro po vybudovaní získal medzi hráčmi golfu veľkú obľubu.

V Mission Hills sa v súčasnosti konajú tie najdôležitejšie regionálne golfové turnaje, klub je však aj dejiskom Svetového pohára (World Cupu). V rozsiahlom komplexe zároveň sídlia viaceré akadémie, ktoré sa zameriavajú na výuku golfu. Záujemcovia sa môžu spoľahnúť na rady a pomoc renomovaných inštruktorov Davida Leadbettera a Cindy Reidovej.

Luxusný rezort Mission Hills však nie je len o golfe, klub sa zameriava aj na poskytovanie rozmanitých druhov služieb. Obľúbené sú napríklad liečebné procedúry a masáže prevádzané kvalifikovaným personálom v trojici kúpeľov svetovej úrovne.
Súčasťou komplexu je aj špičkový päťhviezdičkový hotel s 317-timi izbami, niekoľko reštaurácií, kaviarní a zariadení určených na občerstvenie, ktoré ponúkajú to najlepšie z pestrej kuchyne čínskej provincie Kanton, ale aj z gastronómie západného a východneho sveta. Napríklad v príjemnom Country Clube sa servírujú rozmanité jedlá z morských živočíchov skvele pripravené tamojším šéfkuchárom.
Zaujímavé je, že okrem golfu sa rezort Mission Hills zameriava aj na iné druhy športu, napríklad na tenis. V areáli klubu sa nachádza 51 kurtov a dokonca i profesionálna tenisová akadémia.

Marcel Letko                                       Photos: ISIFA

www.missionhillsgroup.com