Autentické príbehy, nadčasové témy

Nevšedný príbeh z roku 2002 / INTERVIEW

0

Melbourne Cup znamená pre Austráliu to pravé orechové. Dostihový sviatok, ktorý dokáže na niekoľko minút zastaviť národ si však neobľúbili len domáci priaznivci športu kráľov. Svoju pozornosť si získal v mnohých krajinách sveta a oslovil aj Američana Erica O’Keefe. Ten napísal knihu o Melbourne Cupe 2002, kedy v sedle Media Puzzle zvíťazil Damien Oliver. Víťazstvo tohto džokeja je o to cennejšie, že mu predchádzala veľká tragédia. Keďže som sa stal nedávno majiteľom Ericovej knihy The Cup, nedalo mi, oslovil som ho a položil mu zopár otázok.

Eric, je priam neuveriteľné, že Melbourne Cup dokáže fascinovať toľko ľudí na celom svete. Jedným z fanúšikov Cupu ste sa stali aj vy. Čo vás priviedlo k rozhodnutiu napísať knihu o tomto dostihovom evente?
Zaujal ma dramatický príbeh džokeja Damiena Olivera, ktorý ešte podčiarklo jeho senzačné, emóciami nabité víťazstvo v roku 2002. No musím tiež doplniť, že Melbourne Cup patrí k významným dostihom odohrávajúcim sa na známom melbournskom hipodróme Flemington. Tejto kombinácii sa nedalo odolať.
(Poznámka: Niekoľko dní pred samotným Melbourne Cupom zomrel jeho brat Jason na následky fatálnych zranení, ktoré utrpel počas dostihov v Perthe.)

Ale kniha predstavuje len jednu časť osláv Melbourne Cupu. Ďalším bodom projektu je film s rovnomenným názvom, ktorý ste pripravili s režisérom Simonom Wincer. Chceli by ste ho uviesť v októbri 2010. V akej fáze sa teraz nachádza?
Skvelá otázka. Natáčanie sa už začalo v Írsku na operačnej základni Dermota Welda(jeden z najúspešnejších írskych dostihových trénerov) v Curraghu a taktiež na dostihovej dráhe Flemington v Melbourne. Predpoklad je však taký, že hlavné filmovanie sa začne v máji.

Teraz by som sa však chcel vrátiť k hlavnému téme knihy The Cup(Pohár). Prečo ste si vybrali práve tieto dostihy? Bol to len náhly popud alebo vás oslovilo úžasné víťazstvo Damiena Olivera?
Damienovo víťazstvo sa stalo mojou primárnou motiváciou. Podstatou tohto skvelého príbehu je fakt, ako sa dá osobná tragédia premeniť na úžasný úspech. To je práve to, čo dodáva knihe takú univerzálnu príťažlivosť.

Počas práce na knihe ste veľa cestovali. Zoznámili ste sa s dostihovým prostredím v Austrálii, Dubaji a Írsku. Každá krajina má vlastné špecifiká. Ktoré z nich vám pripadajú najzaujímavejšie?
Peter, otvorili ste zaujímavú tému. Spoločnú konštantu, či už v knihe i vo filme The Cup, no celkovo všade na svete, predstavuje vášeň postáv pre dostihy. Sheikh Mohammed v Dubaji, Frankie Dettori v Anglicku, Dermot Weld v Írsku, Damien Oliver v Austrálii – život každého z týchto jednotlivcov je popretkávaný neuveriteľným putom medzi človekom a koňom. Túto skutočnosť považujem za presvedčivú bez ohľadu na miesto konania.

Ste novinár, ktorý sa však nezaoberá len dostihmi. Čo vás viedlo k tomu, aby ste vstúpili do tohto sveta?
Už spomínaný Damienov veľký príbeh. Zistil som tiež, že dostihy v Austrálii sú neuveriteľne živý organizmus, ktorý dokáže pritiahnuť pozornosť väčšiny obyvateľov tohto kontinentu. A, samozrejme, predstavujú zaujímavú hybnú silu ekonomiky.

Ako by ste zhodnotili americkú dostihovú scénu? V čom sa odlišuje od diania v iných krajinách?
Želal by som si, aby sa dianie u nás v Spojených štátoch sústredilo na dostihovú scénu takým spôsobom, ako je tomu napríklad v Austrálii, v Anglicku alebo v Írsku. Američania majú k dispozícii neskutočne veľké množstvo zápolení, kde v centre záujmu stoja kone. Spomeniem napríklad už samotné dostihy, súťaže polokrvníkov, skokové disciplíny, drezúru či známe rodeo. Zoznam je nekonečný.

Spoločne s Eddiem Lee Riderom Jr. ste založili magazín The Land(Pozemok), pravidelne prispievate do New York Times a taktiež pripravujte články pre iné médiá. Napísali ste veľa kníh a momentálne pracujete na filme The Cup. Čo si môže človek ako vy viac želať?
Chcel by som naďalej písať o ďalších skvelých príbehoch!

Čo vás inšpiruje v živote?
Určite sú to úžasní ľudia a skvelé príbehy.

Počas vašej kariéry ste absolvovali množstvo rozhovorov so známymi ľuďmi. Mohli by ste spomenúť niektoré z nich – také, ktoré vo vás zanechali dojem?
Bol som úplne ohromený humorom Willieho Nelsona. Počas svojej dlhej a legendárnej kariéry čelil mnohým prekážkam, napriek tomu prekonal každú so svojím typickým úsmevom. Na druhej strane, jeden z najvážnejších rozhovorov, aké som kedy absolvoval, bol s Billym Crystalom, ktorý je považovaný za jedného z najzábavnejších ľudí na svete.

Mohli by ste zverejniť, aké projekty pripravujete do budúcnosti? Nepremýšľate nad knihou o Kentucky Derby alebo Breeders´ Cupe?
Momentálne pracujem na novom vydaní The Cup, ktoré je určené pre americký trh.

Peter Fritz                Photos: Eric O’Keefe Archive

www.ericokeefe.com
http://thecup.com