Autentické príbehy, nadčasové témy

Sedemnásť modelov Sony BRAVIA získalo eko značku EÚ

0

Podľa prieskumov EÚ až 80% ľudí dáva prednosť nákupu ekologicky šetrných výrobkov, riadne označených a certifikovaných nezávislou organizáciou. Aby EÚ ľuďom pomohla v rozhodovaní, zaviedla vlastnú európsku eko značku „EU Flower“. V tomto roku prísne normy eko značky splnilo až 17 modelov LCD televízorov Sony BRAVIA, ktoré sa na Slovensku začnú predávať od marca 2009.

Výhodou LCD televízorov Sony BRAVIA je nízka spotreba. Napríklad 40 a 46-palcový model BRAVIA WE5 má až o 50% nižšiu spotrebu oproti modelom roku 2008 (napr. BRAVIA W4500), a to vďaka mikrotrubicovému HCFL podsvieteniu. Vnútri  elegantnej bielej skrinky Full HD eko televízora WE5 sa ukrýva Inteligentný senzor prítomnosti (Intelligent Presence Sensor), ktorý vypína obrazovku, ak opustíte miestnosť a energeticky úsporný vypínač (Energy Saving Switch), ktorý je z hľadiska úspory energie praktickejší než bežné vypnutie televízora. Ani nízka spotreba nič nemení na obrazovej kvalite s vysokým rozlíšením.

Podľa štatistík EÚ sa každý rok v Európe predá 26 miliónov televízorov. Ak by len 5% z nich spĺňalo kritériá novej eko značky EÚ, dosiahla by sa každý rok úspora 37 720 ton CO2. Je to približne toľko, koľko by vyprodukovalo jedno auto počas 5800 jázd okolo Zeme. Ochotu ľudí nakupovať ekologicky potvrdzujú aj údaje americkej Consumer Electronics Association (CEA), uverejnených na januárovej výstave CES v Las Vegas. Ľudia sú dokonca za „zelenšiu“, ekologickejšiu elektroniku ochotní zaplatiť viac. „Zelená sa stáva nákupným faktorom,“ povedal Steve Koenig, riaditeľ priemyselných analýz CEA. „Podľa prieskumu je viac ako polovica kupujúcich ochotná priplatiť viac za „zelené“ produkty, 22% ľudí je pripravených zaplatiť o 15% viac,“ dodal Koenig.

„EU Flower“ (v preklade „Kvet EÚ“) je celoeurópsky symbol výrobkov, ktorý jednoducho a jasne usmerňuje európskych spotrebiteľov, ako rozoznávať ekologickejšie výrobky a služby ohľaduplné k životnému prostrediu. Všetky výrobky označené „kvetom“ skontrolovali nezávislé orgány, či je v súlade s prísnymi ekologickými a výkonnostnými kritériami. Environmentálnu značku EÚ spravuje Výbor Európskej únie pre environmentálnu značku (VEÚEZ) za podpory Európskej komisie, všetkých členských štátov Európskej únie a Európskeho hospodárskeho priestoru. „Kvet“ je zárukou, že produkt redukuje spotrebu energie, v normálnom aj stand-by režime. Zaručuje tiež, že výrobca minimalizoval výskyt látok, ktoré by mohli poškodzovať zdravie alebo životné prostredie a výrobok je odolný, trvácny a recyklovateľný.

Words & Photos: Seesame     

Zdroj:  http://news.bbc.co.uk/1/hi/technology/7815219.stm

www.sony.sk